Domáce Komentáre a názory

KOMENTÁR Tiež nemáte koho voliť? Vyskladajte si vlastnú stranu

BRATISLAVA – Priatelia, nechcem naznačiť, že s partnerským životom a politikou je to rovnaké. Chcem len ukázať, ako sa musíme naučiť žiť s nedokonalosťou.

Tak napríklad: Ženíme sa a vydávame spravidla zaľúbení. Otcovia a mamy varujú: Ehm, nechceme ti do toho hovoriť, ale tá tvoja frajerka je ako generál! Nechceme ti do toho hovoriť, ale ten tvoj frajer, on ti je riadny žiarlivec! No a aké sú odpovede zaľúbených? Ale vôbec, on  (ona) je super, čo si! Potom príde všednosť, zaľúbenie trošku zvädne a v plnej nahote sa ukážu nedostatky.  Ona je fakt trochu generál. On je fakt trochu žiarlivec. Sú tieto nedokonalosti dôvodom na rozchod? Nemusia byť, ak sú v prijateľných medziach a vyvážené inými kvalitami partnera.

Pointa je v tom, že ak chceme prežiť svoj život v takej normálnej ľudskej radosti, musíme sa s nedokonalosťami tohto sveta zmieriť. Ak hovorím o nedokonalostiach sveta, mám na mysli ľudí, ich povahy, kolektívy, firmy, nepokosené trávniky, šlendriánske výrobky, slovom, všetko ľudské. Niektorí ľudia sú z týchto nedokonalostí sveta skleslí a rezignovaní. Ak pôjdeme podľa volebnej účasti, na Slovensku je to zhruba polovica obyvateľov.

Ešte sa pamätáte na napínavý duel Fico – Kiska? Napínavý ako pre koho. Pretože zhruba polovičke voličov boli celé prezidentské voľby ukradnuté. Dodatočne som si to uvedomil, keď bolo po nich. Trápil som sa, ako to dopadne, a každému druhého Slovákovi to bolo „šumafuk“.

Prichádzajú voľby parlamentné. Opäť nesmierne významné. Predstava, že vládne ďalej Smer-SD, je mrazivá. Táto partia  má nielen na saláme verejný záujem, ale na rozdiel od bardov mečiarizmu aj prepracovaný marketing s bezohľadným a veľmi talentovaným lídrom. Preto v prieskumoch ich stĺpec vytŕča v grafoch ako komín. Že vraj je Smer-SD len chvíľková erekcia? Možno. Ale ďalšie volebné obdobie zvládnu. Len či ho zvládne krajina.

Keď je Smer-SD despotický kolektív obchodníkov so štátnou mocou a štátnymi zdrojmi, aká je opozícia? Áno, nedokonalá a rozdrobená. Na Slovensku sa ustálil pojem – voliť menšie zlo. Nuž podľa mňa je lepšie menšie zlo ako väčšie. Ale takáto interpretácia je zavádzajúca. Tlačia ju tí, ktorí by radi od volieb odradili práve inteligentného, svojprávneho voliča.

Voliť nie je hlavolam. Kľúčová pri orientácii je základná pozícia, hodnotové, emocionálne a záujmové naladenie voliča. Ukážem to na strane SaS, za ktorú kandidujem. Sloboda a Solidarita je liberálna strana so silným ťahom na osobné slobody, ekonomické reformy, boj proti korupcii, vyznávajúca slobodu podnikania a slobodu jednotlivca. Ak ju chcete mať viac naklonenú pre ekonomické reformy, krúžkujte Eugena Jurzycu,  Janu Kiššovú, Jozefa Mihála a Jozefa Rajtára. Ak ju chcete mať s väčším akcentom na bezpečnostný rozmer migračnej krízy, krúžkujte Richarda Sulíka, Ľubomíra Galka a Martina Klusa. Chcete, aby SaS kládla dôraz na osobné slobody? Krúžkujte Martina Poliačika, Luciu Nicholsonovú, Jakuba Nedobu a Stanislava Fořta. Páči sa Vám občiansky aktivizmus a angažovanosť? Určite Vás uspokojí Monika Kozelová, Natália Blahová, Branislav Groehling a Ondrej Dostál. Chcete tieto vektory nejako rozumne zmiešať? Veď vy si už z tejto bohatej ponuky určite vyberiete!

Najlepšie to vystihla kolegyňa Lucia Nicholson: „Často mi napíšete: vás by som aj volil, len keby v tej vašej strane nebol XY. Nuž, ak by som hľadala ideálnu stranu, kde mi nikto nebude prekážať, a kde mi budú všetci rovnako sympatickí, asi by som ani ja nemala koho voliť. Ani SaS by nenaplnila takéto očakávania. Preto je dôležité krúžkovať. Možno ani netušíte, ako veľmi sa cez preferenčné hlasy dokážete pohrať s vnútornou hierarchiou každej strany. A ešte jedna poznámka. Pri rôznych vyhláseniach čelných predstaviteľov sa rádovým politikom stáva, že ich voliči vyzývajú, aby odišli z tej, či onej strany, aby nepodporovali odklon od pôvodných hodnôt a tak. Nuž, odísť sa dá vždy, ale spravidla to ničomu nepomôže. Čo pomôže je ZOSTAŤ a pokúsiť sa o zmenu vovnútri strany.“

Inými slovami, svojimi preferenčnými hlasmi môžete výrazne ovplyvniť hodnotový a programový profil SaS. Samozrejme, to isté platí aj pre ostatné strany. Ale tu vám radiť nebudem (smajlík). Takže aspoň vy, čo máte rozum, nevešajte hlavy a nelámte nad týmito voľbami palicu.

Volám sa  Juraj Droba, kandidujem za stranu SaS na 13. mieste a stojím na strane osobných slobôd, ľudských práv, boja proti štátnej byrokracii, nízkych daní, cyklistov, motorkárov, životného prostredia a zdravého rozumu v politike.

Autor: Juraj Droba, poslanec SaS