Spoločnosť Politika Zahraničné

Teroristický útok vo Viedni odsúdili Trump i Turecko

Donald Trump. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON / ISTANBUL – Americký prezident Donald Trump odsúdil pondelkový teroristický útok v rakúskej metropole Viedeň, pri ktorom podľa aktualizovaných údajov zahynuli štyria civilisti. Tento útok bol podľa Trumpa “ďalším podlým teroristickým činom v Európe”, informovala v utorok tlačová agentúra DPA.

 

“Modlíme sa za Viedenčanov. Tieto hrozné útoky na nevinných ľudí sa už musia skončiť. Spojené štáty stoja pri Rakúsku, Francúzsku a celej Európe v boji proti teroristom vrátane tých radikálnych islamistických,” napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.

K odsúdeniu útoku sa pridalo aj Turecko.  “So zarmútením sme prijali správy, že teroristický útok vo Viedni si vyžiadal mŕtvych a zranených. Ostro odsudzujeme tento čin a vyjadrujeme sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o svoje životy, a zraneným prajeme skoré uzdravenie. Turecko ako krajina, ktorá desaťročia zápasí s rozličnými formami terorizmu, vyjadruje solidaritu s rakúskym ľudom,” uviedlo vo vyhlásení turecké ministerstvo zahraničných vecí.

Polícia v utorok ráno informovala, že pri útoku zahynuli traja okoloidúci – dvaja muži a žena. Medzitým potvrdili štvrtú obeť – ženu, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice. Zranenia pri útoku utrpelo ďalších najmenej 15 ľudí vrátane jedného policajta. Ten skončil s ťažkými zraneniami.

Útočníka polícia zastrelila. Podľa rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera išlo o stúpenca extrémistickej organizácie Islamský štát. Bol vyzbrojený útočnou puškou, mal na sebe atrapu vesty s výbušninami a zjavne chcel spôsobiť paniku, uviedol Nehammer.

Podľa ministra spáchal útok v centre Viedne najmenej jeden islamský terorista. V meste je momentálne nasadených zhruba 1000 policajtov. Úrady varovali obyvateľov, aby sa vyhýbali centru metropoly.

Strelci spustili v pondelok približne o 20.00 h SEČ paľbu na ľudí, ktorí si užívali vo viedenských kaviarňach a reštauráciách poslednú noc pred začatím lockdownu, zameraného na zastavenie šírenia koronavírusovej epidémie. K útokom došlo na šiestich miestach vrátane synagógy.