Pezinok Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

TOTO SA IM STALO OSUDNÝM: 23 ľudí zahynulo pri “neškodnej” TURISTIKE

SLOVENSKO – Čo robiť aby sa vám nestala horská turistika osudnou? Veľa ľudí totiž nevie ako sa do lesa správne vystrojiť. Na Slovensku tento rok nešťastne zahynulo v horách až 23 ľudí. Viacero z nich našli horskí záchranári až po niekoľkých dňoch. 

 

Desiatky mŕtvych turistov, či nájdené telesné pozostatky. Aj takto tragicky sa môže skončiť predĺžený víkend v slovenských horách pre nepripravených výletníkov. Najviac ľudí pritom zahynulo práve vo Vysokých Tatrách. Zoznam.sk oslovil predsedu Klubu slovenských turistov Petra Dragúňa, ktorý objasnil najčastejšie chyby ľudí pri turistike.

HRÔZOSTRAŠNÝ NÁLEZ! V Tatrách objavili pozostatky 27-ročnej turistky

Vysoké Tatry sa stali posledným miestom odpočinku aj pre mladú nemeckú turistku. Tá sa z nepochopiteľných dôvodov vybrala na turistiku sama. Navyše si za cieľ výstupu určila Ovčiarsku lávku, ktorá je náročným terénom aj pre skúsených horolezcov. Svojim rozhodnutím spustila lavínu nešťastných okolností, ktoré sa stali smrteľnými. Predseda Klubu slovenských turistov jej správanie nevie pochopiť: “Niekedy je to nevysvetliteľné.. vybrala sa sama na noc. Navyše do knihy zapísala úplne iné miesto, ako to kam išla. Našli ju o dva dni mŕtvu, domnievam sa potom, že sú tam nejaké sklony, že niečo nie je v poriadku a chcela tam ostať. To sú tie smutné konce.”

Nikdy nechoďte na turistiku sami

Hneď prvým zásadným pravidlom je podľa Dragúňa, aby ste za žiadnych okolností neštartovali náročnú túru osamote. “Vo všeobecnosti platí taká zásada, že na túru majú ísť minimálne traja ľudia. Keď sa niečo stane, tak jeden ostane pri zranenom a ďalší zháňa pomoc, respektíve signál. Toto opatrenie platilo od nepamäti,” objasňuje na začiatok chybu, ktorú spravila aj 27 – ročná Nemka. Nepočítajte s tým, že aj v dobe vysokého pokrytia zastihnete všade signál. “Dá sa povedať, že od čias mobilných telefónov sa ľudia spoliehajú na to, že všade budú mať signál, ten však v hlbokých dolinách nie je. V najväčších roklinách Slovenského raja nie je signál ani na zavolanie tiesňovej linky,” vysvetľuje Dragúň.

Najväčšia chyba je vybrať sa do vysokohorského prostredia bez spoločnosti.
zdroj: fb Horská záchranná služba

Poveternostné podmienky

Počasie je ďalším kritériom podľa ktorého by sme mali zvážiť bezpečnú trasu. Matka príroda je neľútostná a často mení nálady z hodiny na hodinu. “S počasím nič nespravíme, nevieme ho ovplyvniť, čo však vieme, je správne sa pripraviť na túru. Tu máme veľké rezervy, keď ľudia chodia do Tatier v teniskách. Aj zlá výbava môže byť príčinou toho, že sa stane nejaké nešťastie.” Presný termín, kedy majú ľudia s výstupmi skončiť vzhľadom na počasie podľa skúseného turistu nie je. Existuje iba odporúčanie zo strany Tatranského národného parku. “To si každý jednotlivec musí zvážiť sám, lebo aj v auguste môže v Tatrách nasnežiť,” prízvukuje predseda turistov.

Nepodceňte vybavenie

Častokrát neskúsení zahraniční turisti, ktorí si nevedia náročný terén predstaviť, nezvolia správnu obuv a oblečenie. “Dobrú obuv a dobré oblečenie. Keď idem na celý deň na turistiku tam sa nepýtam, či si zoberiem vetrovku alebo nie. Je to jasná voľba pretože počasie sa v Tatrách mení z hodiny na hodinu a človek by mal byť na všetko pripravený,” Dragúň ďalej odporúča aj turistické palice.

Nikdy neviete, čo sa vám môže stať v hlbinách lesov osudným.
Zdroj: fb/ Horská záchranná služba

Dajte o sebe vedieť

“Je taká dohoda, že keď človek ide na vysokohorskú túru, tak sa ma zapísať do knihy túr. Večer sa má zase odpísať, keď sa vráti. Chatári dokážu len podľa toho zistiť, keď nie je niekto večer odpísaný, že sa stratil alebo zranil a upovedomia záchranné zložky,” upozorňuje. “V nižších pohoriach však takéto knihy nie sú, preto treba aspoň upovedomiť svojich známych, kam ideme na túru. Aby záchranári vedeli kde majú hľadať. Veľmi to urýchli ich prácu a vo veľa prípadoch zachráni život,” apeluje na ľudí odborník na turistiku.

Kedy je správny čas vyraziť

“V Tatrách sa hovorí, že treba vyraziť so svitaním,” objasňuje Dragúň s tým, že v lete napríklad už poobede hrozia búrky. Odporúča sa radšej vrátiť o jednej a mať už pokoj, ako vyraziť o deviatej a zastihnúť búrku. “Treba si to vždy naplánovať tak, aby som hodinu až dve pred zotmením bol už dolu. Po zotmení je už všetko omnoho ťažšie. Aj vzhľadom na to, že noci v horách sú chladné a ľudia idú na ľahko oblečení, nerátajú s tým, že by v noci ostali v lese a dôjde k podchladeniu,” zhrnul.

V noci už nie je strateným turistom pomoci.
zdroj: fb Horská záchranná služba

Na oko výhodná skratka

Nikdy neschádzajte z vyznačeného terénu! “Stáva sa aj to, že človek má nejaké zranenie, bolí ho noha a povie, si, že zbehnem dolu rýchlejšie skratkou. Nemyslí však na to, že sa môže dostať do terénu, ktorý je neschodný,” varuje predseda turistov s tým, že vždy odporúča ostať na vyznačenom turistickom chodníku, tam hľadajú následne aj záchranári. Často sa stáva, že ľudia najmä zahraniční turisti, ktorí idu do Tatier prvýkrát si vyberú náročnú trasu. “Povedia si, však som zdravý, prečo by som to nezvládol, no ale tie hory vedia byť aj zradné. Preto, ak nemáme skúsenosti, odporúčam ísť s človekom, ktorý je skúsený,” vyslovil svoje posledné odporúčanie Dragúň na záver.

Odporúčania Horkej záchrannej služby

Stiahnite si aplikáciu Horskej záchrannej služby. “Odporúčame turistom disponovať dobre nabitým mobilným telefónom a mať v ňom stiahnutú aplikáciu HZS, prostredníctvom ktorej si osoba v núdzi dokáže privolať pomoc jedným tlačidlom a rovnako tak zdieľa svoju polohu so záchranármi HZS, čo výrazne napomáha k urýchleniu záchrannej akcie a poskytnutiu pomoci,” priblížila hovorkyňa Števčeková.