Zahraničné Šport Top

Ťažký pád majstra sveta na pretekoch Okolo Flámska. Po náraze do motorky má po sezóne

Úradujúci majster sveta v cyklistike Julian Alaphilippe mal na pretekoch Okolo Flámska ťažký pád a sezóna sa pre Francúza skončila. Zdroj: twitter / deceuninck-quiqstep

OUDENAARDE – Paralelne s pretekmi Giro d ´Italia bola v Belgicku na programe jedna z najprestížnejších cyklistických klasík – Okolo Flámska. Preteky sľubovali veľké a dramatické predstavenie. Tie však zatienil ťažký pád.

 

Na štarte boli veľké mená ako Matthieu van der Poel, Wout van Aert, Alexander Kristoff, Mark Cavendish, Michal Kwiatkowski, Mads Pedersen, Alex Schachmann, Niki Terpstra, Sepp Vanmarcke, Zděnek Štybar, John Degenkolb alebo Julian Alaphilippe. Práve posledný menovaný, francúzsky majster sveta, bol jedným z hlavných postáv 243-kilometrového maratónu na kockách. Aj keď úplne inak, ako si predstavoval.

Jeden z piatich monumentov totiž zažil málo vídaný pád, po ktorom zostal Alaphilippe bezvládne ležať na ceste, keď sa vo veľkých bolestiach zvíjal na zemi. Čo sa stalo? V úniku bola trojica van Aert, van der Poel a Alaphilippe, traja najväčší favoriti. 35 kilometrov pred cieľom, keď išli cyklisti za sebou, Alaphilippe v najmenej vhodnom okamihu prestal kontrolovať situáciu pred sebou.

 

V približne 50-kilometrovej rýchlosti narazil do motorky jedného z fotografov. Následky boli katastrofálne. Alaphilippe urobil salto aj s bicyklom a tvrdo pristál na zemi. Keď k nemu prišiel lekár, Francúz kričal od bolesti, čo bolo počuť aj do televíznej helikoptéry. Namiesto boja o víťazstvo putoval Alaphilippe so zlomenou rukou do nemocnice a má po sezóne. Má zlomené dve záprstné kosti na pravej ruke a pôjde na operáciu.

Okolo Flámska napokon v strhujúcom finiši vyhral van der Poel, ktorý vo finiši o galusku zdolal večného rivala van Aerta. Van der Poel triumfom zopakoval víťazstvo svojho otca Adriho, ktorý preteky vyhral v roku 1986.

“Nemám slov. Za normálnych okolností vždy cítim, že som špurt vyhral, no tentokrát som bol na hranici síl a nebol som si istý. Skupina prenasledovateľov sa v závere približovala, no ja som vedel, že si musím strážiť Woutovo koleso. Vedel som, že čím neskôr začnem šprintovať, tým väčšiu výhodu budem mať. Veľmi pre mňa toto víťazstvo znamená. S číslom 51 tu vyhral aj môj otec, to je niečo špeciálne,” povedal v cieli šťastný Van der Poel.