Politika Domáce

Threema ukázala, že spravodlivosť na Slovensku sa dá kúpiť, povedala prezidentka Čaputová

Zuzana Čaputová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Threema, prostredníctvom ktorej komunikoval obžalovaný podnikateľ Maria Kočner s viacerými sudcami, prokurátormi i vysokopostavenými politikmi, ukázala, že spravodlivosť na Slovensku sa dá kúpiť. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore. Podľa nej bol rok 2019 spojený so škandálmi politikov a sudcov, a je nevyhnutné, aby sa tieto kauzy vyšetrili, pretože inak stratia ľudia dôveru v štátne inštitúcie.

„To, čo sme sa z tejto komunikácie dozvedeli o fungovaní niektorých predstaviteľov justície, bolo šokujúce. Ukázalo sa, čo sme dlho tušili, a teda, že spravodlivosť sa dala kúpiť a často ju zneužívali práve tí, od ktorých sme očakávali, že ju budú ochraňovať,“ povedala Zuzana Čaputová.

Podľa hlavy štátu je dôležité, aby sa všetky obvinenia a podozrenia vyšetrili, inak Slováci nebudú dôverovať štátnym inštitúciám, a to môže následne viesť k tomu, že ľudia vyhodnotia, že radikálne riešenia prezentované silným hlasom a ráznou päsťou sú vhodnejšie. „To je veľmi vážna a vysoká hra, keď je v stávke už aj tak oslabená dôvera občanov,” uviedla Čaputová.

Prezidentka však verí, že Slovensko v súčasnosti prechádza katarzným, očistným procesom. „Samozrejme, ak sa nezastaví dnes, ale bude pokračovať ďalej,” povedala.

Prostredníctvom aplikácie Threema s Marianom Kočnerom, obžalovaným z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, komunikovalo viacero advokátov, sudcov a prokurátorov, ktorí už dnes čelia disciplinárnym konaniam alebo opustili svoje post, okrem iných bývalý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarky, bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, niekdajší podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD), ktorí v súvislosti s touto komunikáciou prišli o svoje funkcie.