Spoločnosť Zahraničné

Tínedžer daroval rodinám obetí útokov na mešity na Novom Zélande tisíce eur

Na archívnej snímke policajti stoja neďaleko miesta streľby v mešite 15. marca 2019 v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch. Zdroj: TASR/AP

SYDNEY – Austrálsky tínedžer Will Connolly daroval 60.000 eur rodinám obetí teroristických útokov na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch, pri ktorých prišlo o život 51 ľudí. Informovala o tom v stredu rakúska stanica ORF.

 

Mladík sa stal známym, keď v marci rozbil vajce o hlavu krajne pravicovému politikovi Fraserovi Anningovi na protest proti jeho výrokom, že streľba v mešitách bola dôsledkom moslimskej imigrácie.

Anning, zastupujúci v austrálskom Senáte štát Queensland, vyvolal svojimi vyjadreniami na tlačovej konferencii v Melbourne kritické reakcie. Následne k nemu zozadu pristúpil Connolly a rozbil mu o hlavu vajce. Senátor mu uštedril niekoľko faciek a mladíka ihneď zadržala ochranka.

Po tomto incidente mnohí ľudia prispeli do finančnej zbierky na pokrytie nákladov na zaplatenie právnika pre Connollyho. “Vajcový chlapec”, ako ho v Austrálii nazývajú, však nakoniec dostal právnickú pomoc grátis. Práve preto sa rozhodol finančné dary venovať rodinám obetí.

“Nebolo to nič, čo by som si mal nechať,” napísal 17-ročný Connolly na svojom účte na Instagrame.

Zodpovednosť za útoky je pripisovaná 28-ročnému Austrálčanovi Brentonovi Tarrantovi, ktorý je obžalovaný z terorizmu a zabitia 51 osôb. Hrozí mu doživotný trest.