Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

TANKOVAŤ budeme DRAHŠIE! Hore pôjde cena benzínu aj nafty

Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Ceny benzínu a motorovej nafty podľa portálu pravda.sk mierne vrastú. Predpokladá to analytička 365.bank Jana Glasová na základe vývoja svetových cien ropy.

 

„Čo sa týka vývoja na ropnom trhu, tak v posledných dvoch týždňoch ceny ropy Brent vzrástli z 80 dolárov smerom k úrovni 87 dolárov za barel. Preto očakávame, že ceny pohonných látok na našich pumpách by sa mohli v ďalšom týždni mierne zvýšiť,“ povedala Glasová. Ceny benzínu na čerpačkách posledných desať týždňov minulého roka klesali.

Liter 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň predával za priemernú cenu 1,489 eura a v týždňovom porovnaní tak jeho cena klesla o 0,1 %. Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,676 eura a jeho cena taktiež mierne klesla o 0,2 %. Ceny nafty tiež klesli o 0,1 % na priemernú úroveň 1,617 eura za liter.

V medziročnom porovnaní je benzín zhruba na takých úrovniach ako vlani v takomto období. Stále je ale medziročne drahšia nafta, ktorej cena je až o približne 17 % vyššia ako vlani.

Počas minulého týždňa ceny ropy Brent rástli a pripísali si až zhruba 7 %, z úrovne necelých 80 amerických dolárov za barel sa dostali až nad 85 dolárov za barel. Ceny ropy podporovali hlavne očakávania, že dopyt po rope zo strany Číny by mohol výraznejším spôsobom rásť, a to dokonca v strednodobom horizonte. Očakáva sa totiž podľa analytičky oživenie čínskej ekonomiky po uvoľnení protipandemických opatrení. „A ďalším faktorom podporujúcim ceny ropy v raste je aj spomaľujúca inflácia v USA, čo vytvára predpoklady pre miernejšie zvyšovanie sadzieb zo strany Fed-u. Inak povedané, Fed by už nemal až tak výrazne „škrtiť“ spotrebiteľský dopyt,“ dodala Glasová.

Aj tento týždeň pokračoval ropný trh v raste, ale len miernejšom. Pod zvýšenie cien ropy sa naďalej podpisovali očakávania súvisiace s oživením čínskeho dopytu po rope a pohonných látkach. Čína je pritom najväčším svetovým dovozcom ropy.