Domáce Šport Top

Tomu sa hovorí biznis. Slavia Praha zarobila na prestupoch hráčov za rok viac ako miliardu

Futbalisti Slavie Praha zarobili na prestupoch hráčov od leta 2019 už viac ako miliardu českých korún. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Futbal je veľký biznis, na ktorom dokážu najlepšie kluby parádne profitovať. Nielen predajom hráčov, ale aj marketingom, reklamou a televíznymi právami.

 

Čiže vecami, o ktorých sa našim tímom môže iba snívať. Príjem zo vstupného je ako-tak zaujímavý iba ak pre Slovan alebo Dunajskú Stredu. Ale aj to sú iba omrvinky. Predaj dresov a ďalších reklamných predmetov klubu je na Slovensku doslova smiešny a hovoriť tu o nejakej stratégii alebo biznise je dobrý vtip. To isté platí aj pri televíznych právach, kde sa na Slovensku delia drobné, centy v porovnaní s Európou, ktoré ledva postačia na pokrytie nákladov pri zavlažovaní trávnikov.

Ostáva tak iba predaj hráčov, čo je síce neistá, ale predsa len zaujímavá oblasť ako zarobiť a prežiť. Aj keď sú to iba individuálne obchody a horibilné sumy sú aj tu vzácnosťou. Prestup Andraža Šporara zo Slovana do Sportingu Lisabon za približne 7 miliónov eur, či Róberta Boženíka zo Žiliny do Feyennordu Rotterdam za približne 5 miliónov sú v poslednom čase skutočnou výnimkou.

 

Andraž Šporar oslavuje gól Slovana proti Wolverhamptonu. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

No keď je klub úspešný nielen v domácej súťaži, ale aj na medzinárodnej scéne, potom je to iná pesnička. Aj v stredoeurópskych podmienkach. Ako v prípade Slavie Praha. Český majster iba za posledný rok na prestupoch zarobil (či zarobí) viac ako miliardu korún. Nuž a to je suma, ktorá už stojí za povšimnutie. Od októbra 2015, po vstupe čínskych investorov, Slavia predovšetkým futbalistov kupovala, rádovo v desiatkach miliónov eur. Po úspechoch v Európskej lige a v Lige majstrov sa karta obrátila a o zošívaných sa začali zaujímať popredné európske kluby. Nuž a od leta 2019 nestačí klubový pokladník počítať nuly na firemnom účte.

Za Miroslava Stocha (PAOK Solún) dostala 38 miliónov, za Simona Deliho (Bruggy) 60 miliónov, Michael Ngadeu (Gent) odišiel za 115 miliónov, Jaromír Zmrhal do Brescie za približne 70 miliónov a Alex Král do Spartaka Moskva za 310 miliónov. To najlepšie si nechala Slavia na leto 2020. Tomáš Souček najprv podpísal hosťovanie vo West Hame United za 4,5 milióna eur a teraz aj prestup za ďalších 16,2 milióna, takže Slavia dostane za 25 ročného záložníka rekordných 20,7 milióna eur. Čo je viac ako 550 miliónov českých korún. Souček je tak najdrahším futbalistom, aký kedy prestúpil z českej ligy do zahraničia. Rekord doposiaľ patril Tomášovi Rosickému, ktorý odišiel zo Sparty do Dortmundu v roku 2001 za 507 miliónov korún.

Slavia tak za rok získala za svojich hráčov viac ako 40 miliónov eur. Pričom na prestupy dala iba niečo viac ako 8,5 milióna eur. Slušné číslo aj pre kluby zo západnej Európy. Nuž byť úspešný na medzinárodnej scéne sa veru oplatí, najmä ak v tímoch existuje dlhodobá stratégia a nie je to iba o veľkopanských manieroch ich majiteľov. Najbohatším českým klubom je stále Sparta Praha, jej odveký rival sa jej v posledných rokoch minimálne vyrovnal, no v transferovej politike je momentálne českou futbalovou jednotkou.

Mohlo by vás zaujímať