Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Testovanie na koronavírus prebieha vo veľkom. Zadarmo nie je pre všetkých

Ilustračná foto. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Druhá vlna koronavírusu na Slovensku je v plnom prúde. Testovanie funguje vo veľkom, v súčasnosti sa dohľadávajú najmä blízke kontakty už infikovaných pacientov. Čísla rapídne stúpajú. Avšak aj napriek množstvu informácií zrejme nevieme o testovaní všetko. Kto všetko má test zadarmo? Môžeme ísť na vlastnú päsť na testovanie bez tzv. covid passu? A môžeme mať negatívne protilátky v prípade, ak sme boli pozitívne testovaní? 

 

Medzi nakazenými bol aj poslanec mestského zastupiteľstva Adam Berka, ktorý pobúril mnohých Slovákov svojim príbehom. V polovici augusta sa pohyboval po viacerých bratislavských kluboch a po príznakoch COVID-19 sa dal následne otestovať. Avšak medzitým, ako čakal na výsledok, išiel aj na jednu rodinnú oslavu.

V domácej izolácii je v súčasnosti aj minister zdravotníctva Marek Krajčí, pretože bol vo štvrtok v kontakte s infikovanou osobou – členom konzília epidemiológov. Teraz čaká na výsledky testov. Krajčí pritom len koncom minulého týždňa spustil veľkokapacitné mobilné odberové miesto v Bratislave. Ako však funguje odber vzoriek pre test na COVID-19?

 

Podľa Dáši Račkovej z Úradu verejného zdravotníctva je potrebné, aby sa potenciálni pacienti zaregistrovali na portáli korona.gov.sk, na základe čoho im bude vystavený tzv. COVID pass. Informácia o termíne testovania príde do SMS. To, kde sa uskutoční odber vzoriek, závisí od príslušného Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. “Je potrebné dodržiavať pokyny prevádzkovateľov mobilných odberných miest (MOM). K nahromadeniu ľudí pred MOM môže dochádzať napríklad v prípade, že občania neprídu na presne na stanovený termín, alebo prídu bez COVID pasu a v prípade jeho vystavenia na mieste to spôsobuje zdržanie,” vysvetľuje. Ako dodala, tí, ktorí patria medzi indikovaných pacientov, neplatia.

Do tejto skupiny patria:

  • tí, ktorí sa vrátili z rizikových krajín
  • vykazujú symptómy ochorenia (kašeľ, sťažené dýchanie, vysoká teplota, bolesť hrdla, stratu čuchu a chuti,…)
  • úzke kontakty už pozitívne diagnostikových pacientov
  • pacienti pred operačnými zákrokmi v prípade, ak test nariadi ošetrujúci lekár

Osobné miesto, alebo drive-thru?

Indikované osoby si môžu vybrať, či navštívia klasické odberové miesto, alebo drive-thru. Ide o mobilné odberové miesta, kde sa vykonáva odber vzoriek priamo z prostredia vlastného auta. Čo sa týka platby za test, tak platia iba osoby, ktoré nie sú indikované. Presný zoznam funkčných odberových miest nájdete TU. Okrem toho naďalej fungujú aj mobilné odbery pre imobilných pacientov. Tie sa vykonávajú v domácom prostredí.

 

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

V priemere dostanú otestovaní pacienti výsledky testov do dvoch dní. Všetko však závisí od viacerých skutočností:

  • rýchlosti, akou je vzorka do laboratória dopravená
  • dňa odberu
  • množstva vzoriek, ktoré v daný deň príde do laboratória. Každé laboratórium má dennú kapacitu vyšetrených vzoriek, ktorú je schopné spracovať bez ohrozenia inej diagnostiky. Pri veľkom nápore/množstve vzoriek sa čas na diagnostiku predlžuje
  • urgentnosti vzorky – vzorky hospitalizovaných prípadov a závažných prípadov sa vyšetrujú prednostne

“Aj pri predĺžení vyšetrenia sú dodržané všetky opatrenia, aby nedošlo k znehodnoteniu vzorky. Pracovníci laboratórií úradov verejného zdravotníctva robia všetko pre to, aby vzorky boli vyšetrené v čo možno najkratšom termíne. Rovnako odborní pracovníci v teréne robia maximum na čo najrýchlejšie dohľadanie kontaktov pozitívnych osôb. Dohľadávanie kontaktov pozitívnej osoby sa vykonáva po zistení ochorenia u danej osoby, ktoré je potvrdené až po laboratórnom vyšetrení. Následne sa realizuje epidemiologické vyšetrovanie chorej osoby, ktorá udáva jej možné kontakty,” ozrejmuje Račková.

Môžeme mať negatívne protilátky pri pozitívnom teste?

Pri testoch sú možné dva výsledky – pozitívny a negatívny. V prípade pozitívneho výsledku sa pokračuje v domácej izolácii, kým nebude opakovaný test negatívny. Vtedy sa pacient berie za vyliečeného. Počas domácej izolácie pacienta oslovia z RÚVZ, aby informoval o všetkých osobách, s ktorými bol v poslednej dobe v kontakte. Ak je výsledok testu negatívny, domáca izolácia sa pre osobu končí.

Úrad verejného zdravotníctva okrem iného pripomína, že pri domácej izolácii by sa nemalo opúšťať miesto pobytu, Výnimkou sú  nevyhnutné prípady, ako je vyvenčenie psa, prípadne vynesenie smetí. Ak sa dá, bolo by dobré, keby to mohli za ľudí v izolácii robiť blízki alebo rodina. V prípade rodinného domu je v poriadku vychádza na dvor. “Na odberné miesto odporúčame dopraviť sa vlastným autom a len osoby, ktoré budú testované. Ak nie ste vodič, je potrebné, aby osoba, ktorá vás vezie, rovnako ako vy, mala rúško. Vhodné je, aby spolujazdec sedel na zadnom pravom sedadle a mal aspoň sčasti otvorené okno. Ak to situácia dovoľuje, možno zájsť k odbernému miestu aj pešo, samozrejme za dodržania hygienických opatrení – nosenie rúška, sociálny odstup od cudzích ľudí, dezinfekcia rúk pred opustením domu/bytu,” odporúča ÚVZ SR.

 

Zdroj: Getty Images

Po sociálnych sieťach sa šíria informácie, že viacero ľudí malo negatívny test na protilátky na COVID-19, aj keď mali pozitívny test. Ide o dva odlišné testy – prvý test RT-PCR je priamy dôkaz genetickej informácie vírusu vo výtere nosa a hrdla pacienta. Ide o vysoko citlivý a špecifický test, ktorý dokáže identifikovať pozitívneho pacienta veľmi skoro, už na 5. deň inkubačného času – teda ešte pred začiatkom ochorenia,” vysvetľuje Račková.

Druhý test na protilátky sa robí metódou ELISA, na základe ktorého sa robí serologické vyšetrenie. Pomocou neho sa zisťuje prítomnosť IgM protilátok, ktoré sú ukazovateľom akútneho štádia ochorenia. “IgM protilátky je možné stanoviť v závislosti od výrobcu testu ELISA –  najskôr od 5 dňa už prebiehajúceho ochorenia. Takže výsledok testu ELISA závisí od načasovania odberu vzorky. Tvorba protilátok môže byť ovplyvnená imunitným statusom pacienta, prípadnou prebiehajúcou liečbou a pod. a môžu pretrvávať v tele rôzne dlhý čas,” dodáva Račková. To je podľa jej slov dôvod, prečo nemusia byť oba testy po odbere biologického materiálu pozitívne.

 

Mohlo by vás zaujímať