Zahraničné Spoločnosť Top

Tento rok bude plný zaujímavých astronomických úkazov. Pozrite sa, na čo všetko sa môžete tešiť

Prstencové zatmenie Slnka. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Aj tento rok nás doma i vo svete čakajú zaujímavé astronomické udalosti. V niektorých regiónoch sveta môžeme očakávať napríklad aj úchvatné prstencové zatmenie Slnka. Ako to bude v Európe?

 

Kým v strednej Európe budeme môcť sledovať iba menšie astronomické udalosti, v iných častiach sveta si ľudia môžu užiť veľmi zaujímavú eklipsu. Ide o prstencovité zatmenie Slnka. Sledovať ho bude možné 21. júna v strednej Afrike, južnej Ázii a Číne. Úplné zatmenie Slnka sa zas odohrá 14. decembra v južnom Pacifiku a v častiach Južnej Ameriky.

Menšie astronomické udalosti

Na Slovensku sa musíme v roku 2020 uspokojiť s tzv. polovičným či polotieňovým zatmením Mesiaca. Ale za to sa odohrajú hneď štyri. Celý priebeh zatmenia bude napríklad dobre viditeľný už 10. januára. Pri polotieňovom zatmení zakrýva Mesiac iba časť Zeme. Preto náš prirodzený satelit stmavne iba čiastočne.

Spoločnosť Wiener Arbeitsgemeinschaft für Astronomie (WAA) udáva ako vrchol roka blízke stretnutie najväčšej a druhej najväčšej planéty slnečnej sústavy. Rýchlejší Jupiter dobehne 21. decembra pomalší Saturn.

Na snímke socha bývalého brazílskeho prezidenta Juscelina Kubitscheka počas čiastočného zatmenia Mesiaca 16. júla 2019 v Brazílii. Zdroj: TASR / AP

Najvýraznejší spln Mesiaca zase nastane 8. apríla. Ďalší “modrý Mesiac” budeme mať možnosť sledovať 31. októbra. V októbri sa odohrá aj iná zaujímavá astronomická udalosť. Vzdialenosť medzi Marsom a Zemou bude veľmi malá. “Planéta bude v našich zemepisných šírkach ešte lepšie viditeľná, ako pred dvomi rokmi,” uviedol šéf WAA Alexander Pikhard. V júli 2018 bola vzdialenosť medzi Zemou a Marsom tiež veľmi malá – 60 miliónov kilometrov.

Na archívnej snímke spln Mesiaca – tzv. Modrý mesiac pozorovaný v Bratislave 1. februára 2018. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

Padajúce hviezdy

Aj tento rok nám meteorické roje umožnia sledovať padajúce hviezdy. Zem bude križovať dráhu kozmických trosiek, ktoré potom zhoria v atmosfére. Znemožniť sledovanie nám môžu zabrániť iba mraky a jasný Mesiac.

Mesiac tak napríklad bude pri sledovaní meteorov najmenej prekážať pri Perzeidách (maximum ich bude 12. augusta). Perfektné pozorovanie bude tiež možné v prípade meteorického roja Geminidy. Vedci očakávajú, že ich v roku 2020 bude mimoriadne veľa (vrcholiť budú 14. decembra).

Rok 2020 je tiež priestupným rokom. Prvýkrát v 21. storočí pripadne astronomický začiatok leta na 20. júna. Začiatok jari bude 20. marca, jesene 22. septembra a astronomická zima sa začne 21. decembra.

Mohlo by vás zaujímať