Spoločnosť Zahraničné Top

Ťažké obvinenie bývalého pápeža Benedikta XVI. Mal kryť sexuálneho násilníka

Na archívnom zábere pápež Benedikt XVI. žehná veriacich počas generálnej audiencie na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v stredu 3. októbra 2012. Zdroj: TASR/AP

RÍM – Proti bývalému pápežovi Benediktovi XVI. (2005-2013) boli vznesené závažné obvinenia. Ako hlava katolíckej cirkvi spolu s osobným sekretárom Georgom Gänsweinom mali roky kryť sexuálne útoky vo Vatikáne.

 

V strede pozornosti stojí nemecký prelát, o ktorom sa hovorí, že opakovane sexuálne obťažoval kňazov vo Vatikáne. Informácie o tom sa mali dostať aj k osobnému tajomníkovi pápeža, Benedikt XVI. však prípad neodovzdal do rúk justície.

Namiesto toho bol prelát opakovane preložený. Najprv Nemca, ktorého meno nie je verejnosti známe,  poslali do zahraničia. Keď sa objavili ďalšie obvinenia presunuli ho naspäť do Nemecka. Pápež mal v tomto prípade využiť praktiky, aké boli vo Vatikáne v takýchto prípadoch pomerne bežné.

Snaha o ututlanie?

Škandál je teraz v rukách súdu. Údajná obeť opísala sexuálne útoky, ktoré sa mali odohrávať len pár metrov od pápežských komnát. Podľa tejto výpovede mal prelát nútiť kňaza k “jazýčkovým” bozkom a dokonca mu mal v ruke stláčať genitálie.

Ako informoval nemecký Bild, osobný tajomník Gänswein o obvineniach vedel už sedem rokov. Ten teraz tvrdí, že keď sa to dozvedel, okamžite o tom informoval personálneho šéfa pápeža Benedikta.

Úloha pápeža Benedikta XVI. – kardinála Josepha Ratzingera pri zaobchádzaní so sexuálnymi násilníkmi v katolíckom duchovenstve je aktuálne aj hlavnou témou dokumentárneho filmu “Obhajca viery” (“Verteidiger des Glaubens”), ktorý sa v nemeckých kinách začne premietať ešte tento týždeň.

Na archívnej fotke je pápež Benedikt XVI. s osobným sekretárom Georgom Gänsweinom. Zdroj: SITA/AP

Viedenský kardinál sa pápeža zastal

Pápeža sa však pre Kathpress zastal arcibiskup viedenskej arcidiecézy a kardinál Christoph Schönborn. Nesúhlasí s obvineniami, že hlava katolíckej cirkvi v prípade sexuálneho obťažovania kňazov nepostupovala dostatočne rázne.

Každý, kto tvrdí, že bývalý kardinál Joseph Ratzinger sa tejto téme nevenoval dostatočne pozorne, “nepozná fakty”, zdôraznil Schönborn v súvislosti s obvineniami uvedenými v novom dokumente.

Cirkev Ratzingerovi napríklad vďačí za to, že v roku 2001 založil vlastný súdny dvor pri Kongregáciia pre doktrínu viery, ktorý sexuálnych násilníkov prísne súdil. Proti tomu v tom čase vznikol v rímskej kúrii značný odpor, uviedol Schönborn. Podľa Vatikánu od založenia súdu Ratzingerom odsúdili stovky usvedčených sexuálnych násilníkov a bol im odňatý kňazský stav.

Viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn. Zdroj: TASR/AP