Zahraničné Šport Top

Ťažká horská etapa v Alpách udržala v ružovom lídra Giro d´Italia Almeidu

Cyklistické preteky Giro d ´ Italia už majú za sebou sedemnástu etapu a lídrom je stále Joao Almeida. Zdroj: FB / giroditalia.it

MADONNA DI CAMPIGLIO – Víťazom sedemnástej etapy Giro d ´Italia s dojazdom do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio, sa stal Ben O ´Connor z Nového Zélandu. V ružovom drese zostal Portugalčan Joao Almeida. Peter Sagan prišiel do cieľa v časovom limite a stále je druhý v bodovacej súťaži.

 

Záverečné alpské dobrodružstvo sa začalo a ak to doposiaľ bolo na Giro d ´Italia tvrdé, tak teraz to bude extrémne ťažké. Už 17. etapa s dojazdom do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio ukázala, aká tvrdá a brutálna dokáže byť profesionálna cyklistika. Pred pelotónom bolo 203 kilometrov, z ktorých až 60 bolo do kopca s rôznymi stúpaniami. Na úvod 21-kilometrové stúpanie na Forcella Valbona s priemerným sklonom 6,4 percenta. Nasledovalo Monte Bondone, ktoré malo rovnaké parametre, ale bolo iba o kilometer kratšie.

Pred strhujúcim finále si cyklisti najskôr vyskúšajú Carisolo s dĺžkou 10 kilometrov a priemerom 7 percent. Záver do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio bol už iba testom vytrvalosti, kondície a psychickej odolnosti. Všetky štyri kopce sú v nadmorskej výške nad 1000 metrov a nevyspytateľné bolo aj počasie. Chlad, zima, zubaté slnko, sneh, vietor. Vybrať ste si mohli všetko možné. Prežiť v časovom limite museli najmä špurtéri, keďže body na rýchlostnej prémii sa rozdeľovali až pod stúpaním na tretiu horskú prémiu. Tu už ale nebol ani jeden z nich.

Pri profile etapy preto neprekvapilo, že sa do úniku opäť vybrala veľká skupina jazdcov s menami ako Diego Ulissi, Thomas de Gendt, Harm Vanhoucke, Ilnur Zakarin alebo Rohan Dennis. Tí mali záujem predovšetkým o etapový triumf. Joao Almeida a jazdci z TOP 10 si brúsili zuby najmä o celkové poradie. Portugalčan mal k dobru 17 sekúnd na Wilca Keldermana a práve Holanďan chcel konečne získať ružový dres. Prudké a dlhé kopce mu mohli vyhovovať, podobne ako Vincenzovi Nibalimu, Taovi Hartovi alebo Rafalovi Majkovi. Bola to etapa, kde sa predpokladalo, že rozdiely v cieli budú v desiatkach sekúnd, až minútach.

Najdôležitejšou informáciou pre mužov v úniku bolo, že v ňom chýbal líder súťaže o najlepšieho vrchára Giovanni Visconti. Naopak tam bol jeho najväčší súper Ruben Guierreiro. Porugalčan vyhral úvodnú “jednotku”, získal 40 bodov a dostal sa do modrého dresu. Pelotón nebol tak ľahkovážny, ako deň predtým a cyklistov v úniku si držali pod kontrolou na úrovni piatich minút. Aj kvôli špurtérom, ktorí mohli mať v sedemnástej etape veľké problémy s časovým limitom, čo platilo najmä pre Arnauda Démareho. Aj polhodinová strata v cieli na víťaza bola totiž reálna. Prísť o cyklámenový dres takýmto spôsobom nechcel ani Francúz, ani Sagan.

Kopec Monte Bondone, ktorý mal poradové číslo 2, bol najťažším v sedemnástej etape dĺžkou aj sklonom. Boli tam viaceré úseky s viac ako 10-percentným stúpaním a dali sa tu očakávať rôzne taktické hry favoritov na celkovú klasifikáciu. Nechávať si tromfy a skúšať šťastie na posledných desiatich kilometroch do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio mohlo byť príliš riskantné a nepredvídateľné. Almedia totiž ukázal, že v doterajšom priebehu pretekov mal dobré nohy, ideálnu podporu tímu a dokázal si ustrážiť všetky útoky konkurencie.

Veľká 20-členná skupina sa postupne rozpadla a pod záverečný výjazd do strediska Madonna di Campiglio prišla iba osmička jazdcov. Boli tam Dario Cataldo, Amanuel Gebreigzabhier, Ben O´Connor, Ilnur Zakarin, Harm Vanhoucke, Dennis Rohan, Héctor Carretero, Thomasde Gendt a Hermann Pernsteiner. Práve posledný menovaný bol zaujímavou postavou v úniku. Jeho strata na Almeidu bola deväť minút a 30 sekúnd, bol celkovo pätnásty a keďže pelotón mal odstup na úrovni ôsmych minút, Pernsteiner sa posúval virtuálne do prvej trojice celkového poradia. Favoriti sa však tvárili, akoby sa nechumelilo a žiadne extra tempo neprodukovali. Zatiaľ.

