Politika Zahraničné Top

Téma ruského vplyvu na americké voľby je opäť na stole. Prsty v ňom má mať WikiLeaks

Julian Assange počas príchodu na súd v Londýne. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Podľa americkej správy hrala platforma WikiLeaks kľúčovú úlohu v ruskom pokuse ovplyvniť prezidentské voľby v USA v roku 2016. Portál si mal byť vedomý toho, že pomáha ruskej tajnej službe, uviedla vo zverejnených výsledkoch vyšetrovania v utorok spravodajská komisia v Senáte.

 

WikiLeaks vydala tisíce ukradnutých e-mailov od volebného tímu demokratickej kandidátky Hilary Clintonovej pár týždňov pred voľbami v roku 2016. Tie viedli k negatívnym správam o demokratke. Podľa zverejnených výsledkov sám ruský prezident Vladimir Putin viedol snahy preniknúť do počítačov a sietí demokratov USA a zverejňovať informácie, ktoré boli škodlivé pre ich kandidátov.

Výbor už tri roky vyšetruje obvinenia, že sa Rusko počas volieb pokúsilo podporiť republikána Donalda Trumpa proti Clintonovej. Výsledky prezentované v utorok predstavujú piatu a záverečnú kapitolu príslušnej správy. V predošlých kapitolách výbor podporil obvinenia amerických tajných služieb o ruskom ovplyvňovaní volieb. Rusko to vždy popieralo. Rovnako ako Trump.

Dvojročné vyšetrovanie osobitným radcom Robertom Muellerom nezistilo žiadny solídny dôkaz o spolupráci medzi tímom Trumpovej kampane a Ruskom.

 

Jedna z predvolebných debát Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa. Zdroj: TASR / AP

Trump mal naznačiť Assangeovu beztrestnosť

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange je vo Veľkej Británii vo väzbe. Vydávacie konanie do USA má pokračovať v septembri. Podľa jeho právnika mu Trump povedal, že Assange získa beztrestnosť výmenou za vyhlásenie, že zverejnenie dokumentov nemalo žiadny vzťah k Rusku. Americká vláda toto tvrdenie odmietla ako lož.

Strach zo zasahovania do volieb

Trump nastúpi 3. novembra do boja o prezidentské kreslo proti demokratovi Joeovi Bidenovi. Americká kontrarozviedka varovala pred masívnym zasahovaním do tohtoročných volieb, a to aj z Ruska.

Mohlo by vás zaujímať