Tehelné pole má za sebou veľkolepú premiéru. Nad budúcnosťou štadióna však visia otázniky

BRATISLAVA – Vypredané tribúny, hudba priamo na trávniku, známe tváre a čerešnička na torte v podobe víťazstva. Včerajší večer patril v hlavnom meste futbalu. Na novom Národnom futbalovom štadióne odohral Slovan Bratislava svoj prvý súťažný zápas. Belasí nastúpili v dlhoočakávanom šlágri kola proti Trnave po takmer desiatich rokoch “vo vlastnom.” Nový štadión má za sebou slušnú premiéru, čo s ním bude však ďalej sa stále nevie.

 

Krst nového futbalového stánku sa niesol v znamení veľkej slávy. Symbolický kľúč od neho prebrala legenda klubu Alexander Vencel starší spolu s najmladším hráčom prípravky. Asistoval im pri tom generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík mladší. „Verím, že tento nový štadión, ktorý je najmodernejší na Slovensku, bude písať krásne príbehy, tak ako ich písalo staré Tehelné pole. Som veľmi rád, že sa tento stánok postavil a som nesmierne šťastný. Všetci, ktorí sme stáli v stredovom kruhu pred zápasom, sme nesmierne radi,“ povedal v úvode Vencel. Následne prišlo na rad odovzdávanie pamätných dresov futbalovým velikánom a chýbať nemohla ani “neoficiálna klubová hymna,” s názvom Dnes od kapely Tublatanka. Premiéru na novom štadióne si prišli naživo pozrieť aj viaceré známe tváre z politiky ako premiér Peter Pellegrini či ministerka vnútra Denisa Saková.

Na úvod výhra pred vypredaným štadiónom

Výhru Slovana nad Trnavou 2:0 si prišlo pozrieť historicky najviac fanúšikov – 22 500. O oba góly Slovana sa postaral Andraž Šporar. „Pre toto hrám futbal. Hovoril som, že hrať na Pasienkoch bola katastrofa. Toto bolo neskutočné. Skvelá atmosféra, bol to pre mňa zážitok, počuť skandovať moje meno. Nový štadión zmení celý klub. Pre každý tím bude veľmi ťažké odvážať si z Tehelného poľa body,” citovala hráča po zápase agentúra TASR. Radosť neskrýval ani tréner domácich Martin Ševela. “Sme šťastní, že sme krásny štadión pokrstili víťazstvom. Som presvedčený, že ľudia odchádzali spokojní a že sa vrátia. Víťazstvo patrí im. Je radosť hrať pred takýmto početným publikom a v takej atmosfére,“ povedal po zápase.

Na snímke v흻azný rituál hráčov Slovana po zápase 21. kola futbalovej Fortunaligy ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava na novom Tehelnom poli v Bratislave 3. marca 2019. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Otázna budúcnosť štadióna

Ani po úspešnom úvodnom zápase nie je stále jasné, aká bude budúcnosť nového futbalového stánku. Jeho výstavbu realizoval súkromný investor, ktorým bola spoločnosť NFŠ, a.s. Akcionárom firmy je ŠK Slovan Bratislava. Na čele predstavenstva spoločnosti je Pavel Komorník a členom dozornej rady Ivan Kmotrík starší. Ná základe dotačnej zmluvy z roku 2013 sa však na financovaní podieľal aj štát, a to sumou 27,2 milióna eur.

Ministerstvo školstva so súkromnou firmou zároveň podpísalo zmluvu, z ktorej vyplýva, že Kmotrík a spol. si môžu uplatniť voči štátu opciu na predaj nekomerčnej časti. Ak by tak urobili, štát by musel štadión odkúpiť. Otázne však stále ostáva, za akú sumu. Obe strany sa totiž pôvodne dohodli, že maximálna cena štadióna nepresiahne 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny bude okrem toho zároveň odpočítaná spomínaná štátna dotácia.

Medzičasom sa však ukázalo, že stavba štadióna zhltla viac, ako pôvodne štát aj NFŠ počítali. Súkromný investor o tom upovedomil aj vládu. Ministerstvo školstva začalo oprávnenosť týchto výdavkov následne posudzovať. Zatiaľ však bezvýsledne. “Posudzovanie nákladov stále prebieha,” uviedol rezort pre Glob.sk

To, o koľko presiahli náklady pôvodný plán zatiaľ známe nie je. Tiež stále nie je jasné, či sa na finálnu sumu zložia nakoniec daňoví poplatníci. Ako uviedol rezort školstva na čele s Martinou Lubyovou (SNS), “rokovania o odkúpení štadióna budú nasledovať v prípade uplatnenia opcie, k čomu zatiaľ nedošlo.”

Na snímke laserová šou na novom štadióne Tehelné pole pred zápasom 21. kola futbalovej Fortunaligy ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 3. marca 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Prenajme Kmotrík štadión sám sebe?

Kmotríkov klub Slovan Bratislava o štadióne hovorí ako o svojom domovskom stánku. Podtrhuje to aj heslo, ktoré ich návrat z dočasného pôsobiska na Pasienkoch sprevádzalo – IDEME DOMOV. Vlastníkom štadióna je však momentálne spoločnosť NFŠ, a.s., za ktorou stojí tiež Kmotrík.

Vláda začiatkom februára rozhodla, že firma môže štadión prenajať. Materiál vypracovaný ministerstvom školstva s názvom „Návrh základných podmienok obchodnej verejnej súťaže a zmluvy o nájme Národného futbalového štadióna“ hovorí o podmienkach, výške nájmu či povinnostiach nájomcu. Tým, kto vyhlasuje samotnú súťaž na nájomníka je však sukromná firma. A tá má v rukách tiež následné uzatvorenie nájomnej zmluvy. “V otázke vyhlásenia súťaže na nájomníka zo strany NFŠ je potrebné kontaktovať NFŠ, a. s.,” reagovalo ministerstvo školstva.

S otázkami sme sa obrátili aj na spoločnosť NFŠ, a.s. Zatiaľ nereagovali.

Viac o téme: dotácia, futbal, futbalový štadión, Ivan Kmotrík, Martina Lubyová, ministerstvo školstva, nájom, nájomník, Národný futbalový štadión, NFŠ, Slovan Bratislava, štátna dotácia, súkromný investor, vláda, vlastník. Spartak Trnava

Súvisiace články