Politika Kauzy Domáce Top

Matovič Kollárovu hlavu pre diplomovku nežiada. Prednosť dáva stabilnej koalícii

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová, TASR) Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) čelí narastajúcemu tlaku v súvislosti s obvineniami, že jeho diplomová práca má byť plagiát. Ten na neho vytvárajú aj jeho vlastní koaliční partneri, ktorí ho buď otvorene vyzývajú na odchod z druhej najvyššej ústavnej funkcie, alebo sa dožadujú vysvetlenia celej situácie. Premiér Igor Matovič však Kollára na odstúpenie vyzývať nemieni – prednosť dáva stabilnej koalícii. 

 

Aktualizované o stanovisko premiéra Igora Matoviča

Kollár mal podľa medializovaných informácií skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Ako uviedol Denník N, ktorý na Kollárovu prípad poukázal, školiteľ nedal prácu Kollárovi prerobiť, ale naopak, umožnil mu, aby v roku 2015 získal magisterský diplom na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici.

Predseda parlamentu ešte včera takéto obvinenia odmietol s odvolaním sa na kontrolu originality jeho záverečnej práce. „Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva,” uviedol Kollár. Zverejnil tiež samotný protokol originality. Jeho koaličným partnerom však jeho tvrdenie nestačí.

 

Čaká sa, ako s kveci postaví Igor Matovič. Zdroj: TASR /Pavol Zachar

Dostál chce jeho hlavu, Za ľudí vysvetlenie

Poslanec koaličnej SaS Ondrej Dostál uviedol, že druhým najvyšším ústavným činiteľom Slovenskej republiky by nemal byť človek, ktorý svoj vysokoškolský titul získal vďaka diplomovej práci, ktorá je plagiátom. „Je to hanba nielen pre neho samého, jeho vlastnú stranu, celú vládnu koalíciu a našu krajinu, ale je to hlavne nefér voči všetkým ľuďom, ktorí si svoje záverečné práce napísali sami a získali svoje vysokoškolské vzdelanie poctivo a bez podvádzania,“ napísal. Kollár by mal podľa neho post predsedu Národnej rady opustiť.

Minister životného prostredia Ján Mičovský (OĽaNO) zasa uviedol, že ak sa medializované podozrenia o plagiátorstve potvrdia, Kollár by mal prijať zásadné politické rozhodnutie. “Nemožno to prejsť len tak mlčaním, budem sa na to pýtať,” povedal.

Podporu mu nevyjadrila ani najmenšia koaličná strana Za ľudí. Tí ho síce zatiaľ na odchod nevyzvali, no uviedli, že ak od Kollára v krátkom čase nedostanú dôveryhodné vysvetlenie, budú žiadať vyvodenie politickej zodpovednosti. „Plagiátorstvo a podvádzanie pri záverečných prácach je zjavne dlhodobý a tolerovaný problém na viacerých našich vysokých školách. Vrhá to nielen zlé svetlo na naše univerzity, ale aj na celú spoločnosť,“ uviedli.

Ich poslankyňa Vladimíra Marcinková ešte včera upozornila tiež na to, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že podporiť “mechanizmy na zabezpečenie akademickej etiky vrátane odoberania podvodne získaných titulov.”

 

Minister školstva poslal do skalice kontrolu. Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) podľa vlastných slov verí, že Kollár veci vysvetlí a postaví sa k nim čelom. “Máme dohodnuté stretnutie s pánom Kollárom, budeme sa o tom rozprávať, chcem sa oboznámiť bližšie s prípadom,” povedal šéf rezortu školstva. Zároveň informoval, že na Stredoeurópsku vysokú školu v Skalici, kde Kollár prácu obhajoval, poslal kontrolu.

Matovič uprednostnil stabilnú koalíciu

Poslanec opozičného Smeru-SD Richard Raši pripomenul, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v čase, keď sa riešila rigorózna práca bývalého predsedu parlamentu Andreja Danka, ešte ako opozičný poslanec podpísal pod zvolanie mimoriadnej schôdze na jeho odvolanie. “Čakáme, aká bude reakcia, pretože líder koalície, premiér Matovič má vystúpiť so zásadným nekompromisným postojom, ktorý deklaroval celú svoju predvolebnú kampaň,” uviedol Raši. To, či bude strana Smer-SD žiadať odchod Kollár z funkcie, nepovedal. V každom prípade však ide podľa neho o obrovský škandál.

Predseda vlády a najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igor Matovič sa najskôr ku Kollárovej diplomovke nevyjadroval. Urobil tak až dnes popoludní, keď oznámil, že Kollára nebude v súvislosti s podozrení na plagiátorstvo vyzývať na odstúpenie. Tento svoj postoj zdôvodnil tým, že nechce spôsobiť pád vlády na návrat “mafie” do čela štátu. “Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,” zdôraznil.

Mohlo by vás zaujímať: