Táto križovatka je naozaj problémová. Zahynuli tu už traja ľudia

KOŠICE – Za problémovú považuje mesto Košice križovatku pri Crow aréne či pri Jumbo centre, kde pri tragickej nehode 10. februára prišli o život traja ľudia, z toho dve chodkyne. Zmenou dopravného riešenia by mala v budúcnosti prejsť aj lokalita pri Amfiteátri. Informoval o tom magistrát.

 

Čo sa týka križovatky pri Crow aréne, mesto už predtým avizovalo, že by sa mala zmeniť na kruhový objazd. „Momentálne riešime ešte niektoré požiadavky Okresného úradu v Košiciach týkajúce sa komunikácií pre chodcov a určenia hlavných, respektíve vedľajších ciest. Stavba je majetkovoprávne vysporiadaná, má vydané územné rozhodnutie a veríme, že po vydaní súhlasného stanoviska od Okresného úradu budeme môcť už v dohľadnej dobe požiadať o stavebné povolenie,“ uviedol s tým, že následne by chceli vyhlásiť verejné obstarávanie a pristúpiť aj k samotnej výstavbe. „Konkrétnejšie termíny si zatiaľ netrúfame určiť, budú záležať od toho, ako sa podarí pokročiť v tomto procese, a od finančných možností mesta,“ dodal. Magistrát zároveň verí, že v tomto roku by motoristom mohli oznámiť konkrétny termín realizácie výstavby kruhového objazdu.

Ďalším problémovým miestom je podľa neho križovatka pri Jumbo centre. Prostredníctvom projektu Čas spomaliť, ktorý predložili viaceré organizácie a mesto Košice, získali na premenu tejto križovatky grant vo výške 25 000 eur. „Snahou je, aby sa v okolí križovatky a námestia medzi Hviezdoslavovou, Továrenskou a Gorkého ulicou skrátil čas prechádzania chodcov cez priechody pre chodcov a zlepšila sa ich bezpečnosť, čo je prioritou aj pre nedávnu tragickú udalosť v tejto lokalite,“ spresnil hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Predstavitelia iniciatívy Čas spomaliť podľa jeho slov rokujú s mestom a krajským dopravným inšpektorátom o najvhodnejšom dopravnom riešení podloženom dopravnými prieskumami a projektom dopravného značenia, ktoré budú pripravené v spolupráci so Žilinskou univerzitou a IDS Východ. „Konkrétny termín zmien na tejto križovatke bude záležať od viacerých faktorov, realizácia úvodnej časti je v pláne v priebehu leta 2023,“ dodal.

Na utorkovom (14. 3.) mestskom zastupiteľstve by sa mali poslanci zaoberať aj lokalitou pri Amfiteátri, a to v rámci bodu Územný plán zóny Košice – Tlačiarne. Prioritou zmien by mala byť mestská hromadná doprava, chodci, cyklisti a ich bezpečnosť.

Magistrát pripomenul, že mesto má v rôznych štádiách rozpracovanosti aj 20 projektov na priechody pre chodov v ôsmich mestských častiach. Väčšinou ide o stavebné úpravy, ktoré zvýšia bezpečnosť.

Viac o téme: Košice, križovatka, magistrát, mesto, problém, samospráva, úmrtie

Súvisiace články