Politika Zahraničné Top

Taliban vyzýva Trumpa: Prehodnoťte politiku, inak utrpíte ďalšie straty

KÁBUL – Militantné hnutie Taliban vyzvalo nového amerického prezidenta Donalda Trumpa aby prehodnotil politiku USA v Afganistane a nepokračoval v šľapajach svojich predchodcov Baracka Obamu a Georgea Busha. Taliban Trumpa varuje, že Spojené štáty a ich spojenci z NATO v Afganistane nič nedosiahli, a ak bude ich agresia pokračovať, “Americké sily utrpia ďalšie straty aj pod jeho vedením,” uvádza sa vo vyhlásení Talibanu zverejnenom v sobotu večer.

“V priebehu ostatných 16 rokov boli premrhané milióny dolárov a desaťtisíce vojakov prišli o život alebo utrpeli zranenia a nič nedosiahli, aj keď sa nielen USA, ale aj ich spojenci zo Severoatlantickej aliancie o to zo všetkých síl snažili,” uvádza sa ďalej vo vyhlásení Talibanu.

Donald Trump, ktorý sa v piatok stal 45. americkým prezidentom, sa po svojej inaugurácii prostredníctvom videoposolstva prihovoril americkým vojakom slúžiacim na základni v afganskom Bagráme a vyjadril im podporu.Spojené štáty majú v Afganistane približne 10.000 vojakov, ktorí poskytujú výcvik a poradenstvo afganským bezpečnostným silám bojujúcim proti povstaniu Talibanu.

Americké jednotky pre špeciálne operácie navyše pátrajú po militantoch teroristickej siete al-Káida a extrémistickej organizácie Daeš.Afganský premiér Abdulláh Abdulláh zablahoželal v sobotu Trumpovi pri príležitosti jeho prezidentskej inaugurácie a zároveň vyjadril presvedčenie, že spolupráca medzi Afganistanom a Spojenými štátmi bude pokračovať.