Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TOTO architekti poriadne po… Poznáme NAJHORŠIE STAVBY Slovenska za rok 2022

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Na Slovensku je množstvo úžasných stavieb, ktoré stoja za vzhliadnutie. No nájde sa aj ich pravý opak. Na nepodarené architektonické skvosty sa zameriava súťaž Brutus, ktorá sa uskutočnila aj tento rok! Toto je desať najhorších architektonických počinov.

 

Slovensko je plné najrôznejších úchvatných stavieb, pri ktorých architekti predviedli kus svojej fantázie a talentu. Potom sú tu architektonické počiny, ktoré sa len ťažko dajú pochváliť. Práve na tie sa zameriava slovenská anticena Brutus.

Tá je vyhlasovaná anonymnými dobrovoľníkmi, ktorí mapujú celkovú situáciu stavieb na Slovensku. Ide o verejnú anketu, kde milovníci architektúry hodnotia rôzne stavby. “Ceny svojpomocne vyhlasuje neformálna porota priaznivcov dobrej architektúry,” poznamenala Zuzana Duchová, súčasná tajomníčka ceny. 

NAJHORŠIE STAVBY roka na Slovensku: Umiestnili sa aj Nivy!

Do tejto súťaže tento rok ľudia nominovali až 50 fenoménov. Ich výhru, respektíve ich umiestnenie, vyberala odborná anonymná porota.

1. Zbúranie Istropolisu je fakt Brutus

Na prvom mieste je Istropolis a jeho zbúrania. Ocenenie v tomto prípade nedostala stavba, ale investorovi Nového Istropolisu. Ten podľa poroty mal pod rúškom re-generácie, obnovy a redevelopmentu zničiť jednu z najhodnotnejších stavieb Slovenska.

2. Bojnice – Matúšovo námestie a iné vežičkové, kamienkové a balustrádové novostavby a verejné priestory

Čo malo byť historickou pamiatkou, stalo sa, podľa anticeny Brutus, absolútnym gýčom. Tak to označil Bojničan a krajinný architekt Michal Štrba v rozhovore pre Aktuality. Podľa anticeny Brutus sa “nejedná len o  “jasnú devalváciu estetiky”, ale aj o nezodpovedné narábanie s historickým dedičstvom a krajinnou hodnotou areálu kúpeľov. Bojnice však v tejto nominácii nie sú samé. Priraďme k nim všetky námestia a verejné priestory, ktoré vzišli z vôle a umu miestnej samosprávy, svojvôle štatutárov a ich neodborného stretu s duchom tvorivosti,” poznamenali.

3. Klingerka

Hoci ide o veľkolepé dielo, podľa poroty neplatí, že byť najvyšším znamená byť aj  najlepším či najpohľadnejším. Stavba podľa nich predstavuje slovenskú budúcnosť a zápas medzi kvalitou bývania, stavania a práce. Ako uvádzajú, stavba nevytvára s priestorom žiaden kontext a práve preto sa umiestnila v tomto rebríčku.

4. Likvidácia diela Ivana Matušíka v Martine

Opäť tu nemáme stavbu, ale skôr zničenie architektonického diela. Tentokrát sa jedná o dielo Ivana Matušíka v Martine, ktoré bolo zničené po jeho úmrtí. Majiteľ musel z budovy odstrániť všetky jedinečné výtvarné a konštrukčné prvky stavby, ktoré sú zapísaná v Registri modernej architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

5. Opál, Prešov

Ďalším architektonickým “skvostom” je podľa anticeny nákupné stredisko Opál v Prešove, ktoré sa malo stať zrenovovanou a modernou stavbou. Podľa poroty to však skončilo úplným fiaskom. “Žiaľ, ďalší z nedôstojných zástupcov v bohato zastúpenej disciplíne “ako vyje*ať s modernou”,” poznamenali.

Nákupný dom Opál. ZDROJ: Mesto Prešov

6. Projekt modernizácie hotela Granit na Zemplínskej Šírave

Kritike anticeny Brutus sa nevyhol ani projekt, o ktorom informoval minister obrany Jaroslav Naď. Konkrétne ide o modernizáciu Hotela Graint Zemplíska Šírava, ktorý sa má premeniť na vojenskú základňu.

8. Rozhľadne

V rebríčku samozrejme nemohli chýbať ani nezmyselné stavby. Medzi ne porota  zaradila vyhliadkovú vežu na Malkovskej hôrke. Spomenuli však aj 24 metrovú vyhliadkovú vežu v lokalite Šurlechy v Spišškej Novej Vsi, ktorá ponúka výhľad na Tatry, mesto, ale aj široké okolie. “Nenašli sme v tejto realizácii žiadny hlbší zmysel, nie to ešte poklad,” poznamenala porota.

9. Pohodené škatule v mestách

Anticena Brutus naráža na výdajné miesta, ktoré svojou krikľavou farbou a polepenými reklamami nezapadajú do konceptu akéhokoľvek miesta, v ktorom sa nachádzajú. “Keď sa zbavíme bilbordov, príde ešte niečo horšie. Zbytočná reklamná plocha nám extrudovala do priestoru a explóziou početnosti vracia problém vizuálneho smogu o dekádu späť,” uviedli na webe.

Ilustračné foto. ZDROJ: TASR / Radovan Stoklasa

10. Fenomén hešteg

Kritike sa nevyhli ani obrovské nápisy miest. Ako porota trefne poznamenala “na Slovensku dobre vieme, čo je to byť 100 rokov za opicami a teraz už vieme, čo je to byť aj 100 rokov za Holywoodom.” Nápis Hollywood totiž vznikol v roku 1923, avšak na Slovensko sa tento trend dostáva až teraz a nájsť ho môžete skutočne v rôznych mestách.

ZDROJ: Zregionu.sk