Domáce Šport Top

Ťažká cesta do Kataru. V kvalifikácii na majstrovstvá sveta máme Chorvátsko, Rusko aj Slovinsko

Slovenská futbalová reprezentácia. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

ZÜRICH – Slovenská futbalová reprezentácia bude v kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Katare 2022 v extrémne ťažkej skupine s Chorvátsko, Ruskom, Slovinskom, Cyprom a Maltou. Rozhodol o tom žreb v Zürichu.

 

Päťdesiatpäť krajín, desať skupín, päť skupín so šiestimi a päť s piatimi mužstvami. To boli základné fakty k žrebovaniu kvalifikácie na svetový šampionát v Katare 2022, ktorý bude netradične v zime. Konať sa má od 21. novembra do 18. decembra. Slovensko bolo v druhom výkonnostnom koši a tak za súpera nemohlo mať Švajčiarsko, Wales, Poľsko, Švédsko, Rakúsko, Ukrajinu, Srbsko, Turecko ani Rumunsko. Kombinácie, s kým by bolo najideálnejšie hrať, tak boli medzi fanúšikmi opäť mimoriadne bohaté. Výhodu pri žrebovaní mali víťazi elitných skupín Ligy národov – Belgicko, Španielsko, Taliansko a Francúzsko. Tí boli automaticky nasadení do päťčlenných skupín.

Na šampionát do Kataru postúpi z Európy 13 mužstiev, všetci víťazi skupín. Desať najlepších z druhých miest, plus dva najvyššie postavené víťazné tímy z Ligy národov pôjdu do baráže odkiaľ postúpia traja na MS. Aj preto bolo výhodnejšie hrať v päťčlennej skupine. Menej zápasov, menšia konkurencia – to by nám mohlo vyhovovať. Na slávnostnom žrebe sa podieľali aj osobnosti a futbalové legendy. Talian Daniele de Rossi a Holanďan Rafael van der Vaart či zástupca FIFA Jaime Yarza. Žrebovalo sa od prvého po šiesty výkonnostný kôš, od najlepších po najslabšie tímy. Slovensko sa dostalo k slovu ako ôsme v poradí z koša číslo 2 a de Rossi nám prisúdil šesťčlennú skupinu s Chorvátskom, vicemajstrom sveta z roku 2018. Ďalšími našimi súpermi budú Rusko, Slovinsko, Cyprus a Malta. Nepríjemná, ťažká a zároveň málo atraktívna skupina pre Mareka Hamšíka a spol.

“Žreb je fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať. Súpera si nevyberiete, my sa musíme akurát dobre pripraviť. Nie je podstatné, koho do skupiny dostanete, ale ako ste schopní odohrať zápas. Medzi druhým a tretím košom nie je zásadný rozdiel, v play off Ligy národov odohrali tieto tímy všetko vyrovnané zápasy. Chorvátsko je kvalitné mužstvo, ktoré je na vzostupe, bude určite favorit skupiny. Šesťčlenná skupina je pre nás logistickou výhodou, zápasový program tým máme vyriešený, nemusíme hľadať ďalších súperov do voľných asociačných termínov,” povedal k zloženiu našej skupiny reprezentačný tréner Štefan Tarkovič.

Marek Hamšík, kapitán SR. “Máme ‘východnú’ skupinu… Je veľmi ťažká, v dnešnej dobe už ľahká ani neexistuje. S Chorvátskom, Ruskom a Slovinskom sme sa nedávno stretli. Boli to náročné zápasy. Také isté nás čakajú aj teraz. Dôležité bude, ako sa rozbehneme, prvé tri zápasy na jar. Urobíme maximum, aby sme sa dostali do Kataru. Ja som tam už hral s Neapolom. V roku 2014 v Dauhe, vo finále talianskeho Superpohára. Zdolali sme Juventus po penaltách.”

Milan Škriniar, obranca SR. “Myslím si, že sú to ťažkí súperi, ale na druhej strane je to zvládnuteľná skupina. Opäť sa stretneme s Chorvátskom, ktorému z predchádzajúcej kvalifikácie máme čo vracať. Chorvátsko je favorit skupiny, aj ostatné mužstvá majú svoju kvalitu. Bude to určite náročné, ale verím, že to môžeme zvládnuť, pobijeme sa o postup, spoločne to môžeme dokázať.”

Juraj Kucka, stredopoliar SR. “Do skupiny som si želal asi len Taliansko, žiaľ, to sa nesplnilo. So skupinou musím byť spokojný, už sa to nedá zmeniť. Všetky mužstvá majú kvalitu a vedia hrať futbal, ťažké by to bolo, aj keby tam bol niekto ďalší. Teším sa na to a ideme bojovať.”

 

Ivan Schranz (Slovensko), Eran Zahavi a Eytan Tibi v Ligy národov Izrael – Slovensko. Zdroj: TASR /Jakub Kotian

O kvalifikačnej skupine o postup na MS 2022 sa Glob.sk rozprával aj s reprezentačným útočníkom Ivanom Schranzom, ktorý je hráčom českého FK Jablonec.

Čo hovoríte na zloženie skupiny?

– Tak samozrejme, je to veľmi ťažká skupina. Je tam výborne Chorvátsko, silné Rusko aj Slovinsko. Bude to zložité.

Skupina je nielen ťažká, ale pre diváka málo atraktívna. Štyri mužstvá z východu, dve z juhu Európy, nič atraktívne pre diváka. Kto bude hlavným favoritom na postup?

– Určite Chorvátsko, ale aj ďalšie tri mužstvá – my, Rusko aj Slovinsko – chceme ísť do Kataru. Hrať sa dá s každým a určite zabojujeme o postup.

Slovensku viac sedia mužstva zo západu, tie by nám asi viac vyhovovali?

– Možno pre divákov, možno aj pre hráčov by to mohlo byť v tomto smere zaujímavejšie, lebo pri celkovom pohľade je to naozaj ťažká skupina.

Je výhodnejšie, že hráme v šesťčlennej skupine, ako keby sme hrali v päťčlennej? Mali ste vy vlastný tip, koho áno a koho nie?

– Uvidíme, ako to bude vyzerať na konci kvalifikácie. Osobne som nemal žiadneho tajného favorita, nechal som to na osud. Iba z piateho koša som si želal Cyprus, ktorý sme aj dostali.