Spoločnosť Zahraničné

Tisíce ľudí protestovali v Sydney za prijatie opatrení na ochranu klímy

Ilustračná foto: SITA / AP

SYDNEY – Približne 20.000 ľudí demonštrovalo v stredu v Sydney a žiadalo austrálsku vládu, aby bezodkladne prijala opatrenia na boj s klimatickými zmenami. Polícia počet demonštrantov odhadla na 15.000, organizátori protestu uviedli, že sa na ňom zišlo 20.000 ľudí, napísala agentúra AFP.

 

Sydney sužuje v ostatných týždňoch dymová clona zapríčinená lesnými požiarmi. Jedovatý dym spôsobuje obyvateľom najväčšieho austrálskeho mesta problémy s dýchaním, pričom pohotovostné oddelenia v tamojších nemocniciach navštívilo v uplynulom týždni o 25 percent ľudí viac než obvykle. Zhruba o 30 percent oproti normálu sa v tomto čase zvýšil aj počet ľudí, ktorí si privolali záchranku.

V utorok bol opar hustejší než doposiaľ; na viacerých miestach sa preň rozozvučali alarmy, čo si vyžiadalo evakuácie viacerých budov a napríklad aj pozastavenie premávky trajektov.

Pozornosť verejnosti k otázkam klimatických zmien nasmerovali práve ničivé požiare, ktoré podľa tvrdení vedcov prišli – v dôsledku globálneho otepľovania a dlhého obdobia sucha – skôr a sú tiež intenzívnejšie než obvykle, uviedla AFP.

Mnohí zo stredajších demonštrantov vyjadrovali rozhorčenie nad tým, že vláda v súvislosti s klimatickou krízou mlčí.

“Krajina je v ohni,” uviedol jeden z demonštrantov, 26-ročný Samuel Wilkie, a reakciu vlády na situáciu označil za “patetickú”. “Naša vláda s tým nič nerobí… Nikto nepočúva, nikto nič nerobí,” povedala zase 29-ročná záhradná architektka Zara Zoeová.

Austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý je neochvejným zástancom uhoľného priemyslu krajiny, hovoril od vypuknutia požiarov o jedovatom dyme len veľmi málo a zameral sa skôr na ohňom spustošené vidiecke oblasti, pripomína AFP. Aj tento fakt podľa organizátorky protestu Chloe Raffertyovej vyvolal hnev nad nečinnosťou vlády.

“Myslím, že širšia verejnosť vníma, že klimatickú krízu neočakávame v budúcnosti, ale že klimatickej kríze čelíme práve teraz… Ľudia to zažívajú vo svojich každodenných životoch,” povedala agentúre AFP.

Dym z požiarov je jedným z najväčších prispievateľov k znečisteniu ovzdušia v Austrálii, pričom do ovzdušia uvoľňuje drobné čiastočky, ktoré sa môžu ľuďom usadiť hlboko v pľúcach a časom im “vážne” ovplyvniť zdravotný stav, uvádza Mick Meyer, vedec z austrálskeho štátneho výskumného ústavu CSIRO.

Pri lesných požiaroch, ktoré pustošia Austráliu už od septembra, prišlo o život šesť ľudí, zničených bolo vyše 700 domov a len v samotnom Novom Južnom Walese boli spálené dva milióny a v celej krajine približne tri milióny hektárov pôdy. Počet obetí na životoch je výrazne nižší ako v tomto smere rekordnom roku 2009, keď si austrálske požiare vyžiadali takmer 200 životov. Rozsah tohoročnej devastácie – čo sa týka zasiahnutého územia – sa však považuje za bezpríkladný.