Regióny Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

TIP ČITATEĽA ZOO Bojnice cez víkend praskala vo švíkoch. O zodpovednosti ľudí sa však hovoriť nedá

Zdroj: archív / tip čitateľa

BRATISLAVA – Dovolenka na Slovensku je v týchto dňoch pre veľa Slovákov najlepšia možnosť. Všetky naše plány totiž radikálne zmenil koronavírus, ktorý robí vrásky na čele predstaviteľom každej krajine na svete. Aj keď sa nájdu takí, ktorí situáciu za hranicami risknú a k moru predsa len idú, väčšina z nás si hľadá miesto na dovolenku v našej domovine. Na výber je veľa atrakcií a možností, kam vycestovať. Medzi nimi sú aj zoologické záhrady či hrady a zámky. 

 

Slovensko sa môže pýšiť viacerými zachovanými hradmi a zámkami, ale aj tromi veľkými a mimoriadne obľúbenými zoologickými záhradami. Každý jeden človek môže mať obľúbený iný hrad a môže sa mu páčiť iná ZOO. Nedá sa však povedať, že by niektorý z nich bol neobľúbený. Avšak, počas epidemiologických opatrení, ktoré zaviedla ešte vláda Petra Pellegriniho v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu, museli všetky spomenuté atrakcie svoje brány zatvoriť. Znamenalo to pre ne obrovské straty. Otvoriť sa mohli až po dvoch mesiacoch. Odvtedy prešlo niekoľko týždňov. Aj keď k nim návštevníci stále chodia, nenahradí im to straty, ktoré utŕžili. Glob.sk oslovil správu hradu Červený kameň, Trenčianskeho hradu, Oravského hradu, Starého hradu v Banskej Štiavnici, Ľubovnianskeho hradu, ale aj všetky tri zoologické záhrady – bratislavskú, bojnickú a košickú.

Do redakcie sa nám totiž ozvala nahnevaná čitateľka Andrea, ktorá poukázala na situáciu z nedele v areáli bojnickej ZOO a Bojnického zámku. Ľudia tam čakali v dlhočizných radoch, pričom takmer nikto z nich nedbal na potrebné epidemiologické opatrenia, ako je nosenie rúšok či dodržiavanie rozostupov. Aj keď na to správa ZOO návštevníkov upozorňovala, veľká časť z nich to napriek tomu ignorovala.

Na fotografii a videu vidieť dlhý rad ľudí. Podľa slov návštevníčky sa ľudia doslova “lepili jeden na druhého” a ohrozovali pri tom nielen seba, ale aj svojich rodinných príslušníkov.

Podľa súčasne platných nariadení Úradu verejného zdravotníctva a vlády síce rúška v exteriéroch nie sú povinné, avšak v interiéroch povinné sú. Okrem toho sa v exteriéri aj interiéri odporúča dodržiavať rozostupy dva metre od ľudí, ktorí s nami nežijú v spoločnej domácnosti. Odporúča sa aj to, aby si ľudia pri vstupe do interiéru dezinfikovali ruky.

Čo hovorí samotná zoo?

Samotná zoologická záhrada uvádza, že za celý mesiac neregistrujú zvýšený počet návštevníkov. Ide však o obdobie mesiacov máj a jún. Za prvý mesiac letných prázdnin ešte štatistiky nemajú, avšak očakávajú, že čísla môžu ešte stúpnuť. “V porovnaní s minulým rokom je tohtoročná návštevnosť zatiaľ nižšia, aj keď ju porovnáme s inými rokmi. Najvyťaženejšie sú pravdaže víkendy (piatok, sobota, nedeľa), ale cítiť vyšší záujem aj v rámci pracovných dní, keďže sú letné prázdniny,” uvádza vedúca odboru marketingu a propagácie bojnickej ZOO Andrea Klasová. Okrem iného konštatujú, že ľudia sú disciplinovaní a väčšina dodržiava epidemiologické nariadenia. “Je to každého osobná vec, chrániť sa a preto je na každom jednom, či to dodržiavať budú, alebo nie. Nie je vyhradený personál zo strany ZOO, aby dohliadal na dodržiavanie nariadených opatrení,” dodáva jedným dychom.

To, že návštevníci ZOO sú disciplinovaní, konštatuje aj zoologická záhrada v hlavnom meste. Podľa hovorkyne Zuzany Chalupkovej je stále povinné nosenie rúšok v interiéroch, ako je Pavilón primátov, Pavilón veľkých mačkovitých šeliem či exotárium a terárium. “Povinné je aj dodržiavanie rozostupov. Pre tento účel máme v areáli ZOO rozmiestnené plagáty, oznamy a upozornenia poukazujúce na dodržiavanie týchto opatrení,” tvrdí. Ako dodala, oproti minulým rokom evidujú vyšší záujem zo strany zákazníkov v máji a júni. “K nárastu návštevnosti došlo cez bežné pracovné dni, a rovnako aj cez víkendy. Napriek tomu, ku koncu júna 2020 je celková návštevnosť oproti minulému roku nižšia. Stále ešte cítime výpadok 2 mesiacov, počas ktorých bola ZOO zatvorená pre verejnosť,” uviedla s tým, že najväčšiu návštevnosť zaznamenávajú v jarnom a letnom období, či cez sviatky víkendy a prázdniny. “Veľký vplyv na návštevnosť ZOO má samozrejme aj počasie,” vysvetlila.

Zdroj: TASR / Alexandra Moštková

Pomerne vysokú návštevnosť eviduje aj ZOO Košice. Ako informovala Eva Malešová z odboru propagácie ZOO, denná návštevnosť za júl sa pohybuje na úrovni minulého roka. “Výnimočné sú víkendy pri priaznivom počasí. V čom vidíme rozdiel, je skladba návštevníkov. Kým vlani v tomto období bolo veľké zastúpenie návštevníkov z Maďarska, v tomto roku to sú prevažne tuzemskí návštevníci,” vysvetľuje. Okrem nich počujú medzi návštevníkmi aj češtinu. “V roku 2019 navštívilo ZOO Košice 58-tisíc ľudí. V týchto dňoch sa návštevnosť za júl blíži k 50-tim tisíckam,” konštatuje. Ako dodala, v súčasnosti už neplatí pravidlo, že pondelky boli slabšie. “Najviac ľudí prichádza do našej ZOO po desiatej hodine predpoludním. Ide až o masový príchod, ktorý trvá do 13. hodiny,” poukázala Malešová. Ako následne uviedla, ich návštevníci sú disciplinovaní a nariadenia vlády dodržiavajú. “Pred vstupom ich na to upozorňuje veľký banner. Ľudia akosi prirodzene zväčša dodržiavajú rozostupy,” napísala.

A čo hrady a zámky?

Glob.sk sa o návštevnosti informoval aj na spomenutých hradoch a zámkoch. Podľa kultúrno-propagačného manažéra hradu Červený kameň Ľuboša Haršánho je záujem o pamiatku zo strany návštevníkov vyšší, ako v máji, kedy otvorili po prvej vlne koronavírusu. “Návštevnosť je však nižšia oproti minulým rokom, keďže veľkú časť tvorili v minulosti aj turisti zo zahraničia,” vysvetlil Haršány. Ako dodal, najvyťaženejšie dni sú víkendy, počas pracovných dní sú to popoludnia. “Návštevníci sú povinní nosiť rúška v interiéroch a pred vstupom do expozície si dezinfikovať ruky. Na dodržiavanie nariadení dohliadajú zamestnanci múzea,” uviedol s tým, že okrem iného zaviedli maximálne kapacity prehliadky hradu, a to maximálne 25 osôb pri jednej prehliadke. Počas dňa tiež pravidelne dezinfikujú dotykové plochy.

Optimistickejšie súčasnú situáciu vnímajú na Trenčianskom hrade. Podľa Radovany Keliarovej z oddelenia marketingu a komunikácie hradu vyzerá situácia v súčasnosti priaznivo a návštevníkov im každým dňom pribúda. “Dúfame, že tento trend bude aj naďalej pokračovať. Historické objekty Trenčianskeho hradu, ktorého správcom je Trenčianske múzeum v Trenčíne, navštívilo v minulom roku rekordných vyše 152-tisíc osôb.  Vzhľadom na situáciu ovplyvneným COVID-19 už teraz vieme, že tento rok hrad rekord v návštevnosti určite prepisovať nebude. Trenčiansky hrad má toho času výrazne nižšiu návštevnosť v porovnaní s minulými rokmi, ale pozitívne je, že návštevnosť sa nám postupne zvyšuje,” uviedla Keliarová s tým, že najvyťaženejšie sú víkendy. “Návštevníci sú pri vchode na hrad upozornení na potrebu použiť dezinfekciu, ako aj na dodržiavanie ostatných hygienických opatrení. Ľudia sú poväčšine disciplinovaní a epidemiologické nariadenia sa snažia dodržiavať,” vysvetlila. Na dodržiavanie nariadení dohliadajú všetci zamestnanci a nedisciplinovaných návštevníkov v prípade potreby upozornia na nutnosť dodržiavania opatrení. Zvyčajne ide o prípady, kedy návštevník nemá nasadené rúško, alebo ho má nasadené provizórne. Okrem iného majú v celom objekte hradu umiestnené informácie o potrebe dodržiavania epidemiologických opatrení, ako je nosenie rúšok, dezinfekcia rúk a potreba dodržiavania povinných rozostupov.

 

Najstaršia písomná zmienka o Trenčianskom hrade je z roku 1067, takže patrí medzi najstaršie na Slovensku. Zdroj: Archív

Relatívne pozitívne hodnotí súčasnú situáciu aj banské múzeum v Banskej Štiavnici. “Návštevnosť bola od znovuotvorenia výrazne nižšia, ako v minulých rokoch. Nástupom letných prázdnin sa situácia normalizuje, resp. by mala dosahovať približné hodnoty minulého roka,” uviedla Petra Páchniková z odboru marketingu banského múzea. Ako dodala, do podzemia – Banské múzeum v prírode – skanzen, štôlňa Glanzenber sa bez rúška a dodržania hygienických pokynov nedostanú. “V ostatných expozíciách rozumní pochopia a nerozumní sú upozorňovaní na ich dodržiavanie. V našom múzeu sa nelektoruje, prehliadky sa robia s lektorským textom, pričom v podzemných expozíciách je prítomný aj lektor, ale hlavné informácie sú návštevníkom prezentované v priestore pred baňou, kde je možné dodržať aj rozostupy,” uzavrela Páchniková.

Koronavírus skomplikoval situáciu aj na Oravskom hrade. Ako informovala Eva Samčíková zo správy hradu, zahájením hlavnej turistickej sezóny nezaregistrovali denné zvýšenie návštevnosti, pričom v porovnaní s rokom 2019 evidujú pokles návštevnosti o 10 percent. “Najnavštevovanejším obdobím počas celého roku sú mesiace júl a august. Nedajú sa presne určiť dni, ktoré by boli najnavštevovanejšie. Väčšinou ide o víkendové dni, ale ovplyvňujúcim faktorom je aj počasie,” vysvetlila Samčíková. Ako dodala, do priestoru hradu sa návštevníci dostanú iba s rúškami, pričom sa v priestoroch nachádzajú brigádnici, ktorí upozorňujú nezodpovedných návštevníkov na povinnosť dodržiavania opatrení. Okrem iného znížili maximálny počet ľudí v skupinách pri prehliadkach hradu.

Vyšší počet návštevníkov evidujú aj na Ľubovnianskom hrade. “Každého návštevníka si vážime. V súčasnosti je dovolenková sezóna, takže turisti takéto miesta, ako je hrad Ľubovňa, radi vyhľadávajú. Rozdiel v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je viditeľný v podobe rapídneho poklesu návštevnosti, keďže v minulom roku sme tu mali 214-tisíc návštevníkov,” vysvetlila. Návštevníci hradu sú podľa nich disciplinovaní a opatrenia dodržiavajú.

Mohlo by vás zaujímať