Tisíce Taiwančanov protestovali proti rozhodnutiu umožniť dovoz bravčoviny z USA

TCHAJ-PEJ – Tisíce ľudí pochodovali v nedeľu ulicami taiwanskej metropoly Tchaj-pej požadujúc zrušenie rozhodnutia tamojšej vlády, ktoré umožňuje dovoz bravčového mäsa z USA na Taiwan. Dôvodom protestov sú obavy v súvislosti s kvalitou a bezpečnosťou tejto dovážanej bravčoviny. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Protest pred budovou prezidentského paláca sa uskutočnil v rámci každoročného pochodu práce. Vláda taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen v auguste zrušila dlhodobý zákaz dovozu bravčového a hovädzieho mäsa z USA, čo bolo považované za prvý krok k dosiahnutiu rokovaní o bilaterálnej obchodnej dohode s USA. Zrušenie tohto zákazu má začať platiť od januára.

Toto rozhodnutie však narazilo na tvrdý odpor taiwanskej nacionalistickej opozičnej strany Kuomintang (KMT), ako aj časti verejnosti. Umožnilo by totiž dovoz bravčového mäsa s prijateľnými zvyškami ractopamínu – rastového hormónu pridávaného do krmiva pre hospodárske zvieratá, ktoré podporuje rast chudého mäsa, a ktoré niektorí poľnohospodári používajú na prikrmovanie ošípaných. Táto látka je v Európskej únii zakázaná, v USA je však legálna.

Vládnuca Demokratická pokroková strana (DPP), ktorá zastáva v tamojšom parlamente väčšinu kresiel, tvrdí, že toto rozhodnutie nie je bezpečnostnou hrozbou a na ostrov prinesie súlad s medzinárodnými normami, píše agentúra Reuters.

DPP v nedeľňajšom vyhlásení vyzvala KMT, aby „zastavila politické machinácie a vrátila sa k racionálnym diskusiám“. Vládnuca strana tiež obvinila KMT zo šírenia falošných správ o tejto téme v snahe šíriť strach naprieč spoločnosťou. KMT sa naopak pokúša usporiadať referendum o dovoze bravčového mäsa z USA.

Viac o téme: bravčovina, demonštrácie, ošípané, protest, Taiwan, Tchaj-pej

Súvisiace články