Regióny Žilina Top

TRAGICKÝ VÍKEND! Za dva dni TRI MŔTVE MEDVEDE, mláďatá bojujú o prežitie

HYBE/LIPTOVSKÝ JÁN – Šokujúca bilancia! Až tri medvede skonali počas víkendu pod Tatrami. Ostali po nich dve malé siroty, ktoré týmto hrozným spôsobom prišli o mamu. Majú šancu medvieďatá prežiť?

 

Naše najväčšie šelmy prišli o život na diaľnici pri obci Hybe a Liptovskom Jáne, ale aj pod kolesami vlaku, informovala o tom TV Markíza. Ochranári hovoria o tragickom víkende. “Minulý víkend došlo pod Tatrami k usmrteniu troch jedincov medveďa hnedého. Dva medvede boli zrazené na diaľnici D1 pri obciach Hybe a Liptovský Ján a jeden zahynul na železnici,” vysvetlila hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Katarína Bocková s tým, že jedným z hlavných dôvodov presunu medveďov v tejto oblasti sú kukuričné polia pozdĺž diaľnice aj železničnej trate.

Tragický víkend v Žilinskom kraji, kde uhynuli tri medvede počas víkendu.
Zdroj: tvnoviny.sk

Chýbajú zelené mosty

Nehody na diaľnici poukazujú, že vybudované diaľničné oplotenie nie je komplexným riešením pre migráciu voľne žijúcich živočíchov. “Slovensko má v rámci celého svojho územia vybudované iba tri takzvané zelené mosty, ekodukty,  čo je jednoznačne nedostatočné riešenie,”  skonštatovala Bocková. Podľa jej slov, diaľničné ploty síce zabraňujú prechodu menších zvierat, medveď však pri ceste za potravou dokáže takúto prekážku prekonať. Hrozí tak nielen usmrtenie voľne žijúcich živočíchov, ale aj zranenie samotných vodičov na rýchlostných komunikáciách. Riešením je komplexné dobudovanie siete zelených mostov. Slovensko má vybudovaných žalostne málo zelených mostov. Celá Európa vrátane Maďarska či Chorvátska má sieť ekoduktov kadiaľ môžu voľne žijúce živočíchy prechádzať,“ uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majkos tým, že pre samotnú výstavbu takýchto mostov je samozrejme potrebný dlhodobý monitoring migračných trás. Len tak bude možné samotné ekodukty správne umiestniť.

 

Veľkým problémom sú podľa ochranárov chýbajúce zelené mosty.
Zdroj: tvnoviny.sk

Mláďatá môžu prežiť

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR predpokladá, že po nehode osirelé medvieďatá majú šancu na prežitie. Aj napriek tomu, že medvieďatá pravdepodobne boli ešte dokrmované matkiným mliekom, živia sa v tomto období už aj normálnou prirodzenou potravou. V prípade zaznamenaného výskytu budeme situáciu monitorovať,“ vysvetlil šéf Severného tímu Michal Haring.

Medvede si práve v tomto období vytvárajú zásoby na zimu.
Zdroj: tvnoviny.sk