Politika Spoločnosť Domáce

Top tromi kandidátmi na post šéfa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť sú Šuster, Tóth a Fidrmuc

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Top tromi kandidátmi na post predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) sú Martin Šuster, Ján Tóth a Jarko Fidrmuc. Vybrala ich v pondelok výberová komisia zložená z koaličných aj opozičných poslancov a nezávislých ekonómov pod vedením predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre financie a rozpočet Mariána Viskupiča (SaS). Celkovo sa o tento post uchádzalo 11 kandidátov.

 

Cieľom výberovej komisie bolo nájsť najvhodnejšieho kandidáta na post predsedu RRZ. Predseda zabezpečuje činnosť rady, zvoláva a vedie jej zasadnutia, prináša vízie, podieľa sa na strategických rozhodovaniach a činnosti RRZ a jej kancelárie. Zároveň reprezentuje radu a jej názory navonok pred medzinárodnými organizáciami, ako aj domácim obecenstvom. Funkčné obdobie predsedu je sedem rokov a môže byť zvolený len raz. Od vzniku rady doteraz ním bol Ivan Šramko.

Martin Šuster je riaditeľom odboru výskumu v Národnej banke Slovenska (NBS). Ján Tóth pôsobí ako ekonomický expert a člen ekonomického krízového štábu pri Ministerstve financií SR a Úrade vlády SR. Jarko Fidrmuc je profesorom Katedry medzinárodnej ekonomickej teórie a politiky na nemeckej Zeppelin University Friedrichshafen.

Vláda navrhne NR SR na schválenie jedného z kandidátov. Parlament podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti volí predsedu RRZ trojpätinovou väčšinou poslancov. Pôvodne bolo kandidátov dvanásť, kandidatúry sa však vzdal a pondelkového verejného vypočutia sa nezúčastnil Marián Smorada. Ďalšími kandidátmi boli Juraj Sipko, Libor Gula, Roman Vlček, Viliam Páleník, Vladimír Solanič, Martin Barto, Martin Mlýnek, Libor Melioris.

Rozpočtová rada na Slovensku plní dôležitú funkciu. Okrem analytickej činnosti dohliada na verejné financie, zverejňuje správu o dlhodobej udržateľnosti, predkladá vláde “vysvedčenie” za plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, taktiež vypracováva stanoviská k legislatívnym návrhom. Okrem toho monitoruje a hodnotí vývoj hospodárenia Slovenska.