Zahraničné Top

Thajskí potápači vytiahli z čiastočne zaplavenej jaskyne všetky deti aj s trénerom

MAE SAI: Zo zaplavenej jaskyne na severe Thajska sa už podarilo zachrániť všetkých štyroch zostávajúcich mladých futbalistov aj ich trénera, ktorí tam boli uväznení viac ako dva týždne. Informovali o tom zástupcovia thajských jednotiek SEAL s tým, že ešte čakajú na lekára a troch svojich členov, ktorí boli s chlapcami od prvého dňa, keď ich našli.

Záchranári odštartovali riskantnú trojdňovú záchrannú operáciu v nedeľu, pričom počas prvých dvoch dní z jaskyne vyslobodili osem chlapcov. Dnešná akcia sa začala krátko po 10:00 miestneho času (5:00 stredoeurópskeho letného času) a zúčastnilo sa na nej 19 potápačov.

Chlapcov bolo potrebné z jaskyne vytiahnuť napriek tomu, že to bola veľmi riskantná operácia. V oblasti sa totiž začína obdobie dažďov a ich záchrana by už o niekoľko dní neprichádzala do úvahy. Na akcii sa podieľali potápači z Thajska i zo zahraničia. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré sú až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci učili základy potápania, hoci doteraz s ním nemali žiadne skúsenosti.