Pezinok Regióny Top

TIP NA VÝLET: Sokoliarsky dvor onedlho oslávi prvé štvrťstoročie

ČERVENÝ KAMEŇ – Sokoliarstvo je prastaré umenie lovu, pri ktorom sa využívajú schopnosti dravých vtákov. Existuje už viac ako 4000 rokov. V srdci malých Karpát medzi dedinami Píla a Častá sme natrafili na miesto, ktoré sa chovom ohromných dravcov zoberá už vyše 24 rokov. Rodinný sokoliarsky dvor je dodnes domovom mnohých chránených živočíchov. 

 

Keď sa rozhodnete pre rodinný výlet na historický hrad, ktorý sa v tejto lokalite nachádza, určite neprehliadnete drevenú bránu s nápisom Sokoliarsky dvor. Za jej prahom sa nachádza kus prírody, ktorý je útočiskom až pre šesťdesiat druhov rôznych operených zvierat. Čo je najväčšia kolekcia na Slovensku. Nejedná sa o obyčajné spevavce, ktorých je na každom sídlisku mnoho. Svoje hniezdo tu totiž našli práve mnohé majestátne dravce. Medzi ktoré patrí napríklad napríklad Výr skalný, Krkavec čierny, Sokol myšiar alebo dokonca slovenský unikát Orol skalný. Miesto oplývajúce históriou vás pohltí, aby vám prerozprávalo svoj príbeh.

Sokoliarsky dvor je otvorený každý deň okrem pondelka od 10:30 do 17:00
Zdroj: Zoznam.sk

Už z diaľky nepočuť húkanie sovy alebo typický spev vtákov. Dravce majú svoj vlastný jazyk. Krkavce vedia napodobniť širokú škálu rôznych zvukov, dokonca štekot psa. Pri príchode si môžete všimnúť vtáky pekne usadené na svojich bydielkach. Každý z nich má svoj osobný priestor. Čo má svoje odôvodnenie. „Máme tu dravce, ktoré spolu vychádzajú dobre a to konkrétne jeden druh Harrisovho jastraba. Tieto vtáky môžu bez problémov spolu aj lietať, ale iné musia lietať po jednom. Napríklad keby sme púšťali orla so sokolom, tak by sa pobili a zabili“, vysvetlil pre Zoznam.sk sokoliar Andrej Vaňarka pri našej návšteve. Niekomu by sa mohlo zdať, že priviazané vtáky nemajú žiadnu slobodu. Nie je to však úplne pravda. „Pripevnenie na posede je pre ne najbezpečnejšie. Vo voliére si vtáky môžu obiť perie a zraniť sa pri náraze do klietky“ objasnil Andrej.

Pre sokoliara Andreja je držať na ruke obrovského výra hračka.
Zdroj: Zoznam.sk

Všetky deti určite poznajú sovu Hadvigu z rozprávky Harry Potter. V miestnej minizoo majú jedinečnú príležitosť si obzrieť jej klony, ale aj mnohé iné druhy zblízka. V areály sa pohybuje množstvo sokoliarov, ktorí sa o dravce príkladne starajú a s radosťou vám priblížia život z vtáčej perspektívy. Pred slnkom sa schováte posedením pod stopäťdesiat ročnou Sekvojouvzácnym čínskym stromom Ginkom alebo štyristoročnou Lipou.

Všade prítomná zeleň zabezpečuje vtákov potrebný tieň.
Zdroj: Zoznam.sk

Ak budete mať šťastie a dorazíte v správnej hodine, máte možnosť zažiť jedinečnú leteckú ukážku veľkolepých letcov na vlastnej koži. Tieto zvieratá pri lete tesne kopírujú terén, preto lietajú návštevníkom len kúsok nad ich hlavami. Sokoliari pri predstavení ľuďom približujú ich život náučným výkladom. Aby hrdé tvory “lietali na privolanie“ potrebujú k tomu obrovskú dávku motivácie. On nelieta kvôli tomu, že vás má rád, ale čisto iba kvôli návnade, ktorá ho čaká po prílete na moju ruku. Dravec sa nenechá nikdy úplne skrotiť a človeka nepočúva bez toho, aby z toho nemal nejaký osoh vo forme potravy“ vysvetlil vtáčie rozmýšľanie mladý sokoliar.

Jednej z prehliadok sme sa zúčastnili aj my. Sokoliari postupne predstavili zástupcov všetkých druhov dravcov. Ľudia len s úžasom sledovali, ako sa majestátne tvory premávajú nad ich hlavami. Pri sedení na lavičkách sa zopár z nich začalo skláňať. Mysleli si, že by do nich mohol zdatný letec naraziť. To sa však nestáva pretože títo letci majú svoju trasu naplánovanú na milimeter presne. Z prehliadky vám prinášame exkluzívne video.