Regióny Spišská Nová Ves Top

Tragédia na škole. Gönci naznačuje, že v čase streľby boli deti bez dozoru

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – Slovensko obletela šokujúca správa. V stredu dopoludnia jeden zo žiakov základnej školy v Spišskej Novej Vsi postrelil spolužaka do hlavy. Podľa pôvodných informácií sa incident mal odohrať počas športového krúžku. Vecou sa zaoberá polícia, ktorá už začala aj trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. Bližšie okolnosti toho, čo sa v škole presne odohralo, však zatiaľ známe stále nie sú. Mlčí polícia, škola aj ministerstvo. Štátny tajomník ministerstva školstva Jozef Gönci však pre Glob.sk naznačil, že na mieste činu v čase nešťastia nebol prítomný potrebný dozor. 

 

K nešťastnej udalosti došlo na spišskonovoveskej základnej škole Z. Nejedlého. Iba 13-ročného chlapca mal postreliť jeho spolužiak počas streleckého krúžku. Zraneného žiaka museli previesť okamžite do nemocnice s poranením hlavy. Z miestnej nemocnice ho neskôr previezli vrtuľníkom do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach na oddelenie anesteziológie a intezívnej medicíny, kde sa podrobil operácii. Krátko po streľbe mal byť chlapec mimo ohrozenia života, aký je jeho momentálny stav už nemocnica nekomentuje. Ďalšiu medializáciu si totiž neželá rodina postreleného chlapca.

Polícia koná

Poranenia hlavy v oblasti obočia chlapcovi spôsobil spolužiak výstrelom zo vzduchovej pištole. “Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi  v tejto súvislosti začal trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví. Presná príčina toho, ako k udalosti došlo, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Bližšie informácie o prípade poskytneme hneď, ako to situácia dovolí,” uviedla hovorkyňa Krajskej polície v Košiciach Lenka Ivanová. Podľa riaditeľa dotknutej školy nešlo o cielenú streľbu. K úrazu žiaka došlo počas vyučovacej hodiny športovej prípravy zameranej na športovú streľbu. 

Streľba na riadnej hodine či krúžku?

Na oficiálnej stránke školy je uvedené, že žiakov druhého stupňa je možné prihlásiť do športovej triedy. Rodičia a deti si môžu vybrať rôzne zamerania ako futbal, športová streľba, plávanie či dievčenský volejbal. Z rozvrhu, ktorý je dostupný na webovej stránke školy vyplýva, že na toto zameranie sú vyčlenené B triedy. Tie majú v priemere päť hodín týždenne športovej prípravy a dve hodiny bežnej telesnej výchovy. Podľa medializovaných informácii išlo o 13-ročného chlapca, pričom vek zodpovedá žiakovi navštevujúcemu siedmu triedu. Zistili sme, že v čase úrazu mala mať 7.B spolu so 6.B športovú prípravu, pričom časť mala aj streľbu. Tú má vyučovať triedna učiteľka 7.B Milada Petková. Rovnako má mať podľa informácií na stránke školy na starosti aj strelecké krúžky, ktoré sú mimoškolskou aktivitou.

V čase úrazu mala mať 7.B spolu so 6.B dvojhodinovku streľby s Miladou Petkovou. Zdroj: ZŠ Z. Nejedlého v Spišskej Novej Vsi

Streľba štandardom na školách nie je

K celej veci sme oslovili aj ministerstvo školstva. Zaujímalo nás, či je streľba v oficiálnych osnovách žiakov druhého stupňa. Tlačové oddelenie rezortu uviedlo, že streľba ako taká nie je súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu, respektíve vzdelávacieho štandardu pre telesnú a športovú výchovu. Zároveň nie je ani súčasťou iných predmetov pre druhý stupeň. “V prípade tejto školy však pravdepodobne išlo o realizáciu športovej prípravy, ktorá môže mať zameranie aj na športovú streľbu a škola je povinná rešpektovať pokyny súvisiace so športovou prípravou,” vysvetlili nám z tlačového odboru rezortu školstva. Ako následne upresnili, rodič sám rozhoduje o tom, či chce, aby jeho dieťa bolo umiestnené do triedy so športovým zameraním, alebo nie. “Pani ministerka tento prípad sleduje a zaujíma sa oň,” uzavreli. 

Zrejme nebol prítomný dozor, tvrdí Gönci

K celej veci Glob.sk oslovil aj štátneho tajomníka pre šport na ministerstve školstva a dvojnásobného olympijského medailistu v streľbe Jozefa Gönciho. K celej veci sa bývalému profesionálnemu športovcovi ťažko vyjadruje, nakoľko si streleckými krúžkami v minulosti prešiel. “Vždy sme kládli dôraz na absolútnu bezpečnosť pri práci so vzduchovkami. Je potrebné, aby ten, kto sa prípadom bude zaoberať, vyhodnotil, či došlo k porušeniu bezpečnosti, alebo podceneniu situácie. A najmä, prečo deti v čase, keď tam tréner nebol, mali nabitú zbraň,” uviedol Gönci.

Štátny tajomník teda naznačil, že v čase úrazu nebol prítomný vyučujúci. K prípadu si vraj vyžiadal správu a usudzuje, že zrejme prišlo k takémuto problému.“Neviem si predstaviť, že by pred vyučujúcim niektorý zo žiakov šermoval so zbraňou, alebo by ňou nejakým iným spôsobom narábal. Prvé pravidlo, ktoré sa využíva na každej strelnici je, že hlaveň zbrane musí mieriť v smere streľby, čiže smerom k terču,” vysvetlil. V tomto prípade podľa neho zlyhala bezpečnosť pri manipulácii so zbraňou. Prítomný mal byť určite odborník alebo tréner. “Dúfam, že sa zo situácie poučíme a bezpečnosť pri manipulácii so zbraňami bude pre všetkých dôležitá. Najdôležitejšia z toho všetkého,” povedal.

Ministerstvo za to podľa Gönciho nemôže

Kto je za celú vec zodpovedný v tejto chvíli bývalý olympijský medajlista povedať nevedel. Rezortu, ktorého je súčasťou, sa však zastal. Ministerstvo školstva bude podľa jeho slov situáciu monitorovať. “My nemôžeme byť zodpovední za to, že si nejaký riaditeľ zriadi športový krúžok. Sú povinní dodržiavať podmienky bezpečnosti práce pri manipulácii s predmetom, s ktorým pracujú. Ak s ním pracujú zle, tak sa na základe toho vyvodia dôsledky. A to v zmysle opatrení, smerníc, zákonov a podobne. My policajta v tomto určite robiť nebudeme,” uzavrel Gönci.