Téma Istanbulského dohovoru je zámernou snahou zvrátiť pokles preferencií politických strán, tvrdí sociológ Vašečka

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Téma Istanbulského dohovoru je zámernou snahou zvrátiť pokles preferencií politických strán, ktoré dokument prinášajú. Pre agentúru SITA to uviedol v rozhovore sociológ Michal Vašečka. Podľa neho prinášala Slovenská národná strana (SNS) obdobné témy v prípadoch núdze aj v minulosti, napríklad pri slovenských Maďaroch či Rómoch. Práve národniari tlačia tému dohovoru na mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorá bude v utorok 18. februára. Chcú na nej žiadať definitívne odmietnutie Istanbulského dohovoru, ktorý sa podľa nich zameriava na otázky o pároch rovnakého pohlavia či rodovej rovnosti. Vašečka pripomína, že dokument je prioritne o zastavení násilia páchaného na ženách a nie o kultúrno-civilizačných otázkach.

 

„Je to veľmi podobný príbeh ako so stratégiou rozvoja ľudských práv, kde bolo trinásť kľúčových tém a jedna z nich sa týkala ľudských práv LGTI komunity, a tá prebila napokon všetky ostatné. Toto je veľmi podobné, pretože dohovor má množstvo častí a zadrhlo sa to na jednej malej, a to je výklad slova rod. Podľa mňa je to nedorozumenie, ale na druhej strane zámerne priživované,“ uviedol Vašečka. Istanbulský dohovor podpísalo Slovensko medzi prvými krajinami ešte v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej, ktorej súčasťou bolo napríklad aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH).

Téma Istanbulského dohovoru sa v aktuálnom volebnom období objavila viackrát, dva razy o nej hlasoval aj parlament. Podľa sociológa ju vyťahujú strany zámerne na poslednú chvíľu. „Zdá sa, že už vyskúšali takmer všetko a ten pokles sa nepodarilo výrazne zastaviť. Vnímam to ako jeden z tých zúfalých pokusov, že keď vždy bolo zle, vyťahovali sa takéto kultúrno-civilizačné témy. V minulosti to bola napríklad maďarská či rómska téma, potom zase migračná a fungovalo to. Teraz som skôr skeptický,“ dodal sociológ.

Národná rada SR bude rokovať o Istanbulskom dohovore v skrátenom konaní. Téma dohovoru bola jednou z požiadaviek SNS na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, „zelenú“ už dala aj vláda SR. Národniari žiadajú, aby poslanci dohovor odmietli a zaviazali prezidentku Zuzanu Čaputovú postupovať rovnako.

Expremiér Robert Fico (Smer-SD) pritom ešte vo februári 2018 hovoril o tom, že je vhodné prijať legislatívu, ktorá zamedzí násiliu na ženách a bude nadväzovať na dohovor. Odvtedy však v tejto oblasti jeho kabinet, ani následne vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD) neprijali zásadné opatrenia v tejto oblasti.

Viac o téme: expremiér, Istanbulský dohovor, KDH, legislatíva, politické body, požiadavky, SNS, sociológ

Súvisiace články