Domáce Kauzy Top

Ťažké chvíle pre Ruska. Položiť ho môže výpoveď dlhoročnej nepriateľky, ktorej vraždu si mal objednať

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Pred slovenskými súdmi počas posledných mesiacov vrcholia zvučné kauzy, ktoré začali ešte na prelome tisícročí. Kým počas minulého týždňa pojednával senát Špecializovaného trestného súdu v kauze zmeniek, už zajtra sa pred Okresný súd Bratislava II. postaví Pavol Rusko v inej trestnej veci. Tentokrát sa jedná o údajnú objednávku vraždy Ruskovej bývalej spoločníčky z Markízy Sylvie Volzovej. Obžalovaný je spolu s bývalými vysokými predstaviteľmi podsvetia Mikulášom Černákom, Robertom Lališom a Milošom Kaštanom. Zajtra by sa pred súd mala postaviť poškodená Volzová a vypovedať o svojom vzťahu s Pavlom Ruskom. 

 

Polícia začala prípad riešiť na základe výpovede Mikuláša Černáka. Ten počas vypočúvania vyšetrovateľov v inej trestnej veci uviedol, že si Pavol Rusko v slovenskom podsvetí na jeseň roku 1997 objednal vraždu S. Volzovej, a to za odmenu 20 až 40 miliónov slovenských korún. 5.12.2018 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal na Krajskú prokuratúru v Bratislave návrh na podanie obžaloby na Pavla Ruska, Róberta Lališa, Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana. Všetci štyria sú obžalovaní z pokusu o vraždu v štádiu prípravy.

Už počas posledného pojednávania mala vypovedať aj Volzová. Tá však po svojom právnom zástupcovi poslala ospravedlnenie, v ktorom tvrdí, že sa bojí o svoj život. “Je v nej silná obava, že má mať obavy o život a zdravie,” povedal vtedy jej právny zástupca Roman Kvasnica. Sudca však včera uviedol, že bude trvať na osobnej výpovedi poškodenej. Volzová žiada náhradu 5-tisíc eur za morálnu škodu.

Mikuláš Černák sa počas procesu Sylvii Volzovej ospravedlnil. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Sylvia Volzová bola Ruskova spoločníčka v časoch, kedy bol generálnym riaditeľom Markízy. Dlhodobo sa však v obchodných veciach nezhodli a ich spor mal vyústiť až do objednávky vraždy. Motívom mala byť práve Markíza. Mafiánsky bos Černák vypovedal, že mal Rusko od neho chcieť, aby Volzová prepísala svoj posiel na tretiu osobu. Potom ju mali zlikvidovať. Viac si prečítajte TU.

Na zajtrajšom pojednávaní sa osobne zúčastní aj obžalovaný Pavol Rusko. Uviedol to jeho obhajca Marek Para. Či sa Volzová skutočne postaví pred súd, zatiaľ nie je známe. Glob.sk kontaktoval jej právneho zástupcu, zatiaľ však neodpovedal.

K skutku nedošlo

Všetci štyria muži sú obžalovaní z pokusu o vraždu v štádiu prípravy. Pavol Rusko si mal pred dvadsiatimi rokmi objednať vraždu bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Mal tak urobiť v Banskej Bystrici u Mikuláša Černáka. Pri objednávke mal byť prítomný aj Miloš Kaštan, spolupracovať mali aj s vtedajším šéfom sýkorovcov Róbertom Lališom. Sýkorky v tom čase operovali v Bratislave, práve preto vraj Černák požiadal o pomoc ich.

Volzová si s Ruskom dlhodobo nerozumela. Zdroj: TASR/Ivan Majerský

Plán sa uskutočňovať začal. Volzovú mali najskôr sledovať, k samotnému únosu, vražde a prepisu podielu však už nedošlo. Polícia totiž vydala na Černáka, Kaštana a Kána zatykač v iných trestných veciach. Černák a Kaštan putovali za mreže, zvyšok plánu tak zostal neuskutočnený.

Rusko samotné stretnutie s mafiánmi nepopiera. Tvrdí však, že všetko bolo naopak, a že v tej dobe mal informácie, že si Volzová objednala jeho vraždu.

Prípad pojednáva Okresný súd Bratislava II., kvôli bezpečnostným opatreniam sa však pojednávanie koná v budove Justičného paláca v Bratislave.

Dvaja proti dvom

Na prvom pojednávaní Mikuláš Černák aj Miloš Kaštan priznali vinu. Súd však nariadil vykonať riadne výsluchy. Lališ a Rusko vinu popierajú. Obaja tvrdia, že sa nič nestalo a že Černák nehovorí pravdu.

Na prvom pojednávaní Černák a Kaštan opísali svoje spomienky. Obaja svorne tvrdili, že Rusko prišiel do Banskej Bystrice, hovoril o svojej nenávisti k Volzovej a následne ich požiadal, aby “spravili to, čo Bachledovi.”  Černák a Kaštan boli kedysi dobrými priateľmi a spolupracovníkmi, dnes sa však nenávidia. Na prvom pojednávaní vypovedali obaja takmer to isté, v niektorých detailoch sa však ich výpovede líšili. 

Róbert Lališ alias Kýbel vypovedal v kauze vraždy Sylvie Volzovej. Svoju vinu popiera. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Rusko a Lališ svoju účasť na skutku popierajú. Rusko sa počas svojej výpovede už tradične venoval opisu kauzy Gamatex, formálnym vzťahom v Markíze a podobne. Počas svojej výpovede naznačil, že Volzová sa ho snaží zničiť, pretože ňou kedysi pohrdol ako ženou. Lališova výpoveď bola najkratšia, svoju účasť na skutku jednoznačne popiera.

Zo všetkých obvinených je Rusko jediný na slobode. Na nohe má monitorovací náramok, ktorý mu bol nasadený práve kvôli tejto kauze. Ostatní traja obžalovaní sú za mrežami, Černák a Kaštan na doživotie. Ako svedkovia by ešte mali vypovedať ochrankári, niekoľkí členovia podsvetia a dokonca aj Marian Kočner, ktorý je s Ruskom obvinený aj v kauze zmeniek.

Celý súdny proces sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. Budovu Justičného paláca strážia kukláči, ktorí dohliadajú na bezpečnosť počas celého procesu.