Regióny Bratislava Vysoké Tatry Top

RADIKÁLNA ZMENA POČASIA: Cez víkend čakajte intenzívny dážď, ochladenie aj sneh

ZDROJ: fb SHMU

BRATISLAVA – Ustálené a veľmi teplé počasie na Slovensku skončilo. Záver pracovného týždňa a víkend už bude v znamení  búrok, prívalových dažďov a výrazného ochladenia.

 

Slnko, teploty atakujúce 30 stupňov, takmer bezvetrie. Prvá dva septembrové týždne boli priam ideálne na počasie. Tomu je už koniec. “Streda 15.septembra bola pravdepodobne posledným tropickým dňom v roku 2021, keď až na dvanástich meracích staniciach na juhozápade Slovenska sme zaznamenali tropický de, čiže 30 °C a viac. Najteplejšie bolo v Hurbanove, kde namerali až 31,6 °C. Nadchádzajúce ochladenie bude natoľko výrazné, že podobný teplý deň si zopakujeme až na jar alebo v lete v roku 2022,“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej stránke. Okrem toho, že je stabilné počasie s minimom zrážok, je aj veľmi teplo. Teploty boli na Slovensku aktuálne o 6 až 8 °C vyššie ako je na túto ročnú dobu bežné. Ale mimoriadne teplé počasie už skončilo.

“Od piatka 17. septembra k nám dorazí výrazná zmena počasia v dôsledku ktorej sa na Slovensku prudko ochladí. Počasie nad strednou Európou začína pomaly ovplyvňovať studený front, ktorý postupne zmení charakter počasia aj na našom území. Studený front prinesie búrky, ktoré môžeme očakávať v noci zo štvrtka na piatok. Za studeným frontom zaznamenáme už v piatok výraznejšie ochladenie. Maximálne teploty sa budú pohybovať výnimočne už len do +24 °C,“ uvádza imeteo.sk.

 

Zdroj: TASR / Martin Baumann

Na väčšine Slovenska môže v piatok výdatne pršať. V niektorých okresoch hrozia aj povodne z prívalových dažďov. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa. “Výstraha platí pre celý Banskobystrický, Nitriansky a Žilinský kraj, pre takmer celý Košický kraj, ďalej pre okres Hlohovec, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Považskú Bystricu a Prievidzu. Meteorológovia miestami očakávajú úhrn zrážok od 25 do 40 milimetrov. Časť zrážok môžu priniesť búrkové lejaky,” informuje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý varuje aj pred povodňami z trvalých dažďov v okresoch Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Galanta, Trnava, Pezinok, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever a Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Zlaté Moravce.

Ďalšia vlna ochladenia sa očakáva od nedele, ktorá prinesie na naše územie už výraznejšie zrážky a predovšetkým citeľnejšie ochladenie. Teploty budú každým dňom klesať. Už v piatok bude už chladnejšie o zhruba 10 °C a v nasledujúcich dňoch sa ešte viac ochladí. Ďalšia vlna ochladenia sa očakáva od nedele, ktorá prinesie na naše územie už výraznejšie zrážky a predovšetkým citeľnejšie ochladenie. Je možné, že ochladenie sa postará aj o prvé väčšie sneženie na Slovensku. Vo Vysokých Tatrách by mohlo na najvyšších vrchoch napadnúť v pondelok od 10 do 20 cm snehu. Od severu sa totiž v pondelok do našej oblasti rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu, po ktorého prednej strane k nám bude severu prúdiť chladný vzduch. Pondelok bude celkovo na našom území pomerne chladno, pričom nadránom sa môže objaviť aj prízemný mráz,“ dodáva imeteo.sk