Domáce Spoločnosť Kauzy

Termín disciplinárneho konania s Dobroslavom Trnkom je zrušený

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Disciplinárne konanie s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom naplánované na piatok (4. 9.) je zrušené. TASR o tom informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

 

“JUDr. D. T. sa prostredníctvom svojej obhajkyne ospravedlnil zo zdravotných dôvodov a požiadal o zrušenie termínu ústneho pojednávania vytýčeného na 4. septembra,” spresnila hovorkyňa. Zatiaľ nie je známy ďalší termín disciplinárneho konania.

Konanie s Trnkom pôvodne odročila koncom júna disciplinárna komisia na neurčito z dôvodu, že sa čakalo na stanovisko Etickej komisie prokuratúry. Tá začiatkom júla zasadla a konštatovala, že Trnka sa dopustil porušenia pravidiel prokurátorskej etiky porušením dôveryhodnosti a dôstojnosti prokurátora, ktoré upravuje ich etický kódex. Trnka tak mal urobiť, keď poskytol minulý rok rozhovor televízii Markíza. Týkal sa zverejnenia nahrávky s Marianom Kočnerom, počas ktorej mu obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka vyčítal, že mal vydierať akcionára Penty Jaroslava Haščáka s nahrávkou kauzy Gorila. Ďalším dôvodom stíhania je časť rozhovoru pre televíziu, v ktorej Trnka hovoril o prepustení Jozefa Majského z väzby v roku 2004.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár vlani v októbri Trnkovi dočasne pozastavil výkon funkcie, keďže bol naňho podaný disciplinárny návrh za spomínané dva skutky. Trnka je okrem toho obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, keďže neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní nahrávku z kauzy Gorila.