Spoločnosť Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Domáce Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Tieto mestá vítali nový rok striedmejšie. Peniaze darovali tým, ktorí ich potrebovali najviac

Zdroj: FB / Bratislava - hlavné mesto SR

BRATISLAVA (Petra Hollá/TASR) – Oslavy nového roka a nového desaťročia si každé mesto riešilo po svojom. Niektoré samosprávy sa držali zaužívaných tradícií, iné prejavili, že solidarita pre ne nie je cudzie slovo. Namiesto nákladných ohňostrojov sa rozhodli radšej financie použiť na pomoc ľuďom v núdzi. Za ich postoj mohla napríklad aj tragédia, ktorá sa stala v Prešove presne na Mikuláša a doslova Slovákov spojila k podpore dobrej veci.  

 

Ohňostroje, petardy, delobuchy… Slováci si príchod nového roka bez pyrotechniky už asi ani nevedia predstaviť. Stánky s ňou sú vykúpené už niekoľko dní vopred a napriek viacerým zákazom ju ľudia začínajú odpaľovať aj niekoľko dní pred Silvestrom. Napriek tomu sa viaceré krajské mestá tento rok rozhodli, že tradíciu porušia a nový rok oslávia bez ohňostrojov. Dôvodov je viacero, jedným z nich však bola aj nedávna tragédia v Prešove. Stále sa však nájdu aj také mestá, ktoré na ohňostroje nedajú dopustiť.

Bratislava pod kontrolou

Jedným z nich je hlavné mesto Bratislava. Primátor Matúš Vallo už dlhšie avizoval, že sa nepripojí k mestám, ktoré sa rozhodli ohňostroje zrušiť. Podľa neho totiž nie je nič zlé na tom, ak sa silvestrovský program ukončí práve ohňostrojom. A to napriek tomu, že nie je zástancom pyrotechniky. “Názory na ohňostroj vždy budú rôzne, to je jednoducho fakt. Sú ľudia, ktorí sa na takýto zážitok tešia. Sú aj takí, ktorým nehovorí vôbec nič,” uviedol primátor. Tvrdí, že vníma dôvody, pre ktoré začalo mesto Bratislava organizovať novoročný ohňostroj. Centrum Bratislavy podľa Valla kedysi pripomínalo vojnovú zónu, kde si rôzne skupiny ľudí hádzali pod nohy delobuchy a rozbíjali fľašky, s čím si nevedela rady ani polícia.

“Organizované oslavy vyvrcholené novoročným ohňostrojom boli pokusom mesta dostať toto pod kontrolu a myslím si, že sa to vo výsledku podarilo. Napríklad aj minulý rok bolo agresívne používanie pyrotechniky v centre mesta minimálne,” argumentuje Vallo. Podľa hovorcu magistrátu Petra Bublu tak novoročné oslavy vnímali najmä ako otázku bezpečnosti v centre mesta. “Desaťtisíce Bratislavčanov a návštevníkov mesta prichádzajú do mesta spoločne zdieľať posledné minúty starého roka. Pokiaľ by nebol pre nich pripravený program, ktorého prirodzeným vyvrcholením je práve ohňostroj, hrozilo by zvýšené riziko nekontrolovaného používania zábavnej pyrotechniky a divokejšej zábavy v rôznych častiach mesta,” uviedol pre Glob.sk. Náklady na samotný ohňostroj boli podľa Bublu zhruba 10-tisíc eur.

Primátor tak neakceptoval výzvu vlastnej poslankyne a podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Eleny Pätoprstej, aby zvážil zrušenie novoročného ohňostroja, ktorý sa každoročne koná z Dunaja. Rovnako navrhla, aby sumu, ktorú malo mesto vyčlenenú na ohňostroj poslali na znak solidarity mestu Prešov a jeho obyvateľom, ktorých zasiahol výbuch plynu v bytovke na Mukačevskej ulici. Vallo ale argumentuje, že mestské zastupiteľstvo schválilo príspevok pre Prešov vo výške 20-tisíc eur. “Čo sa týka názorov na ohňostroj, tie boli rôzne. Niektorí boli za zrušenie, iní zasa vítajú konanie ohňostroja a sú za jeho zachovanie. Každopádne berieme na vedomie aj trendy zo zahraničných metropol, kde do popredia vstupujú alternatívne formy show pred zábavnou pyrotechnikou a budeme to mať na pamäti pri tvorbe konceptu pre nasledujúce oslavy,” uzavrel Bubla.

Solidárny Trenčín

Glob.sk sa o novoročnom ohňostroji informovali aj u trenčianskej samosprávy. Podľa hovorkyne radnice Eriky Ságovej nemalo mesto novoročný ohňostroj už ani v roku 2018 a v tomto smere pokračovali aj v roku 2019. Hlavným dôvodom je životné prostredie, tolerancia k nemu a klimatické zmeny. Ľuďom to podľa jej slov neprekáža.

Napriek tomu, že ohňostroj samospráva neorganizovala, v meste mali bohatý program. Ľuďom hral známy DJ, spievali sa aj hity Karola Duchoňa. Náklady na takýto program bol zhruba 4-tisíc eur. Primátor ale napriek tomu, že v meste nebol druhý rok ohňostroj, myslel aj na tragédiu v Prešove. “Do Prešova mesto Trenčín poslalo ešte pred Vianocami 7 000 eur z rozpočtu. Primátor Richard Rybníček navyše vyzval Trenčanov, aby zvážili nákup pyrotechniky a takto ušetrené peniaze poslali na účet, ktorý Prešov zverejnil na svojom webovom sídle,” uzavrela Ságová.

Trenčiansky primátor vyzval obyvateľov mesta, aby namiesto kúpy pyrotechniky poslali radšej peniaze ľuďom zasiahnutým výbuchom plynu. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Tradičná Banská Bystrica

Na Prešovčanov myslelo aj mesto pod Urpínom – Banská Bystrica. Samospráva už dávnejšie avizovala, že plánuje zrušiť jeden z ohňostrojov aj spolu s programom a peniaze vyčlenené na novoročné oslavy pošlú radšej obyvateľom bytovky, v ktorej vybuchol plyn. “V Banskej Bystrici sme počas posledných rokov mávali vždy dva ohňostroje – silvestrovský a novoročný. Silvestrovský ohňostroj a program sme sa rozhodli zrušiť a podporiť ľudí, ktorých zasiahol tragický výbuch v Prešove,” vysvetlila pre Glob.sk Dominika Smoleňová z radnice. Ako dodala, 3-tisíc eur bolo vyčlenených na samotný ohňostroj a 7-tisíc eur na program.

Spolu tak bolo na silvestrovský program vyčlenených 10-tisíc eur, ktoré poslali do Prešova. “Ľudia reagovali na zrušenie silvestrovského ohňostroja, aj vzhľadom na podporu dobrej veci, pozitívne,” konštatovala vzápätí. Ako dodala, novoročný ohňostroj je v meste tradíciou a koná sa vždy 1. januára popoludní. “Zúčastňujú sa ho tisíce ľudí vrátane rodín s deťmi či seniorov, pre ktorých by bolo možno náročnejšie prísť na námestie o polnoci. Zatiaľ nad zrušením novoročného ohňostroja neuvažujeme,” uzavrela.

Okrem toho B. Bystrica poslala mestu Prešov aj peniaze, ktoré vyzbierala na akcii Primátorský punč. Tento rok sa predajom punču a hrnčekov s banskobystrickým vianočným motívom podarilo vyzbierať vyše 3-tisíc eur.

Ekologická Nitra

Zrušiť novoročný ohňostroj sa rozhodlo aj mesto pod Zoborom. Dôvodom rozhodnutia nitrianskeho primátora Mareka Hattasa má byť veľká ekologická záťaž ohňostrojov na životné prostredie. “Chceme sa správať k prírode zodpovedne a veríme, že sviatky dokážeme stráviť oveľa pokojnejšie. Preto vyzývam obyvateľov Nitry, aby si na oslavu Nového roka na námestie priniesli prskavku. Myslím si, že stovky zapálených prskaviek vyvolajú oveľa krajší efekt, ako keď to vyzerá ako na vojne a ľudia sa musia často obávať o svoju vlastnú bezpečnosť,“ skonštatoval primátor ku koncu minulého roka.

Zámer samosprávy je postupne oslobodiť Nitru od zbytočného hluku, zápachu a škodlivých látok uvoľnených zo zábavnej pyrotechniky. Podľa platného nariadenia sa petardy v Nitre mohli používať iba štyri hodiny – dve hodiny pred a dve hodiny po silvestrovskej polnoci. Predstavitelia mesta ale apelujú na ľudí, aby si používanie petárd rozmysleli a nesiahli po nich ani počas týchto štyroch hodín roka.  „Treba povedať, že zákazom nič nevyriešime, preto sme k nemu ani nepristúpili. Ide nám skôr o to, aby sme ľudí motivovali k ochrane prostredia, v ktorom žijú a zároveň ukázali, že tieto sviatočné dni sa dajú prežiť aj inak, ako naozajstné sviatky mieru a pokoja,“ povedal primátor Marek Hattas. Ľudom ale vyčítal, že po sebe nechali neporiadok, a že na trávniku pred kúpaliskom napočítali takmer 20 krabíc od ohňostrojov.

Ústretová Žilina

Podobne ako Banská Bystrica, aj mesto Žilina vyšlo v ústrety mladým rodinám a starým ľuďom, aby si mohli užiť nie silvestrovský, ale novoročný ohňostroj. Ten naplánovali na Nový rok popoludní. “Náklady na usporiadanie ohňostroja boli tento rok 1 800 eur. Žiadne iné oslavy v súvislosti s príchodom nového roka mesto Žilina neorganizovalo,” vysvetlil hovorca radnice Vladimír Miškovčík. Ako dodal, Žilina patrí k mestám, ktoré dlhodobo presadzujú zelené riešenia. “V roku 2019 sme boli napríklad ocenení v súťaži Enviromesto v kategórii Ochrana ovzdušia. Ak potreba zrušenia ohňostroja kvôli ochrane životného prostredia a klímy vyplynie z dlhodobého hľadiska, budeme o nej uvažovať,” uviedol.

Tiež sa pridali k mestám, ktoré finančne podporili mesto Prešov po výbuchu plynu v bytovke. A to sumou 10-tisíc eur. “Peniaze boli vyčlenené na výdavky súvisiace s odstraňovaním následkov výbuchu plynu v bytových domoch na Mukačevskej ulici v Prešove a na pomoc osobám postihnutým touto tragickou udalosťou,” uzavrel.

Moderné Košice

Nie ohňostrojom tento rok povedala aj metropola východu. Napriek tomu sa v Košiciach pri Immaculate odohrával silvestrovský program. “Celú Hlavnú ulicu roztancovali tanečnice z tanečnej skupiny Divas. Spoločne s nimi sa o dobrú zábavu postarali speváčky Nicole McCloud, Michaella, ľudová hudba Stropkoviani, DJ Pepo, moderátor Richard Herrgott a ďalší,” uviedol hovorca radnice Vladimír Fabián. Ako dodal, celková čiastka, ktorú vyčlenili na novoročné a silvestrovské oslavy boli 12,5-tisíca eur. Na samotný ohňostroj bolo podľa slov hovorcu vyčlenených 2-tisíc eur. Tie ale pridali k finančnej podpore, ktorú poslali mestu Prešov.

“Po dohode s dodávateľom programu mesto zaplatí o túto čiastku menej. Čiastka bola symbolicky pripísaná do balíka spomínaných 50-tisíc eur. Mesto v tejto súvislosti zvažovalo, že namiesto ohňostroja by sa mohli uskutočniť mapping, svetelná, príp. laserová show, avšak kvôli nákladom aj obmedzenému času na zabezpečenie programu sa tento zámer nerealizoval,” dodal vzápätí s tým, že reakcie ľudí na krok samosprávy boli pozitívne. “Avšak určite sa našli aj takí, ktorí by novoročný ohňostroj privítali. Mesto však neeviduje žiadne oficiálne sťažnosti, či pripomienky k silvestrovským oslavám od návštevníkov,” napísal pre Glob.sk. Na záver dodal, že mesto bude do budúcna zvažovať modernejšie spôsoby na oslavy nového roku. “Možno aj práve bez ohňostroja.”

Prešov už vypláca peniaze

Glob.sk vo veci oslovil aj samotné mesto Prešov, kde množstvo samospráv poslalo peniaze z rozpočtov. Podľa hovorcu prešovskej radnice Vladimíra Tomeka je aktuálny stav účtu vyše 3,5 milióna eur. “Celková vyzbieraná čiastka je však o niečo vyššia, nakoľko mesto Prešov už zrealizovalo prvé úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre 36 poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Ešte pred Vianocami bolo prerozdelených 345 250 eur,” vysvetlil.

Ako dodal, sprvu mesto plánovalo silvestrovský ohňostroj, po tragédii, ktorá sa 6. decembra stala na Mukačevskej ulici. Pôvodne na silvestrovský ohňostroj vyčlenili 2,5-tisíca eur. “V súvislosti s tragickou udalosťou na Mukačevskej ulici sme však celý silvestrovský program vrátane ohňostroja zrušili. Silvestrovský program na december 2020 budeme pripravovať v priebehu tohto roka,” napísal s tým, že akonáhle bude známy aj program, zverejnia ho aj pre verejnosť.

Glob.sk vo veci oslovil aj mesto Trnava, do uzávierk neodpovedali.