Politika Zahraničné Top

Tisíce Sýrčanov umierajú od hladu. Asadova rodina sa zatiaľ chváli luxusným životom

Sýrsky diktátor Baššár Asad. Zdroj: TASR/AP

DAMASK – Drahé autá, luxusné zájazdy a apartmány – klan Asadovcov si napriek sankciám užíva svoj obrovský majetok a žije rozprávkovým životom. Bratranci sýrskeho vodcu Baššára Asada pravidelne zdieľajú na Instagrame zábery zo svojho luxusného života. Medzitým mnohí obyvatelia Sýrie hladujú.

 

Bomby a jedovatý plyn si v Sýrii pravidelne vyžiadajú obete na životoch. Zatiaľ, čo bežní ľudia prežívajú zápas o holý život, bratia Mahlúfovci sa chvália fotkami a videami zo svojich drahých ciest. Pritom mnohí z nich čelia sankciám, pretože podporujú sýrsky režim a sami majú byť zodpovední za mnohé vraždy. Naposledy o tom informoval nemecký “Der Spiegel”. 

Oslabená sýrska ekonomika

Nezdá sa však, že by na klan mali výrazné obchodné obmedzenia nejaký vplyv. Majetok jeho členov sa stále rozrastá, alebo sa aspoň nezmenšuje. Podľa správy mimovládnej organizácie Global Witness si mali Mahlúfovci v Moskve kúpiť luxusné apartmány za vyše 40 miliónov dolárov (vyše 36 miliónov eur), zatiaľ, čo v Sýrii zúrila občianska vojna. 

View this post on Instagram

🚀

A post shared by علي رامي مخلوف (@ali_r_makhlouf) on

Výskumná správa označila Sýriu z hľadiska hospodárskej situácie ako “stále viac sofistikovanejšie drancujúcu ekonomiku”. Klan sa preto snaží zatajiť totožnosť vlastníkov bytov v Moskve. Využívať na to má anonymné bankové účty v Libanone a ruské schránkové firmy.

Idú v šľapajách otca

Už v minulosti mal otec bratov Mahlúfovcov podľa “Panama Papers” využívať anonymné účty, aby získal prístup k medzinárodnému kapitálu. Dôležitú úlohu pritom malo mať Rusko. Moskva vyzerá byť pre sýrsky režim bezpečným útočiskom.

I keď pôvod majetku klanu zostáva zahalený tajomstvom, samotní bratia Mahlúfovci zatiaľ nie sú na sankčnom zozname. Jeden z nich, Mohamed Mahlúf sa chváli, že k svojim miliardám sa dostal vlastnou zásluhou. Podrobnosti o svojej kariére však nezverejnil. Zdá sa, že 22-ročný mladík prevzal spôsoby svojho otca.

Rámí Mahlúf je pokladníkom klanu Asadovcov. Vďaka svojim blízkym vzťahom k Asadovej rodine má mať vo veľkom pod kontrolou sýrsku ekonomiku. On sám sa venuje rozvíjaniu hospodráskych vzťahov režimu. Rami sa preto radí do mocenského okruhu Baššára Asada. Aj vďaka 48-ročnému Rámímu si Asadovci nahromadili mnohomiliardové majetky. 

Mohamed Mahlúf bol v roku 2018 zvolený za “najveľkorysejšiu osobu Sýrie”. S cieľom znovu vybudovať krajinu, chce v roku 2020 založiť holdingovú spoločnosť.

Situácia v Sýrii

Humanitárne organizácie opakovane zdôrazňujú, aká zlá je situácia v Sýrii. Obzvlášť dramatická je na severe krajiny po vpáde Turecka do pohraničnej oblasti. “Minulý týždeň vládol medzi státisícmi Sýrčanov totálny chaos,” povedal Karl Schembri z Nórskej rady pre utečencov (NRC) pre televíziu CNN. “Žijú v strachu a neistote bez toho, aby vedeli, kde exploduje ďalšia bomba,” dodal Schembri.

Mohlo by vás zaujímať: