Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Tieto PREDAJNE potravín ZATVÁRAJÚ: Prídete aj o tú vašu?

Nákupný košík.
Potravinové púšte sa rozširujú. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Na nákup potravín blízko domova môžu mnohí Slováci zabudnúť. Postupne u nás miznú predajne potravín na vidieku. Prudký rast cien energií a nákladov zrejme ešte urýchli rozširovanie potravinových púští. Obyvatelia týchto lokalít musia za nákupom cestovať až desiatky kilometrov. Existuje však riešenie, návod ponúka aj Česko.

 

Na Slovensku máme vyše sto potravinových púští. Týmto príznačným názvom označujeme oblasti, kde chýba predajňa potravín. Ide prevažne o menšie obce, v ktorých, podľa štúdie ZMOS, žije až 21-tisíc ľudí. Podľa odborníkov je ich počet v skutočností vyšší.

Obchody na vidieku dlhodobo zanikajú, pretože sa dostávajú do mínusu. Ich ekonomickú kondíciu teraz zhoršila energetická kríza a inflácia. „Domnievam sa, že mnohé predajne aktuálny vývoj zasiahne negatívne, čo povedie k redukcii počtu predajní práve v malých obciach Slovenska, čo bude znamenať rozširovanie potravinových púští,“ predpokladá geograf František Križan z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, ktorý sa venuje problematike potravinových púští. O pribúdaní dedín bez obchodov hovoria i samotní majitelia prevádzok, Zväz obchodu či predikcie ekonomického týždenníka Trend.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR

Doplácajú na to najslabší

Počet predajní na vidieku začal rapídne klesať už od konca minulého storočia, keď k nám začali prichádzať zahraničné siete supermarketov. Tým malé obchody nie sú schopné konkurovať cenovkami ani šírkou sortimentu. Supermarkety sa však koncentrujú v mestách, a na chýbajúce predajne potravín na dedinách najviac doplácajú najslabší.

Pre majetnejších ľudí, ktorí vlastnia auto, totiž nie je problém dochádzať za nákupom potravín niekoľko (desiatok) kilometrov. „Problémom je to napríklad pre dôchodcov, nízkopríjmové skupiny alebo imobilných obyvateľov, ktorí musia vynaložiť zvýšené finančné náklady na zaobstaranie si základných potravín, pričom musia rozmýšľať, nielen kde si kúpia potraviny, ale aj aké potraviny si kúpia a koľko potravín si kúpia,“ vysvetľuje Kristína Bilková z Geografického ústavu SAV. Komplikáciou navyše v obciach sú neraz iba sporadicky jazdiace autobusové a vlakové spoje.

 

Inšpiráciou pre nás je Česko

Riešenie problému potravinových púští síce nie je ľahké, ale nie nemožné. Spomínajú sa pojazdné či malé kontajnerové predajne. Predaj potravín na vidieku však nie je žiaden výnosný biznis. „Preto, ak má byť cieľom zabezpečenie prístupu aspoň k základným potravinám (nehovorím o lacných a zdravých potravinách) pre obyvateľov na vidieku, bez finančnej podpory to nepôjde,“ poznamenáva Kristína Bilková. Obchodu či obciam preto musí pomôcť štát. Nevyhnutné, podľa ZMOS, je vnímať dostupnosť maloobchodných predajní na vidieku ako službu vo verejnom záujme a zavedenie dotačných mechanizmov.

Pre návody, ako riešiť problém, netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť do Česka. Už niekoľko rokov tam funguje program na podporu udržania malých predajní na vidieku. „Príklady z okolitých krajín ponúkajú možnosti riešenia problému potravinových púští, stačí sa inšpirovať z ich dobrých skúseností a poučiť sa z ich zlyhaní. Ak sa na problém budeme iba prizerať, sám sa nevyrieši,“ pripomína František Križan.