Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Tento TRIK vám ušetrí PENIAZE! Zabudnite na kúpu nových diaľničných známok: Radšej urobte TOTO

diaľničné známky
Ilustračná foto | ZDROJ: Facebook/Národná diaľničnná spoločnosť, archív zoznam.sk

BRATISLAVA – V súčasnej dobe zdražovania sa zíde každé jedno euro navyše. O tom, ako môžete ušetriť takmer stovku eur, informuje portál Živé.sk. Stačí, aby ste si pri kúpe nového vozidla ponechali svoje staré tabuľky s evidenčným číslom. Tak môžete ušetriť aj na diaľničnej známke.

 

Od 1. januára sa zmenili pravidlá týkajúce sa evidenčných čísel vozidiel (EČV). Po novom sa už nepoužíva skratka okresu a pribudla aj novinka, vďaka ktorej si môžete ponechať svoje staré tabuľky v prípade, že vozidlo predávate. Odo dňa prepisu starého vozidla máte jeden rok na to, aby ste požiadali dopravný inšpektorát o pridelenie tohto EČV k novému vozidlu. Bude vám tak odpustený poplatok vo výške 33 eur za vydanie nových tabuliek s evidenčným číslom.

Ak máte diaľničnú známku, ušetríte tiež

Ďalšia úspora môže nastať v prípade, ak máte platnú diaľničnú známku viazanú na túto ŠPZ. Keďže si toto EČV ponecháte, automaticky sa prenesie platná diaľničná známka aj na nové vozidlo. Môžete tak ušetriť ďalších 60 eur, čo je nová cena za ročnú alebo 365-dňovú diaľničnú známku platná od 1. januára 2023. Tento proces je automatický, nemusíte o ňom nikoho informovať. Kontrola platnosti diaľničnej známky prebieha výlučne podľa evidenčného čísla vozidla.

V prípade zmeny EČV je možné požiadať o zmenu registračných údajov diaľničnej známky pre rovnaké vozidlo. Dajte si teda pozor, aby nový majiteľ vášho starého vozidla túto možnosť nevyužil. Bude k tomu ale potrebovať váš doklad o zaplatení diaľničnej známky, preto mu ho neposkytnite. Budete tak mať istotu, že platná diaľničná známka ostane len pre vás.