Zahraničné

Talibovia opäť napadli armádne stanovište, zabíjali tam a lúpili

Taliban - Zdroj: TASR/ AP Photo/Rahmat Gul

KÁBUL – Najmenej sedem afganských vojakov zahynulo v utorok pri útoku Talibanu na armádnu základňu v severnom Afganistane. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie ministerstva obrany i vyhlásenie samotných islamistických militantov.

“Pri útoku nepriateľa v severoafganskej provincii Balch, v okrese Daulatábád, bolo tiež zranených šesť príslušníkov bezpečnostných síl – traja vojaci a traja agenti tajných služieb. Udalosť sa vyšetruje,” píše sa v statemente kábulského ministerstva. K zodpovednosti za tento útok sa talibovia prihlásili prostredníctvom svojho hovorcu Zabíhulláha Mudžáhida, ktorý dodal, že vzbúrenci zajali aj štyroch afganských vojakov a zhabali zo základne muníciu.

Islamistickí fundamentalisti z Talibanu ovládajú v súčasnosti takmer polovicu Afganistanu a pravidelne organizujú útoky na domáce i zahraničné ozbrojené sily, vládnych predstaviteľov, ale aj na civilistov.

Spojené štáty a Taliban sa aktuálne snažia dosiahnuť dohodu o stiahnutí amerických jednotiek z Afganistanu. Rozhovory boli opäť prerušené 12. decembra po samovražednom bombovom útoku, ktorý sa stal deň predtým neďaleko americkej vojenskej základne Bagrám v severoafganskej provincii Parván.