Zahraničné

Taliban vyslal varovný signál. Obyvateľov upozorňuje pred účasťou vo voľbách

Zdroj: TASR / AP

KÁBUL – Militanti z hnutia Taliban uviedli, že pred sobotnými parlamentnými voľbami uzavrú v celom Afganistane všetky “hlavné a vedľajšie” cesty a varovali obyvateľov pred účasťou na hlasovaní. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Vojenská komisia Talibanu označila voľby za “zavádzajúce divadlo” zosnované “votrelcami”. Účasť na takomto procese bude podľa vyhlásenia znamenať “pomoc votrelcom pri realizácii ich sprisahania”.

Komisia odporučila Afgancom, aby bojkotovali voľby, ktoré označila za “americký proces”, a naliehavo ich vyzvala, aby nedovolili využitie svojich domov, škôl, mešít alebo nemocníc na hlasovanie.

Vyhlásenie nasledovalo po tom, ako militanti z Talibanu prevzali zodpovednosť za štvrtkový útok v sídle guvernéra provincie Kandahár, pri ktorom zahynuli dvaja vysoko postavení miestni predstavitelia. Guvernér, armádny generál a traja Američania utrpeli zranenia. Prvé správy hovorili o tom, že zraneniam podľahol aj guvernér, ale podľa bezpečnostných zdrojov v hlavnom meste Kábul prežil, uvádza agentúra AP.

Hlavný veliteľ jednotiek USA v Afganistane Scott Miller sa taktiež nachádzal na mieste útoku v Kandaháre, vyviazol však bez zranení.