Župné voľby Top

Toto ste ešte nezažili! Ftáčnik vypenil priamo pred kamerami

BRATISLAVA – Debata o bezplatnej doprave v Bratislavskom kraji dráždi. V televíznej debate dokonca Milan Ftáčnik neudržal nervy na uzde a niekoľkokrát na bratislavského župana Pavla Freša vypenil.

Novembrové župné voľby v bratislavskej župe majú zatiaľ jedinú tému. Je ňou bezplatná doprava, ktorú chce presadiť župan Pavol Frešo. Počíta s tým, že v celom kraji žije 200-300 tisíc ľudí, ktorí majú trvalý pobyt inde, a teda mestá a obce v Bratislavskom kraji, ale ani župa nedostávajú ich podielové dane. Zavedením bezplatnej dopravy ich chce motivovať, aby si prehlásili trvalý pobyt a z ich daní sa následne zaplatí bezplatná doprava.

Práve jeho prepočty vytočili bývalého bratislavského primatátora Milana Milana Ftáčnika v nedávnej diskusii TV Bratislava. Keď Frešo vysvetľoval, že v estónskom Tallinne, kde bezplatná doprava funguje, sa na trvalý pobyt nahlásilo 80 až 90 percent neprihlásených, Ftáčnik už nevydržal a začal mu skákať do reči: „Odkiaľ vedeli, koľko bolo neprihlásených? Sa pýtam. Odkiaľ bol ten počet neprihlásených?”

Milan Ftáčnik sa neudržal – čas 12:10

Následne sa pustil do Freša, že je nervózny, lebo mu čísla nevychádzajú, ale jemu a poslancovi Jozefovi Uhlerovi čísla vychádzajú a z nich vyplýva, že bezplatná doprava je nezrealizovateľná.

Keď Frešo upozornil, že v Estónsku, kde majú rovnaký rozchod koľajníc, sú električky tiché a trate moderné. Zároveň pripomenul, že naopak od primátora Ftáčnika dostával žiadosti, aby župa zakázala premávku električiek na železničnú stanicu pre katastrofálny stav koľajníc, Ftáčnik sa opäť neudržal a vykríkol: „Ste rozkradli mesto, rozkradli ste mesto, SDKÚ a KDH, preto.” (čas 15:20)

Milan Ftáčnik a Pavol Frešo

V debate Frešo uznal, že proti nemu sedia dvaja kritici bezplatnej dopravy, teda Ftáčnik a Uhler. Zároveň im povedal, že desať rokov sedeli na svojich stoličkách a neurobili nič, okrem dvoch kilometrov električkovej trate do Petržalky. „A kde som ja sedel desať rokov, pán predseda? Skús to špecifikovať? Kde som sedel desať rokov,“ pýtal sa Ftáčnik, ktorému vzápätí sekundoval aj Uhler: „Ani jeden, ani druhý z nás, pán predseda.” (čas 24:00)

Napokon sa im ospravedlnil, že im pridal dva roky vo funkcii. Ftáčnik bol 4 roky starostom Petržalky a 4 roky primátorom Bratislavy a Uhler je druhé volebné obdobie bratislavským mestských poslancom, šéfom dopravnej komisie a zároveň sedí v dozornej rade Dopravného podniku ako jej predseda.

Autor: red, Foto a Video: TV Bratislava