Zahraničné Politika

Tento muž škaredo vybabral s Borisom Johnsonom. Zrejme za to, že ho predtým vyhodil zo strany

Sir Oliver Letwin spôsobil Borisovi Johnsonovi veľké problémy. Zdroj: TASR / AP

LONDÝN – Britský premiér Boris Johnson predstúpil v sobotu pred poslancov dolnej komory britského parlamentu a požiadal o schválenie dohody o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Lenže jeden muž, ktorého Johnson vyhodil zo strany, mu urobil škrt cez rozpočet. Ide o Sira Olivera Letwina.

 

Letwin počas rokovania poslancov predložil pozmeňujúci návrh, ktorý bol prijatý v pomere 322 ku 306 hlasov. Britská dolná snemovňa tak bude rozhodovať o dohode až vtedy, keď bude mať k dispozícii celý balík zákonov o ukončení členstva v EÚ.

Výsledkom bolo, že Johnson musel skloniť hlavu a zaslať do Bruselu žiadosť o odklad brexitu, i keď ju nepodpísal. 

Aby torpédoval odklad, poslal ešte ďalší, už podpísaný list predsedovi Rady EÚ Donaldovi Tuskovi, v ktorom varuje “pred nebezpečenstvami ďalšieho odkladu”. Je stále presvedčený, že Británia môže odísť z Únie 31. októbra, dodal v liste britský premiér.

Aby toho nebolo málo, britský veľvyslanec poslal Tuskovi list, v ktorom zdôvodnil, prečo pri tom prvom chýba podpis. Zjednodušene povedané: Spojené kráľovstvo požaduje odklad brexitu, zatiaľ čo britský premiér s ním nesúhlasí. Je to dilema a ďalšia fáza chaosu okolo brexitu.

Listy, ktoré zaslala Veľká Británia Donaldovi Tuskovi. Zdroj: archív

Kto je muž, ktorý spôsobil Johnsonovi problémy?

Oliver Letwin je synom dvoch židovsko-amerických vedcov. Je považovaný za euroskeptika, v diskusiách o brexite sa ale vyslovoval za zotrvanie krajiny v EÚ. Po referende o vystúpení krajiny z Únie sa presťahoval do zadných lavíc parlamentu, teraz ale dokázal, aký veľký má vplyv.

Letwin opustil konzervatívnu stranu v septembri na príkaz Borisa Johnsona, pretože spolu s ďalšími kolegami hlasoval za návrh zákona, ktorý mal zabrániť neriadenému odchodu z EÚ. Preto teraz v parlamente zasadá ako nezávislý poslanec.

I keď Sir Oliver Letwin spôsobil svojím návrhom zákona o odložení hlasovania o brexitovej dohode konzervatívnej strane problémy, je stále presvedčeným konzervatívcom. Povedal, že podporuje dohodu Borisa Johnsona, ale chce sa ubezpečiť, že nebude parlament oklamaný.

“Napriek mojej podpore dohody britského premiéra si nemyslím, že je zodpovedné dostať tento štát do nebezpečenstva,” odôvodnil svoj návrh zákona Letwin. 

Boris Johsnon musel skloniť hlavu a poslať do Bruselu žiadosť o odklad brexitu, i keď ju nepodpísal. Zdroj: TASR/AP

Ťažký intelektuál

Letwin so svojimi prešedivelými vlasmi a vždy odetý do decentného obleku, jednoznačne patrí do britskej High Society. Inteligentný gentleman sa narodil do bohatej rodiny. Študoval na elitnej škole Eton a neskôr na slávnej univerzite v Cambridge a promoval na London Business School. Je považovaný za intelektuálne ťažkú váhu. Denník Times ho raz nazval polyhistorom.

Pre konzervatívnu stranu začal pracovať už pod vedením Margaret Thatcherovej (1979-1990). Potom nasledovala kariéra investičného bankára. Neskôr patril k najbližším spolupracovníkom premiéra Jamesa Camerona, ktorý rezignoval po referende o vystúpení z EÚ v roku 2016. V tom istom roku bol Letwinovi udelený Rád britského impéria, ktorý je spojený s titulom Sir.

Rovnako, ako aj iní členovia britskej vyššej triedy, aj Sir Oliver Letwin je dosť výstredný. Raz v pyžame otvoril dvere dvom gaunerom, ktorí vraj chceli použiť iba jeho toaletu. Prišiel tak o svoju peňaženku. Inokedy zas hodil v londýnskom parku do koša dôverné vládne dokumenty.

“Ma intelektuálnu tvorivosť, vie riešiť problémy a je neuveriteľne diplomatický,” povedal o ňom blízky pracovník Camerona pre Financial Times. Je proti bližšej integrácii štátov EÚ, ale v referende hlasoval proti vystúpeniu z Únie.

Oliver Letwin bol blízkym spolupracovníkom Davida Camerona. Zdroj: TASR/AP
SY 14 Kyjev – Na snímke bývalý britský premiér David Cameron počas prednᚹky na Inšštitúte medzinárodných vzťahov Univerzity v Kyjeve 29. marca 2017. FOTO TASR/AP
Britain’s former Prime Minister David Cameron gestures as he delivers a public lecture “Ukraine’s Place in a changing world” at the Institute of International Relations of the National University in Kiev, Ukraine, Wednesday, March 29, 2017. (AP Photo/Efrem Lukatsky)