Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Tento rok sme mali divadla menej. Letné akcie dávajú šancu dobehnúť zameškané

Zdroj: Kiosk festival

BRATISLAVA – Divadlá už ukončili svoje sezóny a návštevníkom tak nezostáva nič iné, len čakať. To im však môžu spríjemniť iné akcie. Na Slovensku sa už tradične konajú letné festivaly, ktoré sú aspoň čiastočnou náhradou. Vyraziť môžete na festival tanečného divadla alebo festival humoru.

 

Divadlá sa už rozlúčili s divákmi a majú prázdniny. Niektoré svoju sezónu ukončili predčasne, iné ešte len nedávno odohrali posledné predstavenia. Koronakríza sa postarala o poriadny chaos aj v kultúre. Podujatia sa zo dňa na deň rušili a nadšenci mohli na umenie zabudnúť. Počas leta je ale na pláne niekoľko festivalov, ktoré nahradia divadlá.

Už 23. júla štartuje 13. ročník Kiosk festivalu so zameraním na slovenské divadlo a tanec. Uskutoční sa v Žiline a potrvá až do 26. júla. Ponúkne prehliadku aktuálnych produkcií slovenskej nezávislej divadelnej a tanečnej scény. ,,Kiosk bude tento rok opäť iný. Bude hrať, kde ešte nehral, bude robiť inštalácie pre opustené miesta, experimentovať s verejným priestorom, bude vás vláčiť tam a zase naspäť, učiť vás inému pohybu, než na aký ste boli na Kiosku zvyknutí,” uvádzajú organizátori. Celý program festivalu nájdete TU.

 

Zdroj: Kiosk festival

Romantike sa nevyhnete

Koncom júla sa budú konať aj obľúbené Letné Shakespearovské slávnosti. Divákov privítajú 25. júla na Bratislavskom hrade. Tešiť sa môžete na príbeh žiarlivého Maura, jeho milujúcej ženy Desdemony i zradného našepkávača Jaga. Akcia odštartuje predstavením Othello. Organizátori nezabúdajú ani na najväčšiu ľúbostnú tragédiou všetkých čias – Rómeo a Júlia. Posledným predstavením bude Shakespearova najkratšia hra Komédia omylov. Počas udalosti sa predstavia známe mená – Marek Majeský, Soňa Norisová, Sisa Sklovská, David Hartl, Ján Jackuliak, Robert Roth, Martin Šalacha, Petra Vajdová, Ľuboš Kostelná, či Jozef Vajda.

Významnou zložkou inscenácií naštudovaných pre Letné Shakespearovské slávnosti je hudba. ,,Nikdy sme si cestu nezjednodušovali použitím hudobného výberu, hudba a skladby v každej našej inscenácii sú originálom v podaní hercov predstavení,” zdôrazňujú organizátori. Okrem inscenácií je tak na programe tiež Shakespeare koncert. Bude to program skladieb, archívnych video záznamov a hereckých výstupov z inscenácií. ,,V predstavení sa vrátime k skladbám z Oko za oko – hudba Marián Čekovský , Večer trojkráľový alebo Čo len chcete, Komédia omylov a Romeo a Júlia – hudba Róbert Mankovecký, Kupec benátsky – prvá premiéra LSS Slovensko a Dvaja páni z Verony – hudba Peter Mankovecký.” Súčasťou budú prvýkrát zhudobnené Sonety Williama Shakespeara, ale aj výstupy Podpicha a Pozorka z Dvoch pánov z Verony, Antónia a Kleopatry a tiež z Othella a Shakespearove sonety v podaní Davida Hartla. Festival potrvá do 14. augusta.

 

Tradičnou inscenáciou bude Rómeo a Júlia. Zdroj: Letné Shakespearovské slávnosti

Mesto smiechu

Koniec augusta bude zase patriť európskemu festivalu humoru a satiry – Kremnické gagy. Od 28. do 30. augusta akcia uvedie inšpiratívne diela či výkony umelcov z celého sveta. Súčasťou festivalu bude tiež populárna expozícia Múzea gýča a unikátna Ulička slávnych nosov. V nej sú umiestnené reliéfy osobností so zmyslom pre humor, ktoré už nie sú medzi nami. Gagy tiež ocenia prostredníctvom Akadémie humoru najlepšie umenie daného festivalového ročníka prestížnou cenou Zlatý gunár. Rovnako bude udelená anticena Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane.

Počas víkendu sa v Kremnici predstavia – Čisté divadlo, Divadlo LUDUS, Radošinské naivné divadlo, Divadlo SpozaVoza, Divadlo Astorka Korzo´90, Túlavé divadlo a mnoho ďalších.

 

Na tohtoročných Kremnických gagoch sa predstaví aj Radošinské naivné divadlo. Zdroj: Kremnické gagy

Mohlo by vás zaujímať: