Domáce Šport Top

VIDEO To bola fantázia. Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. O viac ako sekundu pred Shiffrinovou

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Tri slalomy sezóny, tri víťazstvá. Michaela Shiffrinová si v tejto disciplíne urobila zo Svetového pohára vlastnú súťaž. Frustrujúce a deprimujúce pre konkurenciu, atraktívne pre divákov. Ďalšiu možnosť prerušiť hegemóniu 24-ročnej Američanky mali Vlhová a spol. v chorvátskom Záhrebe.

Na Medveďom vŕšku z posledných piatich slalomov až štyri vyhrala Shiffrinová. Iba v januári 2017 tu hrali inú, ako americkú hymnu – našu, slovenskú, keď triumfovala Veronika Velez-Zuzulová pred Petrou Vlhovou. Pre Shiffrinovú je Záhreb celkovo zasľúbený svah, veď v roku 2013 tu zvíťazila ako vôbec najmladšia lyžiarka v histórii, keď mala sedemnásť rokov. Ak by sa jej to podarilo aj tentokrát, bola by novou rekordérkou v počte víťazstiev v Záhrebe, keď štyri mala aj Rakúšanka Marlies Schildová.

Tradičný a najlepšie honorovaný slalom sezóny, známy aj pod štýlovým názvom Snehová kráľovná, sa išiel jubilejný 15. krát a mal k tomu 15-tisícovú kulisu. Celkovo sa rozdeľovalo 120-tisíc eur a pre najlepšiu slalomárku bolo pripravených 46-tisíc eur. Vlhová mala pri losovaní čísiel smolu, keď si vytiahla jednotku, kým Shiffrinová sedmičku. Slovenská zjazdárka tak mala síce panenskú trať, ale bola zároveň testovacou slalomárkou. Otázkou bolo, ako ju bude limitovať zranená noha. Navyše absentoval aj dôležitý člen jej tímu – servisman Pierluigi Parravicini, ktorý si vážne poranil koleno. „Zdravotne som na tom fajn, ale stále bojujem so zranenou nohou. Tým, že stále tlačím do lyžiarky sa to stále zhoršuje,“ povedala Vlhová.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová a americká zjazdárka Michaela Shiffrinová vo Svetovom pohári. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Mimochodom, v Záhrebe mohla pokračovať aj iná mimoriadna séria. 10. februára 2017 vo Flachau vyhrala Švédka Frida Hansdotterová a odvtedy v slalome dokázali triumfovať iba Shiffrinová alebo Vlhová. Celkovo je to tak 23 slalomov – Američanka vyhrala 19-krát, Vlhová 4-krát. „Konkurencia je trošku menšia, no nepovedala by som, že je to jednoduchšie. Všimli sme si, že v slalome sme my dve a potom sú všetky ostatné,“ povedala pred pretekmi Vlhová.

Trať bola skvele pripravená, tvrdá, plynulá, miestami zľadovatelá a najmä dlhá. Okrem technickej precíznosti preto bola dôležitá aj kondícia, čo je faktor, ktorý je bonusom pre Shiffrinovú aj Vlhovú. 24-ročná Liptáčka išla na rozdiel od Lienzu či Killingtonu úplne na doraz a na hrane maximálneho rizika. Pritom však čisto a rýchlo. Veď druhá Švajčiarka Gisínová mala v cieli viac ako dvojsekundovú stratu. Tretia Rakúšanka Linsbergerová stratila dve sekundy, Švajčiarka Holdenerová detto. Vlhovej čas bol naozaj fantastický a unikátny. Pre Shiffrinovú to bola mimoriadna výzva. No Američanka ju nezvládla. Už na prvom medzičase urobila veľkú chybu, na trati sa síce udržala, ale získala manko 8 desatín sekundy, ktoré do cieľa ešte narástlo. Vlhová vrátila Shiffrinovej požičané z Lienzu a po prvom kole mala k dobru sekundu a 16 stotín. Fantázia a obrovská radosť slovenskej slalomárky.

Slovenská slalomárka Petr Vlhová na trati Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

“Úprimne, cítila som, že robím mierne chyby, ale keď prichádzali ďalšie dievčatá, videla som, že to nebolo také zlé. Som rada, že sa mi konečne podarilo ísť na hrane rizika. Som momentálne na prvom mieste, no uvidíme, ako postavia druhé kolo. Je lepšie, že náskok je taký veľký, ale nič to nemení na tom, že musím ísť naplno rovnako ako v prvom kole,” povedala po prvom kole Vlhová.

Útok na prvenstvo bol tak pred druhým kolom viac ako reálny. Navyše od štvrtej v poradí už mala Vlhová k dobru viac ako dve sekundy, čo je v slalome nekonečno. Bola to najlepšia jazda Vlhovej vo Svetovom pohári vôbec. V slalome určite. Ešte nikdy tak dokonale na svahu nepôsobila a nezajazdila. Suverénne, bez strachu, technicky dokonale. No druhé kolo bolo v jednom lotériou pre všetkých. Bolo pri umelom osvetlení a to je úplne niečo iné, ako slalom za klasických podmienok.

Rozdiely v prvej elitnej tridsiatke boli výrazné. Vlhová mala na druhú Shiffrinovú k dobru viac ako sekundu. Od štvrtého po pätnáste miesto boli slalomárky natlačené do jednej sekundy. Ďalšia pätnástka bola takisto usporiadaná do sekundy. Nuž a Vlhovej odstup od tridsiatej Rakúšanky Dygruberovej bol takmer 4 sekundy, čo je abnormálne veľa na jedno kolo. Posuny v celkovom poradí tak mohli byť výrazné. Trať bola technicky náročnejšia, menej plynulejšia a najmä horná časť ľadová.

Skvele zišla svah hneď druhá v poradí Martina Peterliniová. Talianka využila ideálne podmienoky, na každom medzičase bola jasne najrýchlejšia a stala sa skokankou druhého kola. Skončila napokon 14. Až Kanaďanka St.Germainová, 23. po prvom kole, stlačila jej čas a bola líderkou slalomu v Záhrebe. Jej posun bol takisto výrazný, o 12 miest. To už každou odjazdenou pretekárkou pomaly stúpal tlak aj na strane slovenských fanúšikov. Duel Shiffrinová – Vlhová sa blížil a napätie bolo zreteľné aj v oboch táboroch. Slovenský chcel konečne víťazstvo, americký minimalizovať časový debakel a eventuálne šokovať Vlhovej rodinný klan.

Perfektnú jazdu predviedla Švajčiarka Daniothová, jedenásta po prvom kole a jej čas už bol reálnym ukazovateľom o pódiové umiestnenie. Rukavicu zdvihla Nórka Loesethová, po nej Švédka Larssonová a na štarte už ostávali iba štyri slalomárky. Bolo dôležité, že trať držala a Vlhová tak nemala mať žiadny výrazný handicap oproti rivalkám pred ňou. Veľký časový odstup od všetkých bola dobrým vankúšom na eliminovanie stresu a tlaku okolia. Liensbergerová to zvládla a išla na prvé miesto. Holdenerová nekontrovala a po nej už prišla k slovu Shiffrinová.

Namotivovaná zatlačiť na Vlhovú. Opticky išla absolútne dokonale, čo podrthla neskutočne rýchlymi lyžami a časom. veď na medzičasoch to boli sekundy a v cieli dokonca viac ako dve pred Liensbergerovou. No Petra Vlhová predviedla ešte lepšiu jazdu. Priam z ríše divov. Ani na jednom medzičase nebol jej odstup od Shiffrinovej menší ako sekunda, predvádzala fantastickú jazdu, plynulú, čistú, dokonalú. Fantázia v slovenských farbách. Veď v cieli vyhrala nad Shiffrinovou o sekundu a 31 stotín. Bola najrýchlejšia v oboch kolách a po roku vyhrala slalom Svetového pohára. Ukončila tak dlhú Shiffrinovej sériu. Vlhová dosiahla v Záhreb na jubilejné 30-te pódium vo Svetovom pohári. Doteraz nazbierala 11 víťazstiev, jedenásť druhých a osem tretí miest.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. ZDROJ : TASR / – Martin Baumann

“Cítim sa úžasne, konečne som vyhrala a konečne som zdolala Mikaelu. Aj keď veľa ľudí neverí, že sa ju dá zdolať, tak sa to dá a aj o vyše sekundu. Dnes som sa cítila od rána úžasne a vyšli mi obe jazdy, najmä tá druhá. Robila som, čo mi povedal tréner, že nemám pozerať na náskok 1,16 s a ísť naplno. Teší ma, že je tu toľko Slovákov, mám tu priateľa a rodinu a je super pred nimi vyhrať. Veľmi sa teším, vždy bol môj sen vyhrať v Záhrebe a vo Flachau, pretože tieto slalomy sú také špeciálne. Som rada, že sa mi to dnes podarilo,” povedala Vlhová.

Záhreb – slalom žien

1. Petra Vlhová (SR) 1:57,98 min, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,31 s, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +3,49, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +3,60, 5. Anna Swennová Larssonová (Švéd.) +3,62, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) +3,79

Celkové poradie vo Svetovom pohári: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 826 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 513, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 451, 4. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 329, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 301, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) 287

Poradie v hodnotení slalomu: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 380 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 260, 3. Katharina Liensbergerová (Rak.) 186, 4. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 155, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 151, 6. Nina Haverová-Lösethová (Nór.) 142