Zaujímavú informáciu sa organizátori, jazdci aj tímy dozvedeli v priebehu etapy. Sobotňajšia predposledná kráľovská etapa celého Giro d ´Italia bude meniť trať. Vo Francúzsku, kam sa mali cyklisti presunúť, začali platiť prísne opatrenia proti koronavírusu a Giro dostalo zákaz. Plus predpoveď počasia je na víkend v Alpách viac ako zlá. Má snežiť a teploty budú pod nulou. Cyklisti mali totiž v pláne aj horskú prémiu na Colle dell´Agnelo vo výške 2744 metrov, Col d´Izoard vo výške 2360 metrov a dojazd do Sestriere vo výške 2035 metrov. Tam všade je už teraz sneh a počas víkendu bude v Alpách poriadne snežiť. Zmena trasy je tak na programe dňa, čo výrazne ovplyvní súboj o ružový dres.

Veľká skupina vpredu musela spolupracovať, ak chcela získať etapový triumf, no bolo tam veľa tímovej aj individuálnej taktiky. Až troch jazdcov tam mal Movistar, ale ich početná výhoda ešte neznamenala aj pozičnú. Tempo totiž diktoval de Gendt a to je v únikoch majster nad majstrov. Bol lídrom skupiny, nič nevymýšľal, nešpekuloval, avšak mal tam veľkých súperov. Čistokrvných vrchárov Zakarina, O´Connora, Dennisa, Pernsteinera. Hlavný balík sa takisto preosial, no boli tam všetci jazdci z elitnej desiatky.

Do lyžiarskeho strediska Madonna di Campiglio napokon ako prvý prišiel Novozélanďan Ben O´Connor z tímu NTT. Spravil si tak chuť po druhom mieste z predchádzajúcej etapy. Výrazne si pomohol druhý Pernsteiner, ktorý sa posunul v celkovom poradí medzi najlepšiu desiatku. V súboji o ružový dres sa nič prevratné nestalo. Almeida ostal lídrom pretekov a už iba štyri etapy ho delia od najväčšieho úspechu jeho ani nie ročnej profesionálnej kariéry. Peter Sagan prišiel v gruppete s ostatnými špurtérmi v časovom limite.

17. etapa (Bassano del Grappa – Madonna di Campiglio, 203 km)

1. Ben O’Connor (Aus./NTT Pro Cycling) 5:50:59 h, 2. Hermann Pernsteiner (Rak./Bahrain McLaren) +31 s, 3. Thomas De Gendt (Belg./Lotto Soudal) +1:10, 4. Ilnur Zakarin (Rus./CCC) +1:13, 5. Kilian Frankiny (Švaj./Groupama-FDJ) +1:55, 6. Harm Vanhoucke (Belg./Lotto Soudal) +2:49, 7. Davide Villella (Tal./Movistar) +3:29, 8. Oscar Rodriguez (Šp./Astana) rovnaký čas, 9. Amanuel Gebreigzabhier (Erit./NTT Pro Cycling) +3:30, 10. Jesper Hansen (Dán./Cofidis) +4:32, … 99. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +46:13

Celkové poradie

1. Joao Almeida (Portug./Deceuninck-Quickstep) 71:41:18 h, 2. Wilco Kelderman (Hol./Sunweb) +17 s, 3. Jai Hindley (Aus./Sunweb) +2:58 min, 4. Tao Geoghegan Hart (V.Brit./Ineos Grenadiers) +2:59, 5. Pello Bilbao (Šp./Bahrain McLaren) +3:12, 6. Rafal Majka (Poľ./Bora-Hansgrohe) +3:20, 7. Vincenzo Nibali (Tal./Trek-Segafredo) +3:31, 8. Domenico Pozzovivo (Tal./NTT) +3:52, 9. Patrick Konrad (Rak./Bora-Hansgrohe) +4:11, 10. Fausto Masnada (Tal./Deceuninck-Quickstep) +4:26, … 93. SAGAN +3:03:51

Bodovacia súťaž

1. Arnaud Demare (Fr./Groupama-FDJ) 221 b, 2. SAGAN 184, 3. Almeida 90

Vrchárska súťaž

1. Ruben Guerreiro (Portug./EF Pro Cycling) 198 b, 2. Giovanni Visconti (Tal./Vini Zabu-KTM) 148, 3. De Gendt 82, … 23. SAGAN 15