Zahraničné Šport Top

Titul v tieni koronavírusu a oslava na prázdnom štadióne. Španielskym majstrom je Real Madrid

Futbalisti Realu Madrid sa po 34-krát stali španielskym majstrom. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Futbalisti Realu Madrid získali svoj 34. titul majstra Španielska. Rozhodol o tom ich štvrtkový domáci triumf v predposlednom 37. kole nad Villarealom 2:1. Pred druhou Barcelonou majú sedembodový náskok. Z trofeje pre víťaza La Ligy sa zverenci Zinedina Zidana tešia opäť po troch rokoch.

Prvý gól domácich strelil Karim Benzema po prihrávke Luku Modriča. Tomuto zásahu predchádzala hrubá chyba v rozohrávke hostí, keď Real využil rýchle prečíslenie do otvorenej obrany.  Pred druhým gólom nastal kuriózny moment. Sergia Ramosa v 77. minúte fauloval v šestnástke obranca Villarealu. Stopér Realu zahral pokutový kop tak, že z bieleho bodu posunul loptu na Benzemu. Francúzsky útočník ju napálil do siete, ale keďže vbehol do šestnástky skôr, pokutový kop sa opakoval. Tento pokus už Benzema premenil, hoci brankár Sergio Asenjo vystihol smer lopty. Hostia potom upravili stav stretnutie po zásahu Vincenta Iborru v 83. minúte.

Pred posledným kolom má “biely balet” na konte sedembodový náskok pred druhou Barcelonou. Tá prekvapujúco zaváhala doma s Osasunou 1:2. Hostia o triumfe rozhodli po zásahu Roberta Torresa v štvrtej minúte nadstaveného času. V poslednom kole Real Madrid zavíta na štadión Leganesu, Barcelona sa predstaví na ihrisku Alavesu. Real sa stal šampiónom druhýkrát za uplynulých šesť rokov, resp. tretíkrát za uplynulých dvanásť rokov. V desiatich dueloch od reštartu ligy inkasoval len štyri góly a nikdy v zápase neprehrával.

Zdroj: TASR / AP

“Pre mňa je toto jeden z najlepších dní v mojej profesionálnej kariére. Tá koronapauza a všetko ostatné, je to proste ohromné,” citovala agentúra AFP Zidana, ktorý tento titul dokonca kladie nad tri triumfy, ktoré s Realom dosiahol v Lige majstrov. “Toto je lepšie ako čokoľvek iné. Vyhrať La Ligu si vyžaduje enormné úsilie. Po 38 zápasoch musíte mať viac bodov ako ostatné mužstvá a spôsob, akým sa nám to podarilo je jednoducho fantastický.”

V uplynulých zápasoch ťahali mužstvo najmä kapitán Sergio Ramos a francúzsky kanonier Karim Benzema. “Titul je odmena za všetku drinu, ktorú sme odviedli, vyplatilo sa to. Ešte nás čaká jeden zápas, chceme ho vyhrať a dosiahnuť bilanciu 11 víťazstiev z 11 stretnutí,” povedal Ramos.

Pred 500 dňami Zidane skončil na poste trénera “pusiniek”, čo mnohí neočakávali. Tiež neočakávali, že sa vráti v marci minulého roka. Vo štvrtok mohol na prázdnom štadióne Alfreda di Stefana zdvihnúť nad hlavu majstrovský pohár druhýkrát ako kouč Realu. Bola to už jeho jedenásta veľká trofej na tomto poste. “Keď som prišiel druhýkrát, vedel som, že sa veci zmenia. Rozhodnutia, ktoré som robil, sa ukázali na ihrisku. Mojou prácou tiež bolo preniesť na hráčov pokoj v ťažkých okamihoch. Bol som pokojný, trpezlivý a pozitívny. Po koronapauze to bolo čosi zvláštne. Mohol som to na hráčoch vidieť v tréningoch. Títo hráči chceli niečo dosiahnuť,” povedal Zidane.

V ďalšom zápase podľahla Mallorca na domácom ihrisku Granade 1:2. Táto prehra rozhodla o tom, že tím slovenského obrancu Martina Valjenta vypadol z najvyššej súťaže. Mallorca figuruje na 19. priečke tabuľky a jedno kolo pred koncom ligy stráca na záchranu nedostihnuteľné štyri body. Už predtým vypadol Espanyol Barcelona. Valjent odohral za domácich celý zápas, v 61. minúte videl žltú kartu.