Zahraničné Spoločnosť Top

Telesná teplota človeka sa za posledných 160 rokov znížila. Vedci už vedia, prečo je to tak

Ilustračná foto: pixabay

STANFORD – Záhadné ochladenie. Priemerná telesná teplota ľudí sa za posledných 160 rokov znížila o približne 0,6 stupňa Celzia. Štandardná teplota 37 stupňov už neplatí, odhalila veľká americká štúdia. Vedci tiež zistili príčinu poklesu.

Telesná teplota je dôležitým ukazovateľom nášho zdravotného stavu. Ak je vyššia,  naznačuje to prítomnosť infekcie. Ak je nižšia, značí to podchladenie, či iné problémy.

Na našu látkovú premenu a vnútorný termostat majú vplyv denná doba, vek, ale aj telesná hmotnosť. Napriek tomu však exituje oficiálna normálna hodnota. Od roku 1851 sa za normálnu telesnú teplotu nameranú v ústach považuje 37 stupňov. Dospel k nej vtedy nemecký lekár Carl Reinhold Wunderlich na základe miliónov meraní vykonaných u 25-tisíc pacientov v Lipsku.

Spôsob merania alebo skutočná zmena?

Moderné štúdie však opakovane dosahujú o 0,6 stupňa nižšie výsledky. Doteraz však nebolo jasné, či to bolo spôsobené inou metodikou merania alebo kalibráciou teplomerov. Alebo ide naozaj o fyziologickú zmenu u človeka? “Otázka, či sa priemerná teplota časom zmenila, je viac ako vedecká zvedavosť,” vysvetlila Myroslava Protsivová a jej kolegovia zo Stanfordskej univerzity. “Pretože ľudská telesná teplota je dôležitým ukazovateľom rýchlosti látkovej premeny (metabolizmu – pozn. red.).”

S cieľom objasniť, čo sa skrýva za ochladením, Protsivová a jej tím vyhodnotili teploty celkovo 677-tisíc mužov a žien s úplne odlišnými ročníkmi narodenia. Tieto dlhodobé série meraní siahajú až do roku 1862. Jej štúdia tak zahŕňa spolu 157 rokov meraní. Veľký počet účastníkov dovolilo vedcom odhadnúť aj vplyv rozličných metód meraní.

Pokles o 0,6 stupňa

Výsledky štúdie odhalili, že telesná teplota človeka naozaj klesla. “Zistili sme, že muži narodení na začiatku 19. storočia mali telesnú teplotu o 0,59 stupňa vyššiu ako dnešní muži,” informovali vedci. Namiesto 37 stupňov je dnes normálna hodnota 36,4 stupňa. “U žien od roku 1890 takisto klesla teplota o 0,32 stupňov,” dodala Protsivová a jej kolegovia.

Vedci na základe svojich analýz dospeli k záveru, že ide o skutočný pokles teploty a nie o rozdiely v meraniach. “Veríme, že pozorované zmeny odrážajú fyziologické zmeny,” konštatovali.

Rýchlosť metabolizmu sa znížila

To znamená, že v posledných 200 rokoch sa fyziológia človeka zjavne merateľne zmenila. Pretože metabolizmus je jedným z rozhodujúcich faktorov ovplyvňujúcich telesnú teplotu, musela jeho rýchlosť od polovice 19. storočia klesnúť. “Teplo je vedľajším produktom metabolických procesov,” vysvetlili vedci.

Prekvapujúce je však to, že dnešní ľudia majú lepšiu výživu a väčšiu telesnú hmotnosť, čo by malo znamenať, že rýchlosť metabolizmu a telesná teplota by mali práve naopak vzrásť. Napriek tomu, a bez ohľadu na tieto okolnosti, teplota klesla. “Interpretujeme to ako indíciu toho, že ochladenie je nezávislé na zmenách v telesnej hmotnosti,” povedali vedci.

Ilustračná foto: pixabay

Menej chronických zápalov

Čo je teda príčinou poklesu teploty? Vedci sa domnievajú, že jedným z faktorov by mohlo byť lepšie zdravie a ústup chronických zápalov v dnešnej populácii. Lebo ak telo bojuje s infekciou a imunitný systém pracuje na plné obrátky, stúpa aj rýchlosť látkovej premeny a zvýši sa aj telesná teplota – hoci nemusí ísť hneď o horúčku.

V 19. storočí sa zápaly a infekcie len veľmi ťažko liečili a preto mnoho ľudí trpelo skrytými infekciami. “Ekonomický vývoj, lepšia úroveň života a hygieny, menej chronických infekcií, lepšia zubná hygiena, ústup tuberkulózy a malárie, začiatok obdobia antibiotík sú faktory, ktoré spolu viedli od 19. storočia k redukcii chronických zápalov,” povedala Protsivová a jej tím.

Temperované prostredie

Druhým faktorom môžu byť životné podmienky. “Pokojový metabolizmus stúpa, keď je teplota okolitého prostredia nižšia ako termoneutrálna zóna – oblasť, v ktorej si ľudia môžu udržiavať svoju normálnu teplotu s minimálnym výdajom energie,” vysvetlili vedci. Lenže v 19. storočí boli obydlia len slabo vykúrené a v lete neboli ochladzované.

Ľudia preto neboli vystavení optimálnym teplotám okolia, preto ich metabolizmus potreboval viac energie na udržanie optimálnej telesnej teploty. Dnes väčšina ľudí žije v klimatizovaných a vyhrievaných priestoroch, čo môže prispieť k udržaniu pomalšieho metabolizmu.

Mohlo by vás zaujímať