Politika Spoločnosť Domáce

To, čo sľubovali, dodržia. Plat vojakov sa bude zvyšovať

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Brannobezpečnostný výbor Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odsúhlasil novelu zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá upravuje systém odmeňovania vojakov. Pre TASR to potvrdil predseda výboru Anton Hrnko (SNS). Novelu ešte musí schváliť parlament a podpísať prezidentka.

 

“Návrh bol väčšinou hlasov prijatý,” informoval o tom Hrnko. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) podľa neho vysvetlil princípy zákona. Na výbore tiež odobrili Hrnkov pozmeňujúci návrh, ktorý obsahoval hlavne technické záležitosti, “drobnosti”, napríklad zmenu názvu zo “služobnej cesty” na “vyslanie”.

“To, čo sme našim profesionálnym vojakom sľúbili, plánujeme ešte v tomto volebnom období dodržať, či už ide o zlepšenie podmienok ich každodennej práce, čo postupne napĺňame, alebo aj o zabezpečenie novej a modernej vojenskej techniky,” povedal minister obrany.

Rezort obrany chce zvýšením platov vojakov zastaviť pokles záujmu o povolanie profesionálneho vojaka a zvýšiť jeho atraktivitu. Zároveň chce zamedziť súčasným i predpovedaným rizikám, ako sú neschopnosť udržať v OS SR vzdelaný, vycvičený a kvalifikovaný vojenský personál, generačne nevyvážený personál či pokles úrovne života profesionálnych vojakov.

Plat vojakov by sa mal po novom skladať z dvoch zložiek. Približne jednu tretinu hodnostného platu má tvoriť hodnostná tarifa, zvyšné dve tretiny pokryje funkčná tarifa. Hodnostný plat by sa mal zvyšovať za každý rok výkonu štátnej služby o jedno percento.