Politika Zahraničné

Ťažký pohľad na čarovné talianske mesto. FOTO Vysoká voda zaplavila už väčšinu Benátok

Čajka vzlieta z hladiny zaplaveného Námestia svätého Marka v Benátkach, ktoré sa v dôsledku silného prílivu ocitlo sčasti pod vodou - Zdroj: SITA/AP Photo/Luca Bruno

BENÁTKY – Sezónna vysoká voda zaplavila v utorok väčšinu talianskych Benátok. Turisti a miestni obyvatelia si museli obuť gumené čižmy a po meste sa presúvať po vyvýšených mobilných chodníkoch. Informovala o tom agentúra AP.

Hladina vody dosiahla v utorok ráno 1,27 metra nad bežnou úrovňou, ale úrady varovali pred vysokým prílivom aj po zotmení. Zaplavilo kaviarne, obchody a iné podniky. Príchod vysokej vody oznámili tak ako zvyčajne sirény a úrady preventívne zatvorili tamojšie jasle.

Jedna z najznámejších stavieb v Benátkach Dóžov palác (Palazzo Ducale) na Námestí sv. Marka bol podľa oznamu na Twitteri aj napriek utorňajšiemu “mimoriadnemu prílivu vody” pre návštevníkov otvorený. Mnoho tamojších hotelov poskytuje turistom aj jednorazové gumené čižmy, ktoré sú už súčasťou šatníka aj viacerých Benátčanov.

Zdroj: SITA/Andrea Merola/ANSA via AP

Nepriaznivé počasie na severovýchode Talianska meteorológovia očakávajú aj v najbližších dňoch. Príliv v lagúne každoročne vrcholí v priebehu jesene a zimy, keď sa voda prelieva do benátskych ulíc a námestí. Vedci od tragických záplav v roku 1966 zvažujú rôzne spôsoby, ako eliminovať nebezpečenstvo stúpajúcej vody.

Ľudia stoja v zaplavenej kaviarni v dôsledku silného prílivu v Benátkach (Zdroj: TASR/AP Photo/Luca Bruno)