Regióny Prešov Bardejov Kežmarok

Tieto miesta na východnom Slovensku otvorili letnú sezónu

Kežmarský hrad Zdroj: TASR/František Iván

KEŽMAROK – Na Kežmarskom hrade otvorili v nedeľu letnú turistickú sezónu. Tamojšie múzeum si s mestom pripravilo bohatý program.

 

“Naše múzeum je otvorené počas celého roka, ale predsa je to také gesto, aby sme sa pochválili aj našim návštevníkom, že čo máme pre nich pripravené počas letnej turistickej sezóny, aké novinky sme pripravili a tak ďalej. Na nádvorí je veľa ľudí, jednak aj vďaka tomu, že sme spustili predaj nulaeurovej suvenírovej bankovky, ale taktiež aj vďaka programu, ktorý máme pripravený do 21.00 h,” povedala pre TASR riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.

Otvorenie letnej turistickej sezóny na Kežmarskom hrade Zdroj: TASR/František Iván

Už tradične letnú turistickú sezónu otvára šermiarska skupina Cohors z Prešova. “Potom tu máme módnu prehliadku Súkromnej spojenej školy Biela voda. Taktiež aj v samotných expozíciách si môžu návštevníci pozrieť historické kostýmy, je ich 15. Okrem toho vystúpia aj naši umelci z Kežmarku a taktiež máme pripravené aj rozprávočky pre deti priamo v expozíciách v hrade,” priblížila Cintulová.

V programe sa ešte okrem šermiarov Cohors, ktorí predvedú ukážku činnosti stredovekého streleckého oddielu, predstaví detský folklórny súbor Goralik, Šaško Fjodor, kapela z Kežmarku Chris May a o 19.00 h vystúpi Milo Kráľ Band.

Otvorenie letnej sezóny na Kežmarskom hrade Zdroj: TASR/František Iván

Počas letnej turistickej sezóny majú pre návštevníkov pripravené rôzne podujatia. “Sú to divadlá, od 29. mája do 1. júna v expozíciách v hrade budeme mať pripravené rozprávky. Potom tu budeme mať rôzne festivaly, premietanie filmov a koncerty. Okrem toho, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na náš festival Európske ľudové remeslo. Takže aj nádvorie hradu bude opäť žiť remeselníkmi bohatým kultúrnym programom,” dodala Cintulová.

V Bardejove spustili fontánu

Spustením fontán otvoria v meste Bardejov v nedeľu turistickú sezónu. Program sa začne o 19.00 h pri fontáne v Promenádnom parku za účasti maskotov – dráčika a dračice a vyvrcholí lampiónovým sprievodom.

“Tak ako po minulé roky, aj tento rok predstavíme nového maskota, ktorý sa vykľul z veľkonočnej megakraslice. Je ešte zatiaľ tajomstvo, čo to bude,” uviedol riaditeľ Kultúrneho a turistického centra v Bardejove Marcel Tribus.

Radničné námestie v Bardejove Zdroj: TASR/Maroš Černý

Súčasťou programu bude aj koncert bardejovského zoskupenia Fanfare Stratosphere. “Zaujímavosťou je, že zahrajú skladbu pre fontánu, ktorá bude neskôr hrať v rámci celého repertoára fontán. Okrem skladieb Bélu Kélera to budú aj bardejovskí interpreti. Program vyvrcholí lampiónovým sprievodom po zotmení, ktorý bude smerovať na Radničné námestie. Na jeho čele bude bubnová šou Batida,” priblížil Tribus.

Program sa uskutoční pri najväčšej fontáne v meste, ktorá pripomína vodnú priekopu aj mlynský náhon. Celkovo je v Bardejove osem fontán, v tomto roku pribudnú ďalšie dve. Konkrétne na sídliskách Vinbarg a Družba. Svietiaca a hrajúca fontána v centre mesta bude počas letnej sezóny v prevádzke každý deň do 20.30 h, neskôr prejde to útlmového režimu.