Teraz ho schválili a už sa ide meniť. Most-Híd chce zo zákona o štátnych symboloch vyhodiť časť o spievaní hymny

BRATISLAVA – Novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou chce Most-Híd upraviť zmeny z dielne SNS týkajúce sa hrania cudzej štátnej hymny, prerokuje parlament v zrýchlenom režime. Rozhodli o tom poslanci v piatkovom hlasovaní.

 

Most-Híd chce svojou novelou dosiahnuť, aby ľudia a právnické osoby naďalej mohli hrať a spievať hymnu iného štátu. Strana právnou normou reaguje na novelu SNS, ktorú plénum opätovne schválilo napriek nesúhlasu prezidenta SR Andreja Kisku aj opozície.

„Dôvodom na skrátené legislatívne konanie o uvedenom poslaneckom návrhu zákona je ochrana základných práv a slobôd – v tomto prípade slobody prejavu, pretože doterajšia právna úprava, ako aj novelizácia zákona o štátnych symboloch, vykonaná zákonom z 27. marca 2019, nejednoznačným spôsobom upravuje hranie a spievanie štátnej hymny iného štátu a v spojitosti s ukladaním sankcií za porušenie zákona o štátnych symboloch v tejto časti,“ odôvodňuje ministerstvo spravodlivosti.

Ohrozenie ľudských práv

Podľa rokovacieho poriadku NR SR môže parlament na návrh vlády za mimoriadnych okolností rozhodovať o zákone v skrátenom legislatívnom konaní. A to vtedy, „keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.

Podľa novely poslancov Mosta-Híd má zákon naďalej hovoriť, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru.

Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nemá byť dotknuté „právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu“. Zákon sa mení aj v otázke pokút.

Viac o téme: Béla Bugár, hymna, ľudské práva, Most-Híd, novela o štátnych symboloch, právo, spievanie hymny

Súvisiace články