Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Tento rok bude Noc divadiel úplne iná. Zmeny jej ale nijako neublížia, práve naopak

Zdroj: ŠDKE

BRATISLAVA – Prípravy v plnom prúde. Aj keď sa opatrenia postupne uvoľňujú, medzinárodná Noc divadiel bude tentokrát iná. Organizátori a divadlá sa rozhodli udalosť presunúť do online priestoru. Diváci sa tak aj napriek obmedzeniam už dnes môžu tešiť na jej jedenásty ročník. Niektoré inštitúcie ale predsa len prekvapili a s návštevníkmi sa stretnú naživo.

 

Slováci dnes zažijú úplne inú Noc divadiel, na akú boli zvyknutí. Napriek tomu, že divadlá neotvoria svoje brány, organizátori sľubujú zážitok. ,,Aj keď si pre nás rok 2020 pripravil nespočetné množstvo výziev, nechceme tento ročník Noci divadiel vynechať. Divadlá pracujú na tom, aby mohli svojim divákom priniesť záznamy inscenácií, prehliadky zákulisia, livestreamy a iný lákavý program vo virtuálnej podobe,” láka riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Divadlá pripravujú svoj program pod heslom Stále sme tu!. Niektoré už v týchto chvíľach začali. Celý program si môžete pozrieť na konci článku.

Do akcie sa zapojilo až štyridsať divadiel, kultúrnych centier, umeleckých škôl, či kultúrnych priestorov a to až v šestnástich slovenských mestách, medzi ktoré sa radia Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Levice, Martin, Nitra, Prešov, Trenčín a mnohé ďalšie. Výnimočnosťou projektu je prepojenie profesionálnych umelcov a ochotníkov. ,,Na jednu noc sa tak všetci účastníci stanú veľkou divadelnou rodinou,” vysvetľuje koordinátor Noci divadiel Dušan Poliščák.

 

Tohtoročná Noc divadiel bude online. Zdroj: ŠDKE

Priamo z obývačky

“Koronavírusová doba” so sebou prináša aj niekoľko pozitív. Tento ročník si môžu vychutnať okrem nadšencov umenia aj diváci, ktorí by sa za bežných okolností do divadla nedostali. Predstavenia si totiž budú môcť pozrieť naprieč celým Slovenskom. ,,Pozývame k obrazovkám každého jedného z vás. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť a nahliadnite do zákulisia nielen vášho obľúbeného divadla, ale aj subjektu na opačnej strane republiky. Zvyčajne takúto možnosť nemáte. Teraz sa vám naskytla a bola by veľká škoda ju nevyužiť,” zdôraznila Fekete. 

 

Diváci sa dostanú do útrob divadiel priamo z obývačiek. Zdroj: SKD

Dlhá divadelná noc

Do programu Noci divadiel sa napríklad zapojí aj Slovenské komorné divadlo (SKD) Martin. Pre divákov chystajú online vydanie divadelného kvízu. ,,Vidíme ťa na streame 21. novembra o 18.30 (FB alebo www.skdmartin.sk). Svoj tím registruj tu: bit.ly/2U9w9Yr A keď už neštandardne, tak nadštandardne – bude viac otázok, viac moderátorov a pár hudobných vstupov ako bonus. Urob si na nás čas už teraz,” láka inštitúcia. Herci preveria znalosti (nielen) o martinskom divadle a otestujú zmysel pre humor.

Slovenské národné divadlo (SND) zase pripravilo diskusiu o projekte Anna Franková a Štátne divadlo Košice uvedie dokument zo zákulisia novej inscenácie. Nebudú chýbať Štúdio 12 a Divadlo ASTORKA Korzo ’90, ktoré sa spojili a do akcie prispejú diskusiou a scénickým čítaním hry bieloruského dramatika Andreja Kurejčika – URAZENÍ. BIELO(R)USKO. Divadlo Andreja Bagara v Nitre prezentuje online formou publikáciu a divadelnú knižnicu, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského zosumarizuje, čo všetko sa udialo a neudialo počas uplynulej divadelnej sezóny. Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie rozhlasovú adaptáciu hry Evy Maliti Fraňovej – Naše Osvietené storočie. Ochotnícke divadlá prinesú záznamy inscenácií a zaujímavosťou bude film o vzniku Divadla KĽUD.

 

Diváci sa zabavia aj doma. Zdroj: Noc divadiel

Pre najmenších

Keďže Noc divadiel nezabúda na najmenších, Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici, Bábkové divadlo v Košiciach, Bábkové divadlo Žilina či Bratislavské bábkové divadlo chystajú scénické čítania, ale aj zostrihy inscenácií. ,,Vyššie uvedený program je len ochutnávkou z toho, čo slovenské divadlá pripravujú pre svojich fanúšikov. Množstvo zapojených divadelných a umeleckých subjektov sľubuje rôznorodé a kvalitné podujatia, ktoré nenechajú vlažným žiadneho diváka a diváčku,” dodal Poliščák.

Medzinárodné podujatie Noc divadiel vzniklo na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovalo v roku 2008 v Chorvátsku. Odvtedy možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája každý rok stovky divadiel a tisícky divákov po celej Európe. Počas akcie môže divák skúmať, objavovať a zapájať sa do diania, či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom počas celej noci.

 

Aj deti si v programe nájdu to svoje. Zdroj: bkis.sk

Aj keď sa Noc divadiel presunula do virtuálneho sveta, niektoré divadlá sa predsa len s divákmi stretnú naživo. Prinášame súhrnný program 11. ročníka medzinárodného podujatia.

Pokračovanie na ďalšej strane: