TISÍCE ĽUDÍ už podpísalo PETÍCIU! Na nohy ich postavil šokujúco nízky trest pre kňaza, ktorý sexuálne zneužíval maloleté dievča

DOLNÝ KUBÍN – Nedávno slovenskom otriasol šokujúci rozsudok súdu. Kňaz František Ondrek, ktorý mal opakovane sexuálne zneužívať maloleté dievča, dostal len trojročnú podmienku. Informoval o tom portál tvnoviny. Ľudia sú z tejto správy pobúrení a žiadajú spravodlivosť. Na internete koluje petícia.

 

Na Orave sa odohral skutočne šokujúci prípad. Kňaz, ktorý pôsobil aj ako učiteľ, na fare sexuálne zneužil svoju len 14-ročnú študentku. Maloleté dievča pritom mal zneužívať dlhé tri roky, kým sa prípadom začala zaoberať polícia, ktorú o incidente informoval otec inej obete. Kňaz František Ondrek sa k skutku priznal. V utorok 28.6 2022 si pritom konečne vypočul svoj trest. Okresný súd v Dolnom Kubíne ho odsúdil za zločin sexuálneho zneužívania maloletého dievčaťa na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Prípadom sa však už zaoberá ministerstvo spravodlivosti. Podľa najnovších informácií si ministerka spravodlivosti Mária Kolíková si vyžiadala spis, aby vyhodnotila postup v danej veci.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nejde pritom o jediný prípad na Slovensku, kedy kňaz sexuálne zneužíval maloleté osoby. Podobný incident sa mal stať aj spolužiačke spomínanej obete. Tú mal kňaz zneužívať už od jej 12-tich. Obetí má byť pritom omnoho viac, avšak dievčatá majú strach vypovedať, aby nepočúvali zlé reakcie miestnych.

K zneužívaniu maloletých detí malo dôjsť aj na východe Slovenska. Tam sa pred súd minulý rok v septembri postavil bývalý katolícky kňaz Ladislav Jurčík, ktorý mal dlhé roky sexuálne zneužívať mladistvých chlapcov. Prokuratúra mu v tom čase navrhla dohodu o vine a treste. Kňaz mal pritom dostať len dvojročnú podmienku a naďalej by mohol pracovať s deťmi. Prokurátor napokon pred zasadnutím svoj návrh stiahol. Informuje o tom portál denníkN.

Ľudia spisujú petíciu

Nízke tresty pre kňazov, šokovali celé Slovensko. Na internete sa okamžite objavila petícia, ktorá žiada spravodlivé a rovnaké tresty pre farárov a kňazov, ktorí sexuálne zneužívajú deti. “Podmienečné tresty pre farárov vzhľadom na spáchané skutky, sú neprimerané a v rodine obetí môžu posilniť pocit krivdy a bezmocnosti,” píše autor petície.

Ako ďalej dodal rozsudky, ktoré reprezentujú štát, podľa neho vysielajú negatívny signál. “V časoch, keď sa čoraz intenzívnejšie hovorí o nevyhnutnosti prevencie násilia na ženách a dievčatách/deťoch zo strany štátu a o potrebe jeho adekvátnej nápravy, náš štát takéto preukázané akty sexualizovaného násilia sankcionuje len symbolicky. Katolícka cirkev a biskupi by mali urobiť opatrenia, aby k podobným skutkom nedochádzalo a keď sa udejú, mali by z nich vyvodiť patričné dôsledky!”

Na internete sa objavila petícia za spravodlivé tresty pre kňazov.

Na internete sa objavila petícia za spravodlivé tresty pre kňazov. Zdroj: petice.com

Nízke tresty pre kňazov šokujú aj právničku Šarlotu Pufflerovú, ktorá v petícii poznamenala, že ľudia sú voči kňazom až príliš tolerantní. “Tu vzniká problém, pretože táto tolerancia dáva príslušníkom cirkvi ochrannú vrstvu. Tí však môžu zneužívať práve svoju pozíciu, ktorú im dáva toto povolanie, kde majú moc nad deťmi alebo často aj ženami.” Farár má podľa nej vysoké morálne postavenie, ktoré sa, žiaľ, môže premietať aj do rozhodovania súdov. “Na súdoch tiež rozhodujú len ľudia,” poznamenala v petícii. V súčasnosti má petícia už 6 050 podpisov.

Viac o téme: Dolný Kubín, farár, František Ondreka, Orava, petícia, podmienka. Ladislav jurčík, súd, trest, zneuźívanie detí

Súvisiace články