Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Tieto dni mali patriť Pohode. Fanúšikom festivalu pripravili poriadnu zábavu v inej podobe

Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

BRATISLAVA – Trenčianske letisko si bude musieť na svojich verných fanúšikov počkať. Multižánrový festival Pohoda sa bude konať až o rok. Aj keď je situácia na Slovensku s pandémiou zatiaľ stabilná, organizátori nenechali nič na náhodu a akciu presunuli. Keďže tohtoročná Pohoda nebude, nahradí ju Pohoda in the Air.

 

Už dnes sa mal začínať obľúbený festival Pohoda. Počas víkendu malo zahrať až 50 kapiel. Keďže koronavírus sa postaral o zrušenie podujatia, organizátori pripravili alternatívu – Pohoda in the Air. Uskutoční sa v termíne 9. – 11. júl. Návštevníci si môžu prostredníctvom online užiť vyše 50 slotov, z toho 31 koncertov. Predstavia sa hudobníci z celého sveta. ,,Gro programu bude tvoriť živý prenos z letiska Trenčín a to aj zo zaujímavých miest, ktoré nie sú návštevníkom Pohody bežne dostupné. Napríklad letisková veža, jej strecha, stará vojenská technika, hangár či požiarna nádrž,” lákajú z festivalu.

Dnešný deň otvorí koncert afganského ženského orchestra ZOHRA z Kábulu. Na letisku vystúpia Milan Lasica a Dorota Nvotová. Piatok bude patriť koncertu kapely The Tap Tap, ku ktorým sa na prázdnej letiskovej dráhe pridá v kilometrovom tanci Radoslav Piovarči z EnKnapGroup. Z Atén zahrá Marina Satti & Fonés. ,,Celoslovenský krst nového albumu si odbijú romantici z Billy Barman, mimoriadnu tvorivosť v hudbe a tiež v tvorbe hudobných nástrojov ukážu hudobné bojovníčky a bojovníci zo slumov Kinshasy – konžská zostava Fulu Miziki,” uvádzajú organizátori. Rovnako sa prestavia elektronicko-dychový orchester Neuropa, skupina Luvver. Jediným stageom na letisku bude Garáž, symbolicky postavená na mieste hlavného pódia. Zahrajú v nej kapely Besna a 7 minút strachu.

 

Letisko Trenčín bude tento rok takmer prázdne. Zdroj: Pohoda festival

Zaujímavé priestory

Súčasťou bude aj jediný verejný koncert akcie. V sobotu na trenčianskom námestí zahrá Komorný orchester mesta Trenčín diela Vrbovských víťazov v aranžmánoch Slava Solovica. Festival využije tiež letiskovú vežu. Svoj talent predvedú Stroon a maďarsko-slovenská kapela Drť.

Nebude chýbať ani rap. Predstavia sa raperi Čavalenky a Gleb. Koncert odohrá tiež Ventolin a z mestečka La Junta pošle svoju tvorbu americká hviezda Space Lady. Lákadlom je takisto iránska speváčka Liraz. ,,V balóne vás prevezie okolo sveta za 8 pesničiek neuchopiteľný DJ Džbán. Hudobným vrcholom a zároveň bodkou za Pohodou in the Air bude Vítanie slnka s Kronos Quartet. Vďaka geografickej polohe a časovému posunu tak diváci uvidia nielen východ slnka nad trenčianskym hradom, ale aj jeho západ v San Franciscu,” uzatvárajú organizátori. Celý zoznam umelcov na Pohoda in the Air si môžete pozrieť TU.

 

Festival využije zaujímavé priestory letiska Trenčín. Zdroj: Pohoda festival

Lákavé debaty

Okrem hudby sa môžu diváci tešiť na rôzne debaty, literatúru, film, ale aj vizuálne umenie. Festival v predpremiére uvedie dokument Orchester z krajiny ticha o slovenskom turné orchestra ZOHRA. Po ňom bude pokračovať debata Frederiky Halászovej s režisérkou dokumentu Luciou Kašovou a s ombudsmankou Máriou Patakyovou.

V balóne prebehne debata Mária Šmýkala s Lukášom Filom a Michalom Kaščákom. V ďalších diskusiách sa objavia psychológovia, ale aj vedci. ,,Celý festival ukončí priamo zo vzduchu debata o duchovných témach – pilot a zároveň moderátor Whisky bude v lietadle „spovedať” v Nedeľnej ne(kázni) Daniela Pastirčáka a Míšu Kapustina,” informuje festival.

 

Organizátori využijú aj lietadlá. Zdroj: Pohoda festival

Známe hviezdy

Zastúpenie bude mať aj literatúra, predstavia sa známi spisovatelia Balla, Vlado Janček a Laco Kerata, čítať bude Zuzana Fialová a Robo Roth.

Výnimočný priestor na festivale Pohoda in the Air bude mať vizuálne umenie. Organizátori nainštalovali do centra letiska dielo Stana Filka Oslava vzduchu – Dýchanie. Na prázdnej dráhe bude umiestnený Pozdrav pre Neumana od Ilony Németh. Na námestí v Trenčíne bude inštalovaná Vlajka Zeme od Ota Hudeca, v centre mesta sa tiež objaví Potulná galéria.

 

Divákom sa prihovorí aj herečka Zuzana Fialová. Zdroj: TASR / Marko Erd

Niečo pre divákov

V programe Pohoda in the Air dostanú šancu vystúpiť aj traja účinkujúci z radov návštevníkov. Stačí ak nahrajú do komentára pod postom k tejto súťaži na facebooku festivalu video, ako hrajú na klavíri. Zo všetkých videí potom vyberú troch víťazov, ktorí si zahrajú live na Pohoda in the Air (počas vítania slnka z piatka na sobotu). ,,Tak, ako je neoddeliteľnou súčasťou nášho festivalu vítanie slnka, patria k nemu aj „pouliční muzikanti“ hrajúci na klavíroch v areáli Pohody. Radi by sme obe tieto tradície priniesli aj do Pohody in the Air, a preto sme si pre klaviristov pripravili túto výzvu.”

Diváci tiež môžu posielať 20 sekundové videá zo sledovania Pohody in the Air. Z tých najlepších spravia zostrih a ich autori budú odmenení lístkom na Pohodu 2021.

 

Diváci môžu ukázať svoje talent. Zdroj: Pohoda festival

Mohlo by vás zaujímať